Shutter

Shutter: They Are Around Us

Shutter: The Original

Horor / Mysteriózní / Thriller

Thajsko, 2004, 97 min

Perfektní duchařina, která se navíc může pochlubit chytrým a promyšlených příběhem, jenž se pomaloučku rozplétá a připravuje diváka na překvapivé a děsivé finále. Jak Asii moc nemusím, tak toto ano. Pro konzumenty duchařin povinnost! 90%(3.1.2014)

V poslední době jedna z nejprovařenějších zápletek asijských i jiných hororů, servírovaná na tak trochu jiný způsob. Shutter sice přímo překypuje známými klišé scénami a ve chvíli, kdy se z umyvadla drápe bílá asiatka, už se divák ani nemůže bát, ale přesto je tu napětí a chvílemi i mrazení v zádech. Děj je slepencem dobře známých elementů "divná holka-tragédie-pomsta", což nabízí otázku, jestli by nebylo lepší zkusit i něco jiného a zároveň nenechává skoro žádné místo pro překvapení, jelikož každý druhý odhadne konec pár minut po začátku. Herci neurazí ani nepřekvapí, výborná je ale hudba, která dodává některým momentům správně mrazivou atmosféru. Dobrý duchařský film s jednou zajímavou pointou a stokrát omletým, předvídatelným dějem.(24.4.2008)

Nemám rád horory. Bojím se. Jsem posera, já vím. Zase po půl roce jsem si pustil horor a mám zase na rok vybráno. Kdybych nebyl před filmem, nevím, jak by to dopadlo. Snažil jsem si dělat z filmu legraci, zkoušel všechno možný, pak ale začala hrát strašidelná hudba, pohled do zrcadla a já byl zase hotovej. I když vím, že to přijde, stejně sebou vždycky cuknu. A čistit zuby si teď rozhodně nepůjdu, to bych totiž musel odejít z pokoje, projít několika tmavými místnostmi a ještě se dívat do zrcadla, na nic z toho už nemá nervy. A ta závěrečná pointa, bože, to je naprosto geniální nápad. Opravdu.(21.1.2008)

Osobně na duchařské horrory moc nekoukám, nebo je moc nemusím. Ale tohle je v rámci duchařského horrorového subžánru dle mého naprostá špička. Snad od dětství se mi nestalo, abych se u filmu lekal a abych se u něj chvílemi bál. Přitom mechanismus spouštění těchto "reflexů" je jednoduchý ... hodně dělá dobré ozvučení domácího kina nebo dobrá sluchátka, stejně jako náhlé, nečekané a odpudivé výjevy. Na ničem jiném to nestojí. Ale tento film má tyto scény dovedeny do dokonalosti. Nstojí však pouze na nich, ale také na obstojném příběhu, který z tradiční "nehody na silnici" udělá docela zajímavý a postupně se odkrývající příběh. Skutečně výtečná záležitost, pro příznivce žánru rozhodně povinnost!(4.8.2009)

Tak z této thajské záležitosti jsem vcelku dost paf. Nečekal jsem moc... a dostal jsem vrchovatě. Parádní lekačky, silný příběh, který (až na pár momentů) ani moc nedrhne. Dlouho už jsem se tak parádně nebavil a nebál... navíc postupně odhalované tajemství proč, jak, kdo tomu všemu dává smysl a jakousi hloubku. A ještě k lekačkám: samozřejmě je to věc silně subjektivní - záleží na osobě, rozpoložení etc. - ale ty ze SHUTTER mě fakt vytáčely na maxi-míru. Shrnuto a podtrženo: Vynikající horor, který má pár chybiček... ale ty mu určitě za všechny ty parádní lekačky rádi odpustíte.(2.9.2005)