Do nitra Planety opic

Do vnútra Planéty opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1970, 95 min

• Phobia

Jen málo věcí je blbějších než scénář tohoto filmu - namátkou mě napadá třeba žonglování s psími výkaly, bungee jumping na nepružícím laně (případně bez lana) nebo skákání po hlavě do vypuštěného bazénu. Vyjmenovávat tady všechny hovadiny, mohl by mi i Shadwell závidět délku komentáře! Ale mám dnes nějak zadřené mozkové závity, nejspíš se během včerejšího sledování zasekly v poloze Low Power, jsem prostě líná přemýšlet/vzpomínat a tak vás toho humorného elaborátu ušetřím. Omezím se na zdůvodnění dvou hvězdiček: ta první je tak nějak za pochybné kvality filmu - masky, postapo atmosféru, protiválečné poselství a to je asi tak všechno. Druhou hvězdičku si každý musí rozdělit podle pohlaví, přesněji dle svých sexuálních preferencí. Z dámského hlediska jsem uvítala vizuální přínos hlavního hrdiny; James Franciscus se svýma modrýma očima, zlatými vlasy a pěknou postavou nabízel atraktivnější podívanou než Charlton Heston. Heterosexuálové z řad mužského publika pak jistě ocenili Novu, splněný pánský sen: dívka nejen přitažlivá a vnadná, ale navíc poslušná a němá, ten konstantně připitomělý výraz také mohl leckomu přijít roztomilý. Zoofilové si pochopitelně rovněž přijdou na své, pokud se spokojí s primáty a pár koňmi. 40%(9.1.2012)

Skvělé pokračování kterým měla série skončit.(21.9.2006)

• tron

„Čo ak existuje aj niečo inteligentnejšie, ako gorila?“ – „Tomu nie je ťažké uveriť.“ Komentár obsahuje spoilery. Po PLANÉTE OPÍC v poradí druhý diel série. Pokračujeme doslova tam, kde sme minule skončili. Taylor a Nova pokračujú po objave na pláži do „Zakázanej zóny“, čo sú v skutočnosti pozostatky veľkomesta. Tu Taylor záhadne mizne a vráti sa až na konci. Nahradzuje ho iný svalnatý, polonahý, opálený muž, ktorý sem stroskotal počas záchrannej misie (zachraňoval Taylora). Keďže Taylor zmizol, Nova si naráža tohto nového kolíka a spolu sa vracajú (prečo?) do opičieho mesta, kde stretávame známe tváre (Zira, Minister vedy, Cornelius). Následne obaja z opičieho mesta utekajú (...)do Zakázanej zóny (?!), prenasledovaní armádou goríl. V podzemí Nova a kozmonaut objavia pozostatky zmutovanej ľudskej generácie, ktorý uctieva ako svojho Boha jadrovú hlavicu (bože) a tú je schopná táto telepatická rasa odpáliť vo vojne proti nenávidený opiciam. Príbeh končí vyvraždením všetkých kladných postáv (!) a následnou erupciou, ktorá zničí celú planétu. Dej je tak svojrázny, že sa k samotnému filmu ani nemusím príliš vyjadrovať. Hrozné dialógy, trápne akčné scény, blbé zvraty. Ale bizarnosť toho celého (a jeden logický omyl za druhým) tomu dáva akúsi šialenú kuriozitu, ktorá sa nemôže nepáčiť. Alebo...?(28.5.2011)

Chudobnejší príbuzný Schaffnernovej klasiky z roku 1968, ktorý sa zo svojho predchodca snaží vyťažiť čo sa dá. A dlho sa to aj darí, ale v momente, keď sa objavia na scéne "inteligentní" ľudia obývajúci planétu, ide to "do kytičiek" a vytráca sa logika a prichádza skôr absurdita. Vynikajúci výkon ale podáva James Franciscus a záver tohto filmu je ozaj výborný, presne taký, aký som si prial. Film určite nedosahuje kvality predošlej Planéty opíc, ale treba uznať, že na to, čo sa dialo (natáčalo) na túto tému v neskorších rokoch a pokračovaniach, tak Do vnútra planéty opíc je ešte celkom uchádzajúci film, ktorý ani nenadchne ani nesklame. Proste priemer.(6.2.2015)

Vcelku nekonfliktní pokračování, které neurazí, jen vám malinko narovná závity. První polovina včetně sestříhané pointy prvního dílu je regulérní dějovou rekapitulací a vykrádačkou původního filmu, jen jí chybí drtivá většina toho, co na něm bylo dobré: mrazivost, naléhavost, emoce, pocit reality, plastické postavy a hlavně logika. Všechno se opakuje, jen to jde rychleji a méně promyšleně, dle zásady „více je lépe“. Druhá polovina pak vrší jednu blbost na druhou. Tam, kde si tvůrci prvního filmu vystačili s jediným šokantním záběrem, tam se teď objevují dlouhé scény zruinovaných měst, které se absolutně míjí účinkem. Docela zábavné je sledovat křečovitou snahu tvůrců nenechat se porazit opicemi (které mají minimum prostoru), což ústí v naprosto neuvěřitelné scénáristické berličky. Navíc se čím dál víc vtírá otázka, o čem film vlastně je. Všechna negativa totiž plynou z toho, že už vlastně není pořádně ani co vyprávět, aniž by divák neměl pocit, že se dostal do slepé uličky. A když nakonec došlo na modlitby k atomové bombě, na chvilku mi poklesla čelist a pak jsem se v řehotu svalila pod stůl.(9.10.2005)