Do nitra Planety opic

Beneath the Planet of the Apes

Do vnútra Planéty opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1970, 95 min

Silně podhodnocené dílko, které sice nedosahuje geniálnosti první části (a už vůbec ne knižní předlohy), které je však i přesto důstojným pokračováním...(17.3.2008)

Asi se všichni shodneme, že jednička byla zdaleka nejlepší. Ale už i tam byly náznaky toho, že celá série byla plánována daleko dopředu. Jen si vzpomeňme na ty padající kameny a bouřící hromy, které postihovaly trojici s Taylorem. První polovina druhého dílu je slabší a zrychlenou kopií dílu prvního. Po-té co se ale hlavní hrdina dostane do nitra planety, dostává celá série nový rozměr. Někomu to může připadat zmatečné a přecpané nabalování zápletky. Jak já ale nad tím přemýšlím, tak vše do sebe perfektně zapadá a v celém filmu není žádná logická nedomyšlenost. Pokud tomu tak je, rád se o tom přesvědčím. Na filmu mi vadily věci, které ostatním lidem nepřišly (alespoň po přečtení zdejších komentářů) zas až tak špatné. Patrně je zastínily pro ně mnohem větší nedostatky. Mně ale vadilo Brentovo nesmyslné zapírání a následné mučení v podzemí a neschopnost tamních obyvatel vzdorovat opicím, když tak perfektně mučily Brenta s Taylorem. Nevěřím, že by na opice například akustické týrání nefungovalo. Jinak je ale pro mě druhý díl velice kvalitní a určitě není zas až tak špatný, jak to tady vypadá. Snímek má nevýhodu v tom, že prvotní zápletka je již vyčerpaná a film nemá zdánlivě co nabídnout, čili jakožto druhý díl se mu automaticky ubírá minimálně dvacet procent. Nepopírám, že další díly, které se již neodehrávají v tak vzdálené budoucnosti, nejsou již nekvalitní, avšak dodávám, že první pětice má ještě smysl a své rozřešení. To co následovalo poté již byla naprostá pitomost.(9.10.2005)

• Nancy

Pokračování Planety opic sice nemám ráda, ale tohle jsem ještě jakžtakž překousla. Dalo se na to koukat, občas to bylo trošku napínavé a hlavně to neni takový průšvih jako další díly, která jsem samou nudou ani nedokoukala. Celá komerce kolem Planety opic měla skončit hned u prvního dílu, protože ty ostatní jsou nudné a nesmyslné slátaniny, které navíc kazí pověst jedničce. Alespoň, že tu ještě pořád hrál Charlton Heston, který film hodně zachraňuje.(24.2.2005)

Srovnatelné s 1. dílem..už to není sice originální, ale stále má co nabídnout! (metro v zákázaném pásmu, zmutovaní lidé, bomba alfa a omega) Příběh Brenta je také velmi lákavý a postupné odhalování skutečnosti a pátrání po Taylorovi nemá chybu. Nejen z nostalgie dávám plné hodnocení. Mimochodem tento díl jsem viděl z celé série planety opic nejvíckrát, snad právě proto mám k němu velmi kladný vztah. Efektní konec: (SPOILER) V JEDNÉ Z NESČETNÝCH MILIARD GALAXIÍ EXISTUJE HVĚZDA STŘEDNÍ VELIKOSTI. A NA JEDNÉ Z JEJÍCH OBĚŽNIC, MODRÉ A NE PŘÍLIŠ VÝZNAMNÉ PLANETĚ, PRÁVĚ PŘESTAL EXISTOVAT VEŠKERÝ ŽIVOT.....(7.12.2006)

• Jacinda

nemám ráda planetu opic.(20.2.2011)

• - Jedná se o první díl opičí ságy, ve kterém se objevila Natalie Trundy. Zatímco zde ztvárnila mutantku a v dalším díle doktorku Stephanii, ve čtvrtém a pátém si zahrála šimpanzí samici Lisu. (fiLLthe3DD)

• - Ze všech hraných filmů původní série včetně televizních filmů a seriálů je toto jediný díl, ve kterém nehraje Roddy McDowall. (fiLLthe3DD)

• - Vzhľadom na nízky rozpočet si tvorcovia nemohli dovoliť drahý make-up, a tak herci museli nosiť opičie masky. (m.a.t.o.)