Wizards

Animovaný / Sci-Fi / Válečný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1977, 81 min

Ralph Bakshi

Ralph Bakshi

Nádherná dark fantasy s nezaměnitelným rukopisem Ralpha Bakshie! Gejzír nápadů a skvělé animace, kde vedle comicsu a klasické animace najdeme montáže ze záběrů hraných - a vůbec nevadí jako u Pána prstenů, psychadelické hudby a zvláštních světů místy tak podobných našemu. Královna víl je skvělá sexbomba, ale promiskuitní? kdo psal obsah.....rozhodně není. Nadsázka, alegorie, satira. Možná s větším protiválečným nábojem, než má mnohý hraný film. Vtipné pasáže (scéna s knězi) střídají napínavé a ty zase místy až hororové. Když dojde na válku, krev stříká a mrtvoly se vrší. Když dojde na lásku, vše se promění v nádherné květy a pestrobarevné motýly. Šťastný konec byl žádoucí, byť nic není zadarmo. Jak mi mohl tenhle snímek léta unikat...(3.3.2014)

Rozpočet $1,2miliónaTržby USA $9,000,000Tržby Celosvetovo $-(17.5.2010)

Velkohubý válečný štváč versus posel míru ve fantasy postapo světě - nu a já, ač si na bájeslovné spektákly pranic nepotrpím, nemohu tvrdit, že bych tu magickou slátaninu, především díky roztodivným způsobům animace a výborně použité hudbě, nějak výrazně protrpěla. A proto - zničme promítačky v zájmu příštích elfích generací. Peace! ☮(13.5.2015)

Haluškoidní animáč, díky jehož postapokalyptické vizi se na jednom písečku setkává nacistický čaroděj, roboti, mutanti, elfové, vikingové, víly prostitutky a jiné roztodivné postavičky. Bakshi (jeho předchozí blaxploitation Coonskin si asi nenechám ujít) je vůbec zvláštní tvůrce, nebojí se experimentovat a kromě osobité animace neváhá "zamaskovaně" použít i úryvky z hraných válečných filmů. Velká škoda tak té nehodící se hudby a nevyváženosti tempa v druhé polovině příběhu. Jako celek přesto působivé.(20.9.2013)

Hodně divný a zvláštní animovaný film. Hitler, tanky, trpaslíci, čarodějové a kozatá víla. Jestli toto nevzniklo po konzumaci kila LSD, marihuany a alkoholu, tak vážně pochybuji o zdravém rozumu režiséra. Ten samý udělal onu animovanou verzi Pána prstenu. Každopádně rozdýchat tento film jde těžce. Oproti třeba soudobému filmu HEAVY METAL a právě Pán Prstenu tento film prohrává, že místy člověk netuší, která běží. Zlý čaroděj rád nosí svastiku a hajluje. Hodný čaroděj je tlustý vousatý trpaslík a mezi tím jezdí tanky a mutanti nosí plynové masky. Zřejmě jsem nebyl naladěn na stejnou vlnu. Hodnocení OST: Místy rozjuchaný folk, místy psychedelický rock a jindy acid jazz. Oproti Heavy Metalu mě hudba nedostala a dokonce mě rušila. Příliš nesourodý mix.(20.2.2013)