Ve službách papeže

Leon Shamroy

Alex North

Scénografie:

John DeCuir

Charlton Heston v nejlepších letech, historickej velkofilm, kvalitní scénář, zábava i poučení. Zajímalo by mě, jak dalece se drží skutečnosti, protože takhle mluvit s papežem si snad nemohl dovolit ani sám Michelangelo. Obrázek papeže je tu taky docela neobvyklý. Dnes ho máme všichni zažitýho jako člověka míru, kterej se sotva hýbe a i s problémama mluví (JPII), ale papež tady je něco docela jinýho. Vsadím se, že pro kázání jde dál, než pro ránu. Výprava je nádherná a příběh zábavnej a příliš krátkej.(12.12.2005)

"Proto braň, můj milý, mé němé dílo a mou pověst s ním: já nejem malíř a sem nepatřím..." napsal s odstupem let autor fresek na adresu díla, které žádnou obranu nepotřebuje, a ze kterého se v reálu obyčejnému smrtelníkovi zamotá hlava a podlomí kolena. Občas si říkám, jestli ten film není příliš krátký. A jinak: přestože velmi dobře vím, že herec není role, podobu Michelangela mám už přes dvacet let neodmyslitelně spjatou s Charltonem Hestonem.(6.11.2007)

Verši Seamuse Heaneyho: "Dá moři meze břeh či moře zemi? / Srážku vln po svém vykládají si. / Moře si o břeh sebe uvědomí."(22.10.2014)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(6.4.2013)

Dle mého mínění po všech stránkách nejlepší historický film, který jsem kdy viděl. Další komentář není třeba.(4.10.2010)

• - Kardinál Giovanni de Medici (ve snímku ho hrál Adolfo Celi) nastoupil na papežský stolec po smrti Julia II. jako Lev X. (liquido26)

• - Charlton Heston byl v jednom interview dotázán, koho z postav, které ve filmech hrál, by si pozval na večeři. Odpověděl, že Michelangela, ale dodal, že malíř by se - stejně jako ve filmu - neukázal. (liquido26)

• - Film se měl začít točit již v roce 1961 s Burtem Lancasterem v hlavní roli, ale produkce se o tři roky zpozdila. (liquido26)