Do nitra Planety opic

• slovenský

Do vnútra Planéty opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1970, 95 min

Asi se všichni shodneme, že jednička byla zdaleka nejlepší. Ale už i tam byly náznaky toho, že celá série byla plánována daleko dopředu. Jen si vzpomeňme na ty padající kameny a bouřící hromy, které postihovaly trojici s Taylorem. První polovina druhého dílu je slabší a zrychlenou kopií dílu prvního. Po-té co se ale hlavní hrdina dostane do nitra planety, dostává celá série nový rozměr. Někomu to může připadat zmatečné a přecpané nabalování zápletky. Jak já ale nad tím přemýšlím, tak vše do sebe perfektně zapadá a v celém filmu není žádná logická nedomyšlenost. Pokud tomu tak je, rád se o tom přesvědčím. Na filmu mi vadily věci, které ostatním lidem nepřišly (alespoň po přečtení zdejších komentářů) zas až tak špatné. Patrně je zastínily pro ně mnohem větší nedostatky. Mně ale vadilo Brentovo nesmyslné zapírání a následné mučení v podzemí a neschopnost tamních obyvatel vzdorovat opicím, když tak perfektně mučily Brenta s Taylorem. Nevěřím, že by na opice například akustické týrání nefungovalo. Jinak je ale pro mě druhý díl velice kvalitní a určitě není zas až tak špatný, jak to tady vypadá. Snímek má nevýhodu v tom, že prvotní zápletka je již vyčerpaná a film nemá zdánlivě co nabídnout, čili jakožto druhý díl se mu automaticky ubírá minimálně dvacet procent. Nepopírám, že další díly, které se již neodehrávají v tak vzdálené budoucnosti, nejsou již nekvalitní, avšak dodávám, že první pětice má ještě smysl a své rozřešení. To co následovalo poté již byla naprostá pitomost.(9.10.2005)

Kdyby nebylo tý pitomý druhý poloviny, tak to mohlo bejt docela zajímavý.(8.12.2008)

Bohužel už ne tak kvalitní jako předchozí díl. Celé je to trochu ujeté. Mučení pomocí mysli apod. Zničení světa atomovkou, ke které se lidi modlí. No nevím. Už to není ono. "My své nepřátele nezabíjíme. Necháme je, ať se pozabíjí mezi sebou."(12.2.2013)

Jediné celkem snesitelné pokračování původního kultovního filmu - první hodina je sice o ničem (jen nudná a zkrácená variace na první díl, nepřinášející nic nového nebo zajímavého), naštěstí to dost zachraňuje našlapaná poslední půlhodina - ti "mutanti" s telepatickými schopnostmi a ultimátní závěr mi nahánějí husí kůži doteď. 60 %(17.12.2002)

• Ivoshek

Je tam vlastně to samé co v jedničce, takže až na to uctívání atomovky tu nic moc nového ani myšlenkově pozoruhodného není...(30.12.2013)