poster

Wizards

 • USA

  War Wizards

  (USA)

Animovaný / Sci-Fi / Válečný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1977, 81 min

Režie:

Ralph Bakshi

Scénář:

Ralph Bakshi
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Joe321
  ****

  Kombinace asi naprosto všeho, ale překvapivě vydařená. Často velmi ujeté a často velmi zajímavé. I po druhé jsem si tuhle originální animovanou šílenost užil a to je snad dobrá známka. -"They've killed Fritz! They've killed Fritz! Those lousy stinking yellow fairies!"(24.8.2011)

 • Lima
  ****

  Luxusní podivnost a čestný člen www.badmovies.org. Něco mezi pohádkou a fantasy příběhem, které má stejnou poetiku, jako kdyby třeba Alejandro Jodorowsky natočil svoji obskurní verzi Pána prstenů a obtiskl do ní své filmové vidění. Na pozadí nesmiřitelného střetu dvou světů – světa Technologie (mutanti) a světa Magie (víly, elfové) – tu defilují roztodivné postavičky z Bakshiho zvrácené fantasie – zlý čaroděj Blackwolf se svojí zálibou v nacistické ideologii a jejích symbolech, jeho mutantští zabijáci s laserovými puškami a plynovou maskou místo obličeje, kozatá víla v negližé, elfové, vikingové, ještěři, tanky, zákopy s ostnatými dráty a všechno dohromady. Ještě k tomu připočítejte křiklavými barvami nevkusně kolorované prostřihy z jiných válečných filmů, občas nevhodně použitou jazzovou hudbu, chaoticky vyprávěný příběh a vychází z toho originální obskurnost, která rozhodně stojí za vidění. Jestli je pravda, že výsledné dílo je odrazem duše umělce, ta Bakshiho musí být případ pro doc. Chocholouška :o)(10.12.2008)

 • Bluntman
  *****

  A fantasy vision of the future. Možná nejlepší Bakshi, kterému na dokonalosti ubírá akorát nevyrovnaný temporytmus snímku. Wizards není anarchie provedená na obsahu díla, ale na formě - ideologicky někde mezi Křižníkem Potěmkinem a Triumfem vůle. Animovaný fantasy svět zde neslouží k persfiláži Barbara Conana (tak, jak tomu bylo v případě Ohně a ledu), ale k dobrodružné adventuře s upomínkou bezstarostných dob King Konga či některých pasáží Pána prstenů, ale tentokrát se o něco skutečně hraje a o něco jde. Souboj jednotlivce vs. totality není jenom co do obsahu, ale i do formy, ve které se bije klasická animace s vstupujícími záběry z válečných pasáží filmů jako Zulu, El Cid či Patton. Ve výsledku jsou Wizards víc jak slušným předskokanem progresivním "animákům" jako Heavy Metal a konečně Bakshiho dílem, které se nedá moc kritizovat ve filmové (slabší expozice, laciný twist v závěru, užití vyprávěče vnuceného studiem...), ale pouze ideologické rovině. Přestože je to za 90%, rád v tomto případě přitlačím už kvůli titulní sexy hrdince (takové stavy v krajině podbřišní jsem nepociťoval od dob mořské panny Ariel od Disneyho) a intertextového vtípku na Bakshiho Fritz the Cit ("Fritz is killed!"). Ten odkazuje na nesouhlas autora Fritze (Crumb) s natočením filmu a uvedením jména v titulcích a na fakt, že Crumb Fritze nechal v jendom z komiksů zabít světem mainstreamu, aby nevzniklo už nikdy další filmové pokračování.(26.1.2007)

 • whack
  *****

  Veľmi silná anti-technokratická agitka, o čom svedčí aj to, že nasledovníkmi pokroku sú temný černokňažník (hlavná záporná postava) a jeho posluhovači (démoni z pekiel, goblini a mutanti), ktorí sú vykreslení ako nacisti a nosia handry s hákovými krížmi. Prológ vysvetľuje, že Zem bola zničená atómovými bombami, a potomkovia ľudí (elfovia, nymfy, víly a iné bytosti, ktoré sú z našich legiend známe ako ochrancovia lesa a prírody) neskôr vedu a technológie postavili mimo zákon a od tej doby bol na svete dlhé tisícročia mier, až kým novodobí nacisti - kňazi technologickej mágie, vykopali zo starobylých ruín predvojnové technológie a vybudovali nimi novú vojnovú mašinériu. Animácia postáv mi miestami nebola sympatická, no príbeh je jasný, neveselý, pričom myšlienka je povedaná priamo a bez moralizovania a zbytočných slov.(16.12.2013)

 • Bloody13
  ***

  Haluškoidní animáč, díky jehož postapokalyptické vizi se na jednom písečku setkává nacistický čaroděj, roboti, mutanti, elfové, vikingové, víly prostitutky a jiné roztodivné postavičky. Bakshi (jeho předchozí blaxploitation Coonskin si asi nenechám ujít) je vůbec zvláštní tvůrce, nebojí se experimentovat a kromě osobité animace neváhá "zamaskovaně" použít i úryvky z hraných válečných filmů. Velká škoda tak té nehodící se hudby a nevyváženosti tempa v druhé polovině příběhu. Jako celek přesto působivé.(20.9.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace