Afrika aneb Češi mezi lidožravci (divadelní záznam)

• Česko

Afrika

Komedie

Česko, 2004, 96 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. Bohužel podle mě nejslabší hra...(27.4.2009)

Ďalšia Cimrmanova hra, na ktorej som sa dobre zabavil. Stačilo prehliadnuť jej menšiu originalitu, niektoré nie celkom vydarené časti a nezaoberať sa úvahami o tom, či je aj táto hra ešte dostatočne cimrmanovská alebo už nie.(26.4.2016)

DJC budu obhajovat až za hrob, ale to neznamená, že nebudu kritický k tomu, co vidím jako evidentní kvalitativní úpadek... A Afrika bohužel úpadkem je.(4.8.2005)

Ačkoliv v porovnání s ostatními díly JC je tato hra slabší, pořád se jí nedaří spadnout pod 5*... Copak hvězdičky, ale jmelí. Všimli jste si, co se letos urodilo jmelí?(12.6.2005)

S Afrikou mám dilema, některé momenty jsou vybroušené a některé lehce za hranicí trapnosti. Ale jako obvykle to zachraňuje Zdeněk Svěrák. A pořád to je Cimrman, takže rozhodně vysoký nadprůměr.(9.8.2011)

• - Hlas muže, který se během úvodního semináře ptá, zda je možné, aby se porouchalo všech dvanáct válců vzducholodi, patří režiséru Smoljakovi. (M.u.t.t.t.y)

• - Nejedá se o první hru z repertoáru DJC, kde z úst Jaroslava Weigela zazní slavná otázka ohledně příbuzenstva pánů Žáby a Pulce. (M.u.t.t.t.y)