Transamerika

Transamerica

Drama / Komedie / Dobrodružný / Road movie

USA, 2005, 103 min

Transamerica je spíše než sonda do transexuálovy duše road movie o pochopení a toleranci. Přestože transexualitu moc nechápu a nemyslím, že by se to v budoucnu nějak změnilo, nemám k tomu tématu nijak výrazně odmítavý postoj a udělat o tom film se mi zdá velice odvážné. Hlavní dvojka je výborná, je vidět, že nejen, že se dá z někoho ošklivého udělat člověk krásný, ale i naopak:) Felicity by zasloužila Oscara. Film funguje jako komedie i drama prostě výborně a já se ani jednou nemusela dívat na čas.(18.8.2012)

40% za prvú polovicu a 80% za tú druhú. Zlatý stred a skonštatovanie, že neublížilo a viacmenej aj potešilo. Pravá oddychovka na odpálenie víkendu.(26.9.2008)

Na film jsem byla zvědavá hlavně kvůli své oblíbené Zoufalé manželce Lynette - Felicity Huffman, která tady hrála hlavní roli a taky byla nominována na Oscara. Myslím, že by měla velkou šanci, pokud by tohle nebyl neznámý film a nevidělo ho jen pár lidí. Však ani neměl premiéru v českých kinech... Ale což, Felicity tu hrála roli myslím hodně náročnou a ještě víc mě utvrdila v tom, že je dobrá. Film se dotýká velice ožehavého tématu - transsexuality, což je třeba u mě plus. Je to něco nového a neobvyklého. Příběh se mi taky líbil, přinejmenším byl hodně zajímavý. Takže asi tak... Není to prostě nic komerčního a byla bych ráda, kdyby ho vidělo více lidí, určitě si to ten film zaslouží.(26.6.2013)

Tohle je vyprávění o transpakárně a zranitelnosti,o touze a potřebě být někdo - nikoliv něco. O nechuti být otcem a neschopnosti být matkou a především o neovlivnitelné funkčnosti tzv. vlastní krve. Odvyprávěno s milým humorem, šarmem, lehkostí a nenuceností - a právě proto tak úderné. Ještě nikdy jsem neviděla tolik lidský film, to vím jistě.(8.8.2008)

Felicity Huffman je v roli přeoperovaného transsexuála opravdu přesvědčivá, stejně mě ale při sledování filmu občas napadlo, jak by to asi zahrál opravdový muž. Nejvíc bych asi vyzdvihla scénář - střídání komických a tragických okamžiků do příběhu naprosto pasuje, kdy vrcholem bylo setkání Bree s její dost podivnou rodinou. Jejímu synovi (výborný, pro mě zatím neznámý Kevin Zegers) scénárista napsal tak smutný život, že se to jen tak nevidí. Vlastně mě jeho životní příběh dostal mnohem víc než ten Bree.(28.4.2006)

• - Protože se nevědělo, že film bude mít takový úspěch, po natáčení byla většina šatstva a rekvizit darována na charitu nebo do second-handů. (hellstruck)

• - Sydney (Carrie Preston), napůl židovka, používá ve filmu jidišskou frázi "kin-ahora", s níž reaguje na zprávu o sebevraždě Tobyho matky. Fráze znamená ve volném překladu: "Nechť je vše zlé odvráceno." Sydney ji však použila ve špatné situaci, jelikož ji židé užívají jako reakci na něco dobrého (pro Čechy např. "Musím to zaklepat.") a ne na tragickou zprávu. (hansel97)

• - Po podstoupení závěrečné operace má Bree (Felicity Huffman) stále nalakované nehty. Lak na nehty se však před operacemi, u kterých je na to čas, odstraňuje, aby si zdravotníci mohli všimnout změn v jejich barvě. Při nedostatku kyslíku pod nimi totiž kůže modrá. (hansel97)