Motory - naše chlouba

• angličtina Engines – Our Pride (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární
Československo, 1951, 12 min

Režie:

Kurt Goldberger

Hudba:

Jiří Šust

Karel Pech

Krátký český film o počátcích našeho automobilového průmyslu i dnešním jeho rozvoji. Seznamuje nás s některými typy motorových vozidel a také se seriovou výrobou Škodovek v mladoboleslavském závodě. Tento zajímavý a poučný snímek dokazuje vyspělost jednoho z našich nejdůležitějších průmyslových odvětví. (Filmový přehled)

ripo

Doprava vozidly na kolech je prastará. První vozy prý vynalezli Číňané. První automobily hnala pára. Co důvtipu a práce bylo vynaloženo na tento vynález, to nám ukazuje osud našeho vynálezce Božka, hrdiny filmu "Posel úsvitu". Počátky aut, s výbušným motorem, spadají do let sedmdesátých minulého století. U nás, jedním z prvních průkopníků automobilismu, byla mladoboleslavská firma Laurin & Klement, založená r. 1893. Vyráběla nejdřív velocipédy, pak přešla k výrobě motocyklů a posléze r. 1905 k výrobě motorových vozidel. Pak začaly s výrobou automobilů u nás i jiné továrny. Na příklad kopřivnická vozovka, která dala r. 1898 do provozu vůz značky "Tatra". O důležitosti automobilové výroby není jistě třeba nikoho přesvědčovat. Autodoprava doplňuje dopravní síť, vytlačujíc z ulic velkoměst dopravu kolejní. Pro obranu státu je velmi důležitá motorisace armády. A co znamená pro budování socialismu na vesnici motorisace zemědělské výroby? Dnes snad už u nás není vesnice, kde by nebyla benzinová stanice a traktor. Autodoprava zpřístupňuje a přibližuje nám nejvzdálenější a nejzapadlejší kraje. V cizině nám naše automobilové výrobky nezískávají jenom skvělou pověst, ale také cenná platidla. a je tedy jenom třeba, abychom šli na této cestě dál tak, aby naše motocykly i automobily byly všude přesvědčujícím, krásným svědectvím našeho socialistického budování. Filmový přehled 3/1952 ()