Motýlek

• Československo

Motýlik

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Francie, 1973, 151 min

Celosvětově divácky úspěšný film. Vidím to už potřetí a vždy mne Motýlek znovu dostane. Úchvatné drama o nezdolnosti a touze po svobodě, které popisuje skutečný příběh 14-tiletého věznění na francouzských Ďábelských ostrovech. Motýlek snící o útěku a svobodě, Motýlek zavřený na samotce ve tmě, Motýlek mezi malomocnými kouřící možná nakažený doutník, Motýlek vrhající se z útesu do sedmé vlny... a jeho protiklad pragmatický Dega, vždy snažící se vyžít v trestním táboře, jak jen to lze. Skvělý Steve McQueen a Dustin Hoffman. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=DARD1l-tr6g(2.1.2009)

• TeeAge

|| Scenár: Henri Charrière, Dalton Trumbo | Hudba: Jerry Goldsmith | Produkcia: Ted Richmond | Distribúcia: Allied Artists Pictures Corporation (USA), Columbia Pictures (Non-USA) | Rozpočet: 12 miliónov $ | Tržby: 69,300,000 $ ||(13.8.2011)

Kniha je asi lepší, ale i filmové zpracování údajně skutečného příběhu Henriho Charriera je (také díky skvělému hereckému obsazení) hodně vydařené. Myslím, že tenhle film ani po letech neztrácí nic ze své působivosti.(14.11.2002)

Jestliže Velký útěk byl veden v až podivně pozitivním a "pohodovém" duchu, Motýlek je naopak velice tíživá a depresivní podívaná, jenže ne po celou dobu trvání, čímž se dostávám k takřka jedinému záporu - nevyrovnanosti, resp. fragmentaci dojmového působení. Film má části, kde to vypadá, že McQueen všechny uhrane svým charizmatem, jindy je beznadějně ztracen, pak zažívá přímo cestovatelská dobrodružství (btw nezvládnuté masky lidí zasažených leprou!), do toho má šílené sny a u konce nás čeká němá, skoro až poetická sekvence. Každá pasáž je výborná, ale také trochu povrchní (např. kdyby se řeklo, že McQueen byl na samotce jen měsíc, divák by nepoznal rozdíl apod.), ovšem možná právě ten kontrast mezi nimi bude pro někoho to nejlepší pojítko komplexního filmu. Tak jako tak, moc pěkných 8/10(14.2.2009)

Nejvypiplanější kousek na téma útěky. Viděno celkově potřetí. Navíc mě to furt baví. Co se pravdy týče, zaujímám stanovisko, že nebýt jeho energie a vypravěčského kumštu, možná tento film nikdy nevznikl. Ať se to odehrálo jakkoli, osud Henriho Charriera zvaného „Motýlek“ byl zcela mimořádný.(31.8.2016)