Motýlek

• Československo

Motýlik

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Francie, 1973, 151 min

Doživotně odsouzený za vraždu a silně obrýlený padělatel peