Vesmír

• Sovětský svaz Vselennaja (více)
všechny plakáty
Sovětský svaz, 1951, 39 min

Sovětský barevný film o složení a zákonech vesmíru, odměněný na VIl. MFF v Karlových Varech v r. 1952 cenou za naukový film. Uvádí nás nejprve do historie bojů vědeckého pojetí vesmíru s náboženskými pověrami a v další části osvětluje zákonitost a složení sluneční soustavy a jednotlivých planet, Sluncem a Zemí počínaje a nejvzdálenější planetou Pluto konče. Seznamuje nás s novými poznatky sovětské astronomické vědy, které znovu dokazují správnost materialistického výkladu vzniku planet z hmoty, správnost tvrzení o nekonečnosti vesmíru, možnosti života na různých planetách, jejich zákonitém vzniku a zániku, a vědecky popírá jakoukoliv možnost "božského stvoření světa" a prvého hybatele. Velmi zajímavý film, který důkladně a přitom poutavě zasvětí každého diváka do vědou odkrytých "tajů'' vesmíru. (Filmový přehled)

ripo

Ministr Václav Kopecký podtrhl ve svém projevu při ustavení Společnosti pro šířeni politických a vědeckých znalostí nutnost vybojovat rozhodný boj s náboženskými pověrami o vzniku a složení vesmíru pomoci materialistického názoru, podepřeného nesčetnými důkazy přírodních věd, a tím zasadit smrtelnou ránu náboženským pověrám vůbec. Sovětský populárně vědecký film „Vesmír" je skvělým pomocníkem v tomto boji. Názorně, hluboce poučně a přitom poutavě, vysvětluje celou složitost vesmíru, jeho materialistickou zákonitost a hmotnou podstatu. A současně je tento film dokladem vysoké vyspělosti sovětského populárně vědeckého filmu, který se nebojí zpracovat i ty nejsložitější vědecké problémy a který je vysvětluje tak názorně a jasně, že jsou přístupny každému. Filmový přehled 43/1952 ()