Planeta opic

Planet of the Apes

Planéta opíc

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní

USA, 1968, 112 min

Vyborny film, misty jsem se i dost zasmal (asi to nebylo ucelem sceny ale to vem cert). Trochu me mrzi ze zaver filmu je parodovan temer vsude a scena zobrazujici **** a tim vlastne pointu filmu je i na prebalu DVD! To uz je vrchol. Jasne, ze se pocita s tim ze to kazdej zna ale stejne... Zklamalo me to. Charlton Heston je vazne konig, jeho super skleby predcej i Carreyho(13.4.2005)

Planeta opic se svého času stala v médiích zjevením, film se stal jedním z nejznámějších děl z žánru sci fi a komerční úspěch si vyžádal několik dalších pokračování, které sice producentům přinesly nemalý zisk při minimálních nákladech (natáčelo se, to dá rozum, v kulisách a s maskami původního filmu), nicméně rozmělnily původní sílu originálu. Natočeno podle úspěšné stejnojmenné knihy Pierra Boulleho z roku 1963, která se sice od filmového zpracování v lecčems liší, ale je neméně dobrá a pro její literární jazyk a myšlenkovou úroveň jí můžu jen doporučit. Film byl na svou dobu nákladný a natáčení pro herce v maskách svízelné, zejména pro Kim Hunter, která měla na plátně hodně prostoru. Film měl mimořádný úspěch nejen díky profesionální práci maskérů, kteří dokázali vytvořit dokonalou iluzi opičí civilizace, ale především kvůli kvalitnímu scénáři a chytré režii. V neposlední řadě hrálo roli i to, že se snímek svým temným poselstvím o konci lidské civilizace dokonale trefil do pocitu doby. Vrcholila studená válka, která ve Vietnamu přerosla v nepříjemně horkou, na univerzitách i ulicích měst to politicky vřelo a nejrůznější apokalyptické vize byly velmi módní...Film patří do zlatého fondu svého žánru. Celkový dojem 95 %.(22.6.2006)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $32,589,624(1.8.2008)

Můžou to natočit dneska jakkoliv, ale jedno prostě překonat nepůjde. Nikdy nepřekonají tu nádhernou nostalgickou vzpomínku z dětství, kdy po dobrodružných sc-fi byla větší sháňka, než po banánech. Film, který položil základy mého vnímání sc-fi filmů a který mi tenkrát poprvé vysvětlil, že nic není tak přímočaré, jak se zprvu jeví. Update po zhlédnutí filmu Zrození planety opic (2011) - Ano, dokázali to :)(16.8.2011)

Těžká klasika, perfektně natočená i zahraná - se švihem i hlubším podtextem a opět skvělým Jerrym Goldsmithem.(10.5.2004)

• - Na filmu se podílelo několik specialistů na masky, kvůli čemuž byla pozastavena řada dalších projektů. (lubos111)

• - Aj keď bol film všeobecne prijatý s nadšením, mnohým kritikom vadil fakt, že opice rozprávajú po anglicky, a Heston si pritom vôbec neuvedomí, že je späť na Zemi. (curunir)

• - Ve chvíli, kdy po pádu posádka raketoplánu zjistí, že astronautka Stewartová (Dianne Stanley) nepřežila hibernaci, má ruce na prsou. Hned v dalším záběru, kdy do lodi vnikne voda, má ale ruce podél těla. (infected)