Fikmik

Československo, 1959, 16 min

Režie:

Jan Karpaš

Předloha:

Josef Štefan Kubín (povídka)

Scénář:

Jan Karpaš

Kamera:

Jiří Vojta

Temperamentní čertovská pohádka z Trnkova studia. Námět: Josef Štefan Kubín. (oficiální text distributora)

hous.enka

Předchůdce filmu S čerty nejsou žerty? :) Čert je poslán na zem, aby odnesl do pekla zlého knížete, ale trochu se zapomene na poli, kde má stařeček připravený velký oběd. Lucifer ho potrestá tím, že se musí vrátit na zem a musí dědečkovi pomáhat. Moc se mi líbila hlavně loutka čerta a dědečka. Nejlepší scény jsou určitě s prasátky, kácení na panskym a jak pošle čepici přes svatej obrázek :D ()

togaf

Peklo trestá prací :) Čert byl moc sympatická postava a měl kouzelné nápady, kácení stromů byl asi nejlepší. Staroušek byl taková pasivní postava, sice se mu moc nezamlouvalo, jak čert řeší problémy, ale nijak aktivně neprotestoval. Fikmik je louthový bráška pohádky S čerty nejsou žerty. ()

latvar

Výborná animace, dobrý příběh a skvělé provedení z Trnkova studia, jeden z nejlepších našich krátkometražáků, pro mě 95% ()

honzic

Němé a loutkové, tohle je klasika, ve které jsou čeští animátoři a loutkaři opravdoví dobří. Hodnocení: 75 % ()

Salvator

Čertovské pohádky se v domácí kinematografii vždycky řadily k nadprůměru. A je jedno, jestli byly animované, loutkové nebo hrané. ()