Nebohá paní Pomsta

Sympathy for Lady Vengeance

Lady Vengeance

Thriller / Drama / Krimi / Akční

Jižní Korea, 2005, 110 min

Precizně nasnímaná dlouhá nuda, jejíž režisér je z pochopitelných důvodů (Old Boy, Sympathy) v kursu. Typicky žluťácky bizarní černohumorné scény jsou sice fajn, hudba super, ale ten zbytek kolem už tak oslnivý není.(18.3.2006)

Opět film Park Chan-wooka, který tematizuje pomstu a transformuje ji z tradičního McGuffina žánrových filmů do morálně extrémně problematické otázky. Je mnohem méně evidentní, kdo a zač se komu mstí, hrdinové si vzájemně právo na pomstu nikoliv uzurpují, ale předávají. Hrdinkou filmu je tentokrát žena a její silný mateřský cit, které se snaží přijmout poté, co jí byl před mnoha lety "násilně vzat". Kvůli unesené dceři se dostala do vězení a odpykala si dlouhý trest. Po návratu si není jistá, co chce dříve - najít svou dceru a ztracený vztah k ní, nebo se pomstít muži, který to všechno způsobil? __ Park Chan-wook zvolil složitou vyprávěcí strukturu plnou flashbacků, ve kterých se postupně odhaluje minulost a pravé motivace jednání postav, takže si často nemůžeme být vůbec jisti, zda jsou naše hypotézy založeny na důvěryhodných indiciích. Forma se soustředí na postavy, jejichž klíčovost a vztah s ústřední dějovou linií se objeví až posléze. Hrdinka si každý krok pečlivě promýšlí, ale na rozdíl od podobně uvažujícího "mstitele" (jednoho z vícera) z režisérova předchozího filmu Oldboy však má i pro co žít. Její vztah s dcerou je mnohem čistší (a očistnější) než v případě incestu ze zmíněného Oldboye. __ Nejzajímavější na celém filmu je Parkova práce se stylem. Kdykoliv se zdá, že už nemůže zajít dál a že film upadne do samoúčelného manýrizmu, snímek zcela plynně a systematicky přejde do úplně jiné podoby, přičemž v závěru místo velkolepé katarze navíc zákeřně změní žánr. Jako východisko z emocionálně vygradované situace používá typicky jihokorejský zlý černý humor, díky němuž si však může dovolit inscenovat závěrečnou katarzi jako křehký a veskrze intimní moment sebeočištění. Mou analýzu celé "trilogie pomsty" najdete tady.(13.1.2006)

Další film o pomstě z dílny Chan-wook Parka a znovu brilantní. Jako obvykle se nekonají žadný jatka, ale pomalá promyšlená pomsta, tentokrát v ženský formě. Bohužel, já nejsem ten úplně správnej prototyp, kterej by se vyžíval ve zdlouhavých, vleklých a všemožně vysvětlujících scénách, takže se musim přiznat, že mě to tu a tam nudilo, to se dělo převážně ze začátku, kde sem si nebyl jistej kdo co kde a jak provedl, protože všechno to do sebe zapadne asi až po půl hodině, ale nešlo nevidět, že to je nádherně natočenej a kousek po kousku skládanej dokonale promyšlenej příběh, kterej vyvrcholí opravdu nádherně propracovanou pomstou. Tohle všechno se děje po většinou doby ještě s perfektní hudbou, která většině scén dává ten správnej emocionální šmrnc. A tak i když jsem se při pár scénách mírně nudil, tak nemůžu jinak, než za 5*(6.8.2006)

Jak by na vás působil někdo, kdo zamračeně žongluje s barevnými míčky? Tak nějak podobně na mě působí Lady Vengeance. A nepomohla tomu tentokrát ani má slabost pro zvuk cembala a osudovou stylizaci barokní hudby.(13.5.2007)

Motiv pomsty je tentokrát rozpracován na několika úrovních. Divák si musí hned ze začátku zvyknout na nezvyklý způsob vyprávění - na přeskáčku nám tvůrci vyprávějí příběh, vrací se do minulosti do vězení a sem tam prostě zaperlí hláškou naprosto mimo kontext. Film je herecky, i vizuálně zvládnut brilantně, jediným problémem zůstává násilí. Je ho tu až příliš, a byť to většinu času nejspíš nemělo být myšleno vážně, je to prostě moc. Oldboy se mi líbil o chlup víc, Nebohá Paní Pomsta je přesto další důkaz převahy Asijské kinematografie a ze souboje se Samaritánkou (která šla dokin prakticky současně) vychází jako jasný vítěz.(4.9.2006)