Wizards

Animovaný / Sci-Fi / Válečný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1977, 81 min

Ralph Bakshi

Ralph Bakshi

A fantasy vision of the future. Možná nejlepší Bakshi, kterému na dokonalosti ubírá akorát nevyrovnaný temporytmus snímku. Wizards není anarchie provedená na obsahu díla, ale na formě - ideologicky někde mezi Křižníkem Potěmkinem a Triumfem vůle. Animovaný fantasy svět zde neslouží k persfiláži Barbara Conana (tak, jak tomu bylo v případě Ohně a ledu), ale k dobrodružné adventuře s upomínkou bezstarostných dob King Konga či některých pasáží Pána prstenů, ale tentokrát se o něco skutečně hraje a o něco jde. Souboj jednotlivce vs. totality není jenom co do obsahu, ale i do formy, ve které se bije klasická animace s vstupujícími záběry z válečných pasáží filmů jako Zulu, El Cid či Patton. Ve výsledku jsou Wizards víc jak slušným předskokanem progresivním "animákům" jako Heavy Metal a konečně Bakshiho dílem, které se nedá moc kritizovat ve filmové (slabší expozice, laciný twist v závěru, užití vyprávěče vnuceného studiem...), ale pouze ideologické rovině. Přestože je to za 90%, rád v tomto případě přitlačím už kvůli titulní sexy hrdince (takové stavy v krajině podbřišní jsem nepociťoval od dob mořské panny Ariel od Disneyho) a intertextového vtípku na Bakshiho Fritz the Cit ("Fritz is killed!"). Ten odkazuje na nesouhlas autora Fritze (Crumb) s natočením filmu a uvedením jména v titulcích a na fakt, že Crumb Fritze nechal v jendom z komiksů zabít světem mainstreamu, aby nevzniklo už nikdy další filmové pokračování.(26.1.2007)

Kombinace asi naprosto všeho, ale překvapivě vydařená. Často velmi ujeté a často velmi zajímavé. I po druhé jsem si tuhle originální animovanou šílenost užil a to je snad dobrá známka. -"They've killed Fritz! They've killed Fritz! Those lousy stinking yellow fairies!"(24.8.2011)

Luxusní podivnost a čestný člen www.badmovies.org. Něco mezi pohádkou a fantasy příběhem, které má stejnou poetiku, jako kdyby třeba Alejandro Jodorowsky natočil svoji obskurní verzi Pána prstenů a obtiskl do ní své filmové vidění. Na pozadí nesmiřitelného střetu dvou světů – světa Technologie (mutanti) a světa Magie (víly, elfové) – tu defilují roztodivné postavičky z Bakshiho zvrácené fantasie – zlý čaroděj Blackwolf se svojí zálibou v nacistické ideologii a jejích symbolech, jeho mutantští zabijáci s laserovými puškami a plynovou maskou místo obličeje, kozatá víla v negližé, elfové, vikingové, ještěři, tanky, zákopy s ostnatými dráty a všechno dohromady. Ještě k tomu připočítejte křiklavými barvami nevkusně kolorované prostřihy z jiných válečných filmů, občas nevhodně použitou jazzovou hudbu, chaoticky vyprávěný příběh a vychází z toho originální obskurnost, která rozhodně stojí za vidění. Jestli je pravda, že výsledné dílo je odrazem duše umělce, ta Bakshiho musí být případ pro doc. Chocholouška :o)(10.12.2008)

Velkohubý válečný štváč versus posel míru ve fantasy postapo světě - nu a já, ač si na bájeslovné spektákly pranic nepotrpím, nemohu tvrdit, že bych tu magickou slátaninu, především díky roztodivným způsobům animace a výborně použité hudbě, nějak výrazně protrpěla. A proto - zničme promítačky v zájmu příštích elfích generací. Peace! ☮(13.5.2015)

Haluškoidní animáč, díky jehož postapokalyptické vizi se na jednom písečku setkává nacistický čaroděj, roboti, mutanti, elfové, vikingové, víly prostitutky a jiné roztodivné postavičky. Bakshi (jeho předchozí blaxploitation Coonskin si asi nenechám ujít) je vůbec zvláštní tvůrce, nebojí se experimentovat a kromě osobité animace neváhá "zamaskovaně" použít i úryvky z hraných válečných filmů. Velká škoda tak té nehodící se hudby a nevyváženosti tempa v druhé polovině příběhu. Jako celek přesto působivé.(20.9.2013)