Transamerika

Transamerica

Drama / Komedie / Dobrodružný / Road movie

USA, 2005, 103 min

Felicity Huffman je v roli přeoperovaného transsexuála opravdu přesvědčivá, stejně mě ale při sledování filmu občas napadlo, jak by to asi zahrál opravdový muž. Nejvíc bych asi vyzdvihla scénář - střídání komických a tragických okamžiků do příběhu naprosto pasuje, kdy vrcholem bylo setkání Bree s její dost podivnou rodinou. Jejímu synovi (výborný, pro mě zatím neznámý Kevin Zegers) scénárista napsal tak smutný život, že se to jen tak nevidí. Vlastně mě jeho životní příběh dostal mnohem víc než ten Bree.(28.4.2006)

Transexuální žena hledá cestu ke svému synovi, který se nečekaně objeví během příprav na vytouženou operaci změny pohlaví. Bizarní cesta k nalezení své identity. Jít si za svojí touhou přes všechny překážky. Své štěstí, svobodu a místo ve světě nehledá jen Bree, ale i Toby (Felicity Hoffman i Kevin Zegers ve svých rolích excelují). Zvláštní, ale velmi upřímné, emocionální a svým způsobem realistické.(23.9.2012)

Dost silný příběh a osvědčený žánr road movie jako prostředek ke sblížení dvou lidí, které původně nebylo plánované, ale nevyhnutelně k němu muselo dojít. Když se tohle téma umí natočit, pak je to kvalitní filmový zážitek. V tomto případě se to povedlo.(8.8.2008)

Jedním slovem geniální! Z tohohle filmu mám jen ty nejlepší pocity a tohle bylo přesně to pravé na letní srpnový večer. Film je založen na naprosto úchvatném ději, který mne chytnul a až do závěrečných titulků nepustil. Navíc jsou zde k vidění naprosto brilantní herecké výkony dvou hlavních aktérů. Felicity Huffman je jméno, které jsem před tímto filmem neznal, ale ve své roli byla natolik přesvědčivá, že jsem jí věřil naprosto vše. Prostě geniálně ztvárnila nešťastného muže, kterého dělí od přerodu v ženu už jen jediná operace, před kterou se však stihne na zvláštní cestě seznámit se svým synem. A onoho syna neméně brilantně ztvárnil Kevin Zegers, kterého jsem před tímto filmem rovněž neznal, ale kterému se taktéž jeho role velmi vydařila a který bez debat exceloval. Musím se přiznat, že jsem horečně uvažoval, jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček. Ale nepřišel jsem ani na jeden důvod, proč tu jednu hvězdičku odečíst, když na tomhle filmu jsem nenašel ani jedinou chybu, ani jediný nedostatek. A tak dávám maximální hodnocení!(6.8.2008)

3-4* Moc mi nesedlo to pomalé tempo, kde se skoro nic nedělo. Asi jsem od toho čekala moc velkou pecku a trochu mě to zklamalo. Jinak bych nevěřila, jak můžou udělat hezkou herečku tak hnusným transexuálem. Měli jste vidět můj znechucený a bezradný obličej, když Toby ji aka svého otce políbil. Jinak čemu musím vzdát holt jsou herecké výkony.. ty to celé tlačí nahoru. Felicity Huffman i Kevin Zegers bravůrně zvládli charaktery svých postav a díky tomu podle mě tento film převyšuje jiné nudné road movie. Ale ty emoce se na mě prostě nepřenesly, necítila jsem je (teda něco jo, když se tam Kevin promenádoval polonahý, ale to asi nebylo záměrem filmu).(15.1.2014)