Pět lupičů a stará dáma

The Ladykillers

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1955, 97 min

Povedená britská komedie z produkce studia Ealing se od ostatních, co jsem zatím viděl, liší tím, že je natočená v barvě. Příběh není nějaká třeskutá sranda, u které bych se válel smíchy po zemi, ale má to takové hezké kouzlo britského černého humoru, kvůli kterému určitě stojí za to tento snímek vidět.(16.6.2012)

U filmu, který nechce být ničím víc, než dobrou komedií se vždycky dobře bavím. Tohle byla právě jedna z nich.(9.12.2008)

Coenovský remake Lupiči paní domácí považuju za uměleckou prohru a jediný coenovský film, který se mi vyloženě nelíbil. Po zhlédnutí původní klasiky musím konstatovat, že anglická verze je opravdu lepší, pochopitelně s výjimkou hvězdného obsazení, protože herce věhlasu Toma Hankse stará verze pochopitelně nemá. Mnozí ze zúčastněných se sice hvězdami stali, ale tehdy šlo ještě o jejich počátky a byly to relativně neznámé tváře. Odstup 55 let je pochopitelně znát a takový pocit komplexního žánrového dílka, jako jsou Zlaté věže, jsem u Lupičů přece jen neměl, navíc je to film, kde divák na některých místech cítí, jak jsou gagy nedotažené, a napadá ho, jak by to šlo udělat líp. Přesto Lupiči hravě překonávají většinu dnešní komediální produkce. Oproti původnímu scénáristovu záměru, který bezpochyby předpokládal, že sympatie budou na straně stařenky, jsem fandil kterémukoli z těch pěti nebohých lotrů vystavených její užvaněnosti a dotěrnosti. Celkový dojem: 75 %.(26.11.2010)

• mat.ilda

Další z filmů, jež čas převálcoval... Ač jsem měla výhrady k remaku s Tomem Hanksem, stále mi vychází o třídu výš - díky jižanskému prostředí, hrubším karikaturám, směšnějším gagům i povedené hudbě - tady jsem se opravdu nebavila.(3.11.2010)

Celkem se tomu divím, ale ve srovnání s remakem bratří Coenů to u mě originální Ladykillers prohráli. Ne že by film nebyl zábavný, ne že by Alec Guinnes ultrasllizkého gangstera neztvárnil dobře, ne že by ostatní herci hráli špatně (nejvíce mě, sorry pane Sellers, bavil Herbert Lom, jehož vrahounský pohled je prostě jedinečný) a ne že by stařenka nebyla na zabití... Jen jsem se zkrátka smál méně než jsem čekal. Dost možná za to ovšem mohl i otřesný televizní dabing vyrobený v TV Nova, což připouštím. Film si nicméně čtyři hvězdy zaslouží.(1.3.2011)

• - Scénarista William Rose, který se zasloužil o oskarovou nominaci za scénář, se natáčení neúčastnil až do konce. Když film poprvé uviděl, což bylo 3 roky po jeho premiéře, byl nesmírně potěšen tím, nakolik tvůrci zůstali věrni jeho detailům a osobním vizím. (venus)

• - Ve scéně, kdy lupiči odjíždějí od staré dámy, se omylem otevře futrál s penězi, které se vysypou na ulici. Lupiči se nezdržují jejich sběrem. Přesto v dalších záběrech není po bankovkách na ulici ani památky. (Amper01)

• - Peter Sellers se původně ucházel o roli Vazby (Dannyho Greena). (Pavlínka9)