Transamerika

Transamerica

Drama / Komedie / Dobrodružný / Road movie

USA, 2005, 103 min

Jak asi musí být šokující,když zjistíte,že vaším otcem je transexuál?Rozhodně to musí být šokující a zvláštní. Tenhle road movie patří(dle mého)k nejlepším ve svém žánru co jsem za svůj život viděla...Felicity Huffman perfektně zahrála transku až jsem jí to uvěřila :-D a určitě musela být poctěna takovou nabídkou :-D a Kevin Zegers byl pro tuto roli rebela Tobyho skvělou volbou.(24.8.2012)

Odhliadnuc od toho, že dejový zvrat, ktorý celý film naštartoval a na ktorom je film postavený, mi prišiel založený na príliš veľkej a nepravdepodobnej časovej náhode, ide o strhujúcu záležitosť. Nie kontroverznou témou, ale herecky a pocitovo. Zvláštne ťažká a bezútešná atmosféra, geniálne titulné duo F.Huffman-K.Zegers, vynikajúci záver. Odkladal som túto trans záležitosť a mám ju (rád) za sebou. Rád vo všetkých slova významoch.(28.8.2009)

S nadhledem natočená road movie, která převážně s humorem sleduje vývoj opravdu netypického vztahu. Spíše než hluboká psychologická sonda do problémů transseksualů je Transamerika film o vyrovnání se s rodičovstvím v tak trochu obtížnější situaci. Transseksual Bree má krátce před operací, která dokončí jeho přeměnu v ženu. Dozvídá se však, že má syna ve vězení a vydávající se za misionářku ho jede vysvobodit. "Otec“ se synem se poté vydávají na cestu. Jenže ze synem hledaného otce se postupně stává žena.(10.8.2008)

Jediné co k tomu můžu napsat je, že Felicity Huffman toho Oscara měla dostat a Dolly Parton taky.(7.12.2014)

Road movie o pochopení lidské touhy a následování cesty svého vnitřního já? Určitě, avšak některé drobnosti nepadnou do oka každému divákovi tak, jak by si autoři přáli. Felicity Huffman předvádí "úžasný" výkon. Proč uvozovky? Protože poměrně hezká starší žena hraje ošklivého muže, co se stal(stává) ošklivou ženou. Trochu zvláštní a ještě k tomu přidejte její hlas plný zvláštních zvuků a hloubky máte Bree. Trochu mě zklamal scénář, který toho většinu filmu moc neřeší a jen nechává Bree s jeho/jejím synem putovat po Americe domů. Téma transexuálů nepatří mezi mé vyhledávané, ale už jen kvůli oscarové nominaci jsem shlédnutí tohoto snímku považoval za nutnost.(21.9.2007)

• - Protože se nevědělo, že film bude mít takový úspěch, po natáčení byla většina šatstva a rekvizit darována na charitu nebo do second-handů. (hellstruck)

• - K výsledné podobě mnoha scén přispěla improvizace. Scéna, kdy Bree a Toby jedou vstříc zapadajícímu slunci, je jednou z nich. Jediným povelem režiséra bylo, aby Felicity Huffman začala dloubat prstem do břicha Kevina Zegerse. (Matty)

• - První film produkovaný bratry Weinsteinovými po opuštění Miramaxu. (Matty)