Bratři

(Švédsko)

Brothers

Válečný / Drama

Dánsko / Velká Británie / Švédsko / Norsko, 2004, 117 min

Brierovej najrozporuplnejší film z tých, ktoré som videl (Otvorené srdcia, Po svadbe). Tvári sa príliš realisticky, je ale životne nepravdepodobný a autorsky málo rafinovaný, resp. príliš predvídateľný. Tak extrémne sitiuácie, ako nám predkladá Brierová, nemožu vedľa seba kompatibilne fungovať a vzbudzujú v divákovi len nepochopenie a zmätok. Najzaujímavejším preto ostáva Sárina ambivalentnosť (Connie Nielsen) - charakterová potažmo i herecká, ktorá je (i) z týchto dovodov najväčším pozitívom filmu..ako píše marigold: niekde medzi dogmatickým naturalizmom a klasickou melodrámou..(20.2.2010)

Scénář: Anders Thomas Jensen. Jensen se svou partou mě dokáže fakt bavit - ve smyslu přikovat můj pohled k obrazovce..a to nejen skvělými scénáři, ale také hereckým obsazením i kamerou..další bezvadný počin z dánské dílny, tentokrát o lidech, kterým zničí válka život tak trochu jinak..(6.10.2009)

Je až neuvěřitelné, kolik smutku se vejde do jednoho filmu. Dostal se mi pod kůži – hereckými výkony (hlavně Connie Nielsen, známá např. z Gladiátora) i způsobem vedení kamery – celou dobu jsem si připadala, že jsem součástí děje a vše pozoruju z povzdálí. Film doplňuje hodně povedený soundtrack. V jedné recenzi jsem četla, že i když film je značně depresivní, budete odcházet z kina naladěni pozitivně – to u mě nefungovalo. Toho smutku bylo až moc a hlavních hrdinů mi bylo hodně líto. Film už si rozhodně nikdy nezopakuju.(10.8.2008)

Po takových nadšených ohlasech mě čekalo zklámání. Celý děj byl hrozně nezáživný a ani herci mě nijak zvlášť nezaujali(až na Connie Nielsen). Palec nahoru za vhodně zvolenou minimalistickou hudbu. Téma filmu je sice silné, ale dalo by se z něj vytřískat mnohem víc. Hollywoodskému remakeu se proto vůbec nebráním.(10.7.2009)

O level vyšší kvalita než o pět let mladší remake z americké dílny. Solidní kus filmu se zajímavým příběhem, dobrými herci a celkově slušným kinematrografickým zpracováním. Má to svou hloubku a emoci.(7.11.2011)