Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert (TV film)
Pohádka
Československo, 1976, 119 min
Režie:
Jaroslav NovotnýHudba:
Jan TruhlářObsah
-
Ano, zapomenutý čert spolu s Marijánou Plajznerovou přijdou z české báchorky, aby potěšili naši mysl. Aby promluvili slovem jadrným a šťavnatým o historkách, jaké nás určitě nepotkají. Hubatá, rozdováděná Plajznerka, jíž hraje v těle snad každá žilka touhou po hutném krajíci štěstí, krotí a cepuje zapomenutého čerta, aby z něho byl "pracovitej a poctivej muskej", který by se uměl pořádně ohánět s kovářem u kovadliny i v Plajznerčině malém hospodářství. A aby jí pomáhal zmáhat všechny světské nástrahy, pomluvy a nepřejícnost sousedů. Trepifajksl z výřečnosti téhle povedené ženské brzy pochopí, že jako člověk na tom bude mnohem líp než jako starý, opelichaný čert. A proto se o to člověčenství pokusí, zcela v duchu českých pohádek. Vždyť takhle ho může čekat daleko více lákadel než od pekelného knížepána. (oficiální text distributora)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (34)
-
kleopatra
"Fuj, tady je smarad jako v pekle" . Vždycky se u toho děsně nasměju. Jiřina Bohdalová s Trepifajkslem fujtajkslem Matesem Moučkou je dvojka jak vyšitá, další postavy rovněž bohovsky obsazené. Skvěle napsané, skvěle zrežírované.(8.4.2005)
-
AngelAngie
Trošku pozapomenutá pohádka, ale výborná...(29.8.2008)
-
canakja
odpad!Takže, předně bych se ti zďendo chtěl omluvit. Tvoje pohádky nejsou nejhorší na světě a to i přes to, že jsem včera zjistil, odkud si čerpal materiály k princezně ze mlejna. Za další; tenhle žertík se ti povedl alberte, a třeba ti ho jednou vrátim. Zvažuju, že bych dal ňáký partě mladých lidí tip na luxusní okap někde na nádraží, a oni by ti za to někde v podchodu na prsa vytetovali smejlíka. Ten smejlík se asi bude mračit ve vzpomínce na jeden promarněnej pondělní večer. Za třetí k filmu. Dalskabáty trvají dvě(!) hoďky, z nichž 7/8 se tam pitvoří pilát v roli teplýho čerta homoděje. Zbytek pohádky měl zřejmě obsahovat morální úpadek vesnice a kdesi cosi, neobsahoval však nic, za co bych se mohl vytasit s puntíkem. Nejhorší českej film (pohádka?). První, kterej sem vypnul v posledních 15ti minutách, protože už sem prostě nechtěl vědět, jak dopadne(30.11.2010)
-
sud
Značně televizní, ale o tom to je :-). Já si osobně nedokáži představit "Dalskabáty" jako regulérní pohádku natočenou v exteriérech s drahou výpravou. Je to prostě roztomilá vtipná pohádková divadelní hra. Herci byli všichni skvělí, obzvláště Jaroslav Moučka, Jiřina Bohdalová a Petr Haničinec.(1.1.2008)
-
sportovec
Pozemšťanské čertovství, které je vždycky tak trochu v opozici vůči pekelné vrchnosti luciperů, mefistů a dalších "věrchušek". To je původní východisko, tak blízké lidovému tradičnímu pohledu na svět, v jedné z nejlepších pohádek dnes zapomínaného českého spisovatele Jana Drdy. Scénář i režie tuto složku Drdova pohledu akcentují v ještě větší míře s jasným přitakáním lidovému světu malých řemeslníků, drobných rolníků a ne vždy solventních chalupníků a zahradníků (to jsou starobylé výrazy pro nejchudší rolníky na vesnici), o čeledi nemluvě. Postupné zpozemšťování starého čerta, energicky přesvědčovaného jadrným ženstvím, pro něž jakoby se Bohdalová narodila, jsou hlavním prostředkem režijního záměru. Vznikla pohádka, jaké se dnes už netočí, pohádka osobitá, vskutku lidová, přestože tak umělecky (uměle) pojatá. Pohádka teplé jako pohlazení, příběh jakoby stvořený pro dlouhé zimní večery, když videa došla, DVD se opotřebovala a mrcha proud ne a ne pustit bednu k vysílání pořadů všeho druhu a většinou jediné kvality: nenudit, ať to stojí, co to stojí. Tou jadrností a tím pozemšťanstvím vlastně dílo pozoruhodně silné, na které se nezapomíná. Ani po desetiletích.(24.3.2008)
