Dobrodružství Poseidonu

Poseidon Adventure, The

Dobrodružstvo Poseidona

Katastrofický / Thriller / Akční / Drama

USA, 1972, 117 min

Až v té šachtě jsem si uvědomil, že jsem tohle už kdysi viděl. Akorát nevím, jestli to bylo před rokem 2001, kdy vznikl dabing pro Novu. S ním jsem měl trochu problémy. Pravdou ale zůstává, že dobrých katastrofických filmů není mnoho, vedle Aféry Concorde, Skleněného pekla a Ohrožení Britannicu má i Poseidon své místo. Pokud nevíte, kdo je Roddy McDowall, ale viděli jste původní (a nejlepší!) Planetu opic, měli byste ho kdekoliv poznat.(20.4.2013)

Klasika katastrofického žánru.Film je i po letech napínavý a zábavný,v rámci svého žánru jde o naprostou špičku.Charismatický Hackman dává další body k dobru.80 %(2.12.2008)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +herecké výkony, depresivní atmosféra, propracované charaktery postav –film je již opravdu staršího data/// Jediné v čem tenhle film nevyniká oproti novému Poseidonovi, tak v tom, že nenabídne takové efekty a grafické pozlátko. Ale to je v podstatě taky jediná věc, ve které je nová verze oproti této lepší. Přesto se i na tento film dá dívat, jen působí trošku „ušpiněně“, ale naproti tomu zase uvěřitelněji díky své syrovosti. Za zmínku stojí Gene Hackman a pro mě hodně zapamatovatelná Shelley Winters. Vlastně scény s ní si z dětství snad nejvíce pamatuji, kromě jiného taky pocit, že já bych to asi nedokázal. Film mě i po tolika letech nezklamal a i když dnes tomuto snímku nemohu plácnou plnej počet, tak regulérně dávám slušné 4*./// Celkem 78%///(20.6.2007)

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků mého mládí. A viděl jsem ho tenkrát na velkém plátně! I když jsme se v našem vesnickém kině (v sále Sokolovny, to víte, středisková obec :-) tenkrát museli střídat v přikládání do kamen! Například i o tohle jsou dnešní mladí při návštěvě multiplexu ochuzeni. O tu kumulaci požitků. Nám tenkrát na plátně vybuchoval parní lodní kotel, když do ohniště pronikla voda. Vtom já otvírám horní dvířka kamen, abych přiložil pár lopatek uhlí, dýchne na mě skutečný žár a čmoud mi vhání slzy do očí. A já tvář staženou děsem z prožívání na tehdejší dobu špičkového katastrofického filmu se jen modlím, aby mi erární kamínka taky nebouchla do ksichtu ... Kam se hrabou dnešní 3D filmy! I když oči mi (námahou z těch blbej brýlí) slzí taky.(3.1.2013)

Tak jsem se konečně dostal k tomu abych okomentoval tuhle klasiku. Film vzniknul v požehnané době 70 let která přála těmto katastrofickým spektáklům. Rozjezd je zběsilý rychlé seznámení z hlavními hrdiny pak novoroční párty a PLESK! vlna je tu a jde se na věc. O postavách se pravda bůhví moc nedozvíme, ale to nevadí, protože všichni hrají dost přesvědčivě a uvěřitelně a navíc se toho víc o jejich charakterech dozvíme v průběhu filmu. Každopádně duo Hackman, Borgnine to táhne k nim je tu ještě pár vedlejších postav z ostatních jsou pouze nepodstatné oběti. Což mi vyhovuje člověk se nemusí orientovat v problematice mnoha mezilidských vztahů a prostě si jenom užívá ten strhující souboj hrstky vyvolených o přežití. Jinak samozřejmě na svojí dobu je film po technické stránce na znamenité úrovni. Neuvěřitelné co se dalo dokázat z poctivými kaskadérskými výkony a mechanickými triky bez nějakých digitálních efektů. Pro mě je Poseidon zkrátka kult a hotovo.100%(22.4.2014)