Člověk bez osudu

Lelo goral

Fateless

Drama / Válečný

Maďarsko / Německo / Velká Británie / Izrael, 2005, 134 min

Silne! Burcujici! Zkouknute jednim dechem!(25.3.2010)

Musím přiznat, že ač jsem viděl již spousty dramaticko-válečných snímků o Šoa, tak i přes tuto skutečnost si Člověk bez osudu u mě našel své místo. Není totiž geniální v předvádění brutálnosti nacistického řádění jako Pianista nebo Schindlerův seznam. Neukazuje ani nějaké extra drahé válečné výjevy. Jeho um je v psychologické rovině, kdy pozorujeme, jak se z hlavního, vyrovnaného hrdiny postupně stává troska. Jak přichází o svou identitu, morálnost a pak i o touhu žít. A jak toto vše záhy v něm zanechává trvalé následky. V této rovině je tento Maďarsko/ Německo/ Britský snímek zajímavý a rozhodně stojí jej zhlédnout. Minimálně i proto, že je silně znát (nejen psychická) i fyzická proměna herce (opravdu musel silně zhubnout) v úplnou trosku. 80%(19.10.2014)

Velmi emotivní film, skvěle natočený, i herci se mi moc líbili. Kdo má tohle téma rád, určitě si film skvělě užije.(2.3.2010)

neprijemna pravda, avsak uz vsetko zname z inych filmov je dokumentarne podana a ponudi trosku, ale uz kvoli zvolenej teme a krasnym kamerovym filtrom to bol unikatny zazitok...(4.9.2007)

Člověk musí být buď malé dítě, filosof anebo zavřený v koncentráku, aby si vážil každého nového východu slunce..a když v něm přestojí všechny nástrahy, neznamená to ještě, že bude v budoucnu milován..narozdíl od Schindlerova seznamu se na tenhle film podívám někdy znova, velmi povedené!(7.4.2010)

• - Na druhý deň natáčania zavítal aj Imre Kertész so svojou manželkou. S prácou režiséra bol natoľko spokojný, že ani nechcel ísť domov. (Karush)

• - Scéna, v ktorej sa otec lúči, bola natáčaná v pivnici. (Karush)

• - Marcela musel štáb pred zvedavým publikom stále skrývať. Raz sa im aj podarilo jednu fotku urobiť, ale bol na nej jeho dublér. (Karush)