Chuť melounů

• Tchaj-wan

天邊一朵雲

(Tchaj-wan)
  • Francie

Un nuage au bord du ciel

(Francie)

Pen-jung Liao

Bruno Pésery

Zvuk:

Tu Duu-Chih

Jeden z filmov, kde bodové hodnotenie u mňa nehrá žiadnu rolu. Viac je pre mňa zaujímavejšie sledovať tento film v kontexte predchádzajúcej Ming-liangovej filmografie. Zatiaľ z videného ide jednoznačne o jeho najživočíšnejší film, v ktorom je pozoruhodné sledovať ako s každou novou, muzikálovou sekvenciou narastá v príbehu dominancia ženskej sexuálnej fantázie a aktivity až k eruptívnemu finále... .(7.7.2005)

Filmu dominují dlouhé (na současné poměry dokonce velmi dlouhé) statické záběry, ve kterých se odehrává minimum akce. Každý záběr je pozoruhodný z hlediska pečlivé kompozice, přičemž v některých případech je zaběrování řešeno tak, že hlavní předmět zájmu ve scéně není přímo vyobrazen. Vyskytuje se zde jen minimum dialogů, postavy jsou stejně málomluvné jako ty z Kitanových nebo Kim Ki-dukových filmů. Takováto koncepce je pak několikrát narušena z hlediska mizanscény pozoruhodnými muzikálovými čísly, které mi však kupodivu vůbec nepřipadaly rušivé vůči zbytku, a to nejspíše díky všeobjímající bizarnosti. Je to super, ale jednou by se Tsaiovi to "vojebávání" diváka mohlo vymstít, neboť s onou koncepční vyprázdněností a moc moc chtěnou bizarností takzvaně bruslí na zatraceně tenkém ledě.(20.6.2011)

Asijské knematografii začínám fakt přicházet na chuť a to v mnoha žánrech (horory, akční, sci-fi....). Už obal DVD mě nutil pustit si ten film co nejdříve a dobře jsem udělal. V podstatě pomalu a unyle vyprávěný lovestory příběh, zasazený do šedivého města s nedostatkem vody, je střídán třeskutě barevnými, rozjásanými kabaretními hudebními vložkami a syrově pornografickými scénami. Obal a doprovodný text slibuje opravdu hodně, dostanete ale mnohem, mnohem víc.(9.12.2008)

• Pethushka

Chuť melounů jsem si pustila na doporučení a taky proto, že mám ráda melouny. Jenže po úvodní melounové scéně se tam už nic zajímavého nedělo. V podstatě se tam střídají jen zdlouhavé scény bez dialogů s těmi erotickými. Muzikálové vložky, jejichž smysl mi nějak unikl, mě taky nijak neoslovily. Závěr byl sice docela originální, ale kvůli konci přece na film nekoukám. 1,5*(13.9.2014)

Soft erotické psycho, které dokážou udělat asi jen asiaté.... * * *(22.1.2012)

• - Spousta diváků při promítání na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu opustila sál při finální scéně. (HappySmile)

• - Dávno předtím, než Ming-liang Tsai natočil právě Chuť melounů, tak často v žertu pronášel, že pokud se jeho filmy budou i nadále potýkat s finančními problémy, tak bude nucen přejít do pornografického průmyslu. (DaViD´82)

• - Režisér Tsai Ming-liang chtěl původně film zaměřit na příběh babičky, která zjistí, že její vnuk pracuje v porno průmyslu, ale když jeho kamarádka a spolu-režisérka Ann Hui nemohla hrát roli babičky, Tsai se rozhodl změnit tuto roli na mladou dívku a Chen Shiang-chyi si díky tomu zopakovala roli své postavy z Tsaiovy staršího filmu Kolik je tam hodin?. (HappySmile)