-
gudaulin
Bezpochyby hodně televizní studiová záležitost, ale skvěle obsazená a zahraná, navíc využívající všech předností literární předlohy. Celkový dojem 75 %.(30.12.2007)
-
D.Moore
Bezchybné, co k tomu psát víc. Jaroslav Moučka se pro Trepifajskla snad doopravdy narodil, Jiřina Bohdalová Plajznerku hraje chvílemi velice příjemně "nebohdalovsky"... A ty vedlejší role! Květa Fialová, Josef Větrovec, Josef Bláha... Bezvadné! Dalskabáty jsou víc než pohádka, je to především skvělá televizní inscenace s perfektními hereckými výkony, u které se vždycky pobavím.(28.11.2010)
-
Mariin
Původní pohádka komunistického spisovatele Drdy je mnohem hezčí, přímočařejší a vynikající krásou českého lidového jazyka. Nicméně, i pozdější divadelní hra a tato televizní adaptace mají něco do sebe. Jiřina Bohdalová tu sice hraje dobře, ale Bába Plajznerka by měla být starší. Komunista Moučka se svým typicky retardovaným výrazem by se na čerta sice hodil, ale musel by být lépe namaskovaný. Komunisté Větrovec a Prokoš se jistě vyžívali v postavách faráře-čerta a kostelníka. I další role byly herecky dobře obsazeny. Po opakovaném zhlédnutí jsem přidal hvězdičku.(28.11.2010)
-
Lenny.M
Další z klasických českých pohádek, co dodat...(29.11.2010)
-
MrCreosote
Mrknul jsem se na to především ze studijních účelů, protože to jako místní ochotníci budeme hrát na prknech, co znamenají svět. Začátek je svižný a vtipný, za což můžou zejména geniální Větrovec a Šmeral, ale čím víc se Dalskabáty blížily ke konci, tím menší byl můj zájem o celý děj. Závěr: Zahrát to bude fuška :)(28.11.2010)
-
Damiel
75 % - Já nevím, ty český pohádky... Ono je to vesměs hezký, ale já je mám spojený především s jejich strašlivou inflací v době Vánoc a každoročním repete, takže mě po několika letech začaly tak trochu štvát :-) Dalskabáty nevyjímaje.(28.1.2007)
-
kagemush
Vynikající! Podle mě nejlepší inscenovaná česká pohádka.Nikdy se mi Jaroslav Moučka nelíbil tak jako Trepifajksl,škoda že mu ta rudá kůže už zůstala navždy.(7.5.2009)
-
otík
Naprosto dokonalá pohádková komedie se skvělými hláškami, nadšenými hereckými výkony a velmi hezkou stylizací.(1.6.2005)
-
prkalil
Tak jsem se zase jednou dosmála. Myslela jsem si, že Matesovo snění o tom, jak by asi vypadal takovej ooouuplně černej bělouš je nesmysl - a on NENÍ!(2.12.2011)
-
cariada
Převedení divadelní hry na tv obrazovku . Opravdu jedno z těch nejlepších, herecké obsazení je bezchybné. Pohádka jak má být ani ten televizní formát jí nevadí.(16.8.2008)
-
gabin(a)
Za Trepifajksla jsem panu Moučkovi odpustila všechny údernické role:-) Já jsem Ma ma ma mates plaplaplajznerčinej! Nebo: Nejlepší je tatakovej úplně če černej bělouš! Jako dítě jsem Dalskabáty viděla v Janáčkově divadle v Brně s Vlastou Fialovou a byla jsem nadšená.(4.3.2010)
-
Adam Bernau
Takže po dvaceti letech tu máme další drdovštinu (zkrachovalá čertovská destinace, zápaďácké peklo, rázní, hrdě negramotní lidoví hrdinové, faktor biologických hodin), přičemž z druhé strany lze přiřadit o další čtvrstoletí mladší (už nedrdovskou) Lásku rohatou. Podrobné srovnání všech tří pohádek by nebylo nezajímavé, Novotného Dalskabáty jsou však nesrovnatelné. Celé ty dvě hodiny jsem se ptal, pro koho tento film vlastně je. Pro děti jistě ne a pro dospělé, to snad taky ne. Jedna odpověď mě napadla a když teď vidím, že ho natočil třiasedumdesátiletý autor řady nikým neviděných tv filmů v roce své smrti, zdá se, že se nemýlím. Tím spíše mě udivuje při pohledu na hodnocení a na komentáře, že ten divnej jsem já, sám proti všem, s canakjou na jedné lodi. (Z mých oblíbenců jediný duddek šel pod tři hvězdičky.) Jak si to mám vysvětlit? Snad onou metodou "soustředěného nátlaku" na bázi "experimentální psychologie", jak ji zde propaguje svůdce Větrovec. Takřka první, co vidíme, jsou Paulové kozy, v dalším průběhu se střídající s Fialové kozami v nekončícím závodě "čí koza dřív vyskočí ven". To jako zdařilá ilustrace "nemravných řečí" táhnoucích se celým filmem - že tedy režisér Novotný točil své opus magnum pro své starší kamarády, o tom nemůže být pochyb. Při scéně "poklekni, pokoř se" čekám opravdu s napětím, co bude následovat, obzvláště když akt "zpověďi" je zde předkládán jako rozhodující moment dominantně-submisivní komplexity. Když brzy poté nutí Plajznerka smradlavýho čerta v divokém reji "na všecky štyry", aby předvedl bezhlavýho psa, napadá mě něco o kompenzaci. Dostáváme se však k tomu hlavnímu: Mates. Veškeré podbízivě lidové motivy (submisivní dobrák, debilní čert, buchty, koně, dragouni, láska k lidem) se v Moučkově podání stávají skutečným fetišem (srov. též jeho řehtání nebo autokastraci), čímž jeho postava poskytuje základ k dekonstrukci české televizní pohádky, již Dalskabáty mistrně provádějí. Viz celou tu dalskabátskou hahaha hříšnost (ozývající se ještě v Lásce rohaté, když se Navrátil vyznává ze svých "hříchů" Mádlovi), do které stačí vnést jedno verbováníčko za dvě stě zlatek: Že by Honza kovářskej mlynářku zabil (případně obšťastnil), o tom lze pochybovat právě tak málo jako o tom, že by kovářka... no a tak dále. Poznámka k peklu: inkviziční soudce pan Boblig jako kníže pekel, to docela sedí no a Větrovec coby farář - ďábel je dosti přesvědčivý. Ostatně nejde tu ani tak o nějakou zlovolnou proticírkevní propagandu jako spíš o upřímné lidové hnojňáctví. Přece jen ale nutno uznat, že i tady (podobně jako v Hrátkách s čertem) má peklo jistý smysl pro theologii, což (spolu s vizí úplně černýho bělouše) oceňuji hvězdičkou.(13.3.2012)
-
jitrnic
Měli jsme doma desku Trepifajksla a ta byla naprosto, ale NAPROSTO senzační a tomu nemůže tato televizní verze konkurovat.(26.11.2009)
-
Hennes
20 let po Hrátkách s čertem se objevila znovu výborrná čertovská pohádka ve které exceluje další herecká generace. Možná škoda, že se tato televizní pohádka trošku odsunula do pozadí.(29.12.2010)
-
Jezinka.Jezinka
Geniální Drdova pohádka, která v literární podobě patří do úzké skupiny pohádek mému srdci nejbližších. Trepifajksl je můj čert nejmilovanější a vůně bramboračky mi asociuje pohádkové peklo (rozumějte, je to příjemná asociace). Filmová podoba mi tak blízká není, ale přesto je skvělá. No a jakej by asi byl takovej úplně černej bělouš?(4.4.2011)