Planeta opic

Planet of the Apes

Planéta opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

USA, 1968, 112 min

Jak lehce se dá stvořit kult. Stačí navléknout herce do masek primátů a nechat je pobíhat po Utahu a Californii:) Při zhlédnutí jsem ani příliš neměla pocit, že se jedná o sci-fi. Nadčasové pro mě byly rozhovory o rase opic a lidí. Co vše dokáží lidé způsobit a vůbec celkový popis její, vlastně naší, existence. Závěrečnou pointu, která byla v televizním programu citována jako "šokující závěr, který jen těžko vymažete z paměti" jsem odhalila zhruba půlhodiny před koncem, takže u mě se žádný šok nekonal, ale "Socha..." byla i tak skvělou apokalyptickou tečkou.(30.7.2012)

Těžká klasika, perfektně natočená i zahraná - se švihem i hlubším podtextem a opět skvělým Jerrym Goldsmithem.(10.5.2004)

Jedna z těch klasik, která má tu smůlu, že její pointu zná každý, kdo se alespoň trochu zajímá o film. A když se na ni pak tento jedinec poprvé dívá, přijde mu až příliš průhledná. Naštěstí Planeta opic nestojí jen na rozuzlení, je totiž dějově strhující od začátku až do konce. 9/10(7.6.2011)

• dobytek

Zase jeden kultovní film, kterej mi nic neřiká. Planetu opic jsem viděl už před lety a v paměti mi to utkvělo jako blbost. Zdejší hodnocení mě poněkud zmátlo, takže jsem si začal myslet, že si to možná jenom špatně pamatuju a třeba ten film tak špatnej nebyl. Tim pádem jsem Planetu opic ponechal zatim bez hodnocení. Včera jsem se na to po letech zkusil podívat znovu a opět mi to připadalo jako blbost. Sice film naráží i na celkem zajímavý téma (popírání vědy ve jménu náboženství), ale k tomu nepotřebuju okolo nějakou slátaninu o tom, jak Charlton Heston bojuje s opičákama a jako bonus si najde čubičku, která se svou vizáží mezi ty "neandrtálce" zapadla asi stejně dobře jako ženská s fialovou trvalou v modrym tesilovym plášti.(8.1.2012)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. A kniha byla taky dobrá, možná ještě lepší, protože tolik nestárne. Dnes tento film už je spíše pohádka než sci-fi nebo drama, při každém dalším sledování se stále více nudím - na rozdíl od jiných fimů...Trailer: http://www.sms.cz/film/planeta_opic-1968/ukazka(10.3.2009)

• - Pro Charltona Hestona znamenal tento film první nahou scénu. (Kulmon)

• - Opice se ve filmu objeví až po půl hodině. (Kulmon)

• - Taylorův (Charlton Heston) výrok: "Take your stinking paws off me, you damned dirty ape," v překladu "sundej ze mě ty pracky pryč, zatracená špinavá opice!" se umístil na 66. místě žebříčku největších filmových hlášek vydaném v roce 2005 Americkou filmovou institucí. (TheDude)