Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

Radyo

Tohle byla moje první crazy-komedie, kterou jsem viděl v kině ještě jako dítě.. Málem jsem už tehdy puknul smíchy a to jsem ještě některé vtipy ani nechápal. Dodnes jedna z nejlepších úleťáren tohoto žánru. Klasické scénky s pasažéry, unuděnými k smrti, nafukovacím autopilotem, nebo taneček s nožem v zádech - a to je jen zlomek z celého filmu. ()

castor

Stála tři a půl milionu amerických dolarů, celosvětově utržila přes 93 milionů dolarů. Bláznivá komedie, která útočí na bránice diváků, si bere na mušku celou řadu úspěšných titulů. Divácký trhák Připoutejte se, prosím! jeden britský server letos dokonce označil za nejvtipnější film všech dob. Hlavním kritériem ve výběru byl podle průzkumu počet smíchů, které snímky vyvolají u publika za jednu minutu. Hned za parodickou komedií se nicméně umístila nedávná Pařba ve Vegas, takže výsledky ať si každý přebere po svém. Parodie je v podstatě nepřímým remakem amerického thrilleru Zero Hour prakticky neznámého režiséra Halla Bartletta. Běžné publikum ale parodující tituly hledá jinde. Ukazatel číslo jedna je jasný – divák se bude bavit s ohledem na to, kolik parodovaných filmů viděl. Tak fungují všechny parodie a právě jedna z těch nejznámějších není výjimkou. Užít si film naplno bez znalosti Letiště, prostě nelze. Tvůrci se ale posmívají nejen katastrofickým filmům, ale i třeba Horečce sobotní noci nebo Spielbergovým Čelistem, filmovým a televizním reklamám, náboženskému fanatismu nebo přehnané romantizaci partnerství. Dnes komedie působí lehce vyčpěle a staře, a ačkoliv je kadence gagů úctyhodná, zdaleka ne všechny jsou vydařené. Své diváky si přesto stále najde. ()

SOLOM.

Jako děcko jsem tuhle parodii doslova „žral“, no dnes už na mě sice takový dojem neudělala, ale pořád to byla místy docela prdel. Vždy se mi na tomto filmu nejvíc líbilo, jak se zabili nebo chtěli zabít spolusedící hlavního hrdiny…Herecké obsazení taky docela slušné – spousta známých tváří + dvě pěkné letušky Julie Hagerty a Lorna Patterson. Rád lítám, ale něco podobného bych určitě zažít nechtěl. Jen škoda že spoustu humorných pasáží tu a tam vystřídalo pár neskutečně trapných vtípků, bez kterých bych se klidně obešel. Naštěstí jich tu nebylo zas tolik, aby mi znechutili tento lehce nadprůměrný kousek. Z nostalgie 70%, jinak bych šel dnes už s hodnocením asi dolů! ()

Djkoma

Jedna z nejlepších parodií, která dříve měla určitě hodně diváků, ale dnes již působí dost použitě a staře. Vytvořit nesmrtelnou komedii se tak Zuckerům a Abrahamsovi nepodařilo, ale sám Jim to pak zvládl ve Žhavých výstřelech a David Zucker zase se svou Bláznivou střelou. Tahle trojice přesto patří k elitě kvalitních parodií, které mají humor a z jejich filmů je cítit hrdost. Tohle byl první krok, k lepším zítřkům plných humoru a bezchybnosti. Robert Hays, Leslie Nielsen i další však i zde překvapili výjimečně trefnými a vybroušenými scénkami a vtipem, který bych v letadlo moc zažít nechtěl. Silné 4*, na rozdíl od následujícího dílu. ()

Stanislaus

Připoutejte se, prosím! má sice kultovní status v rámci parodického žánru, avšak mě bohužel humor tohoto filmu celkem minul. I když obsahuje spoustu ne úplně marných odkazů na jiné soudobé filmy, jsou podány tak jalovým způsobem, že mě ve většině případů nechaly naprosto chladným. Lloyd Bridges mě pobavil asi nejvíc ("špatný den se skončením toho a toho") a je škoda, že Leslie Nielsen nedostal více prostoru. Ústřední zamilovaná dvojice byla úplně mimo - zlatí Topper a Ramada ze Žhavých výstřelů. ()

• První verze scénáře vznikla v roce 1974. Už tehdy se do role Rexe Kramera uvažovalo o Robertu Stackovi. (Cheeker)
  • Tvůrci obdrželi od uskupení Writers Guild of America cenu za nejlepší komediální adaptaci. (Olík)
  • Muzikálová herečka Ethel Merman, jež ztvárnila poručíka Hurwitze, zpívá úryvek z písně „Všechno porůstají růže“. (Trainspotter)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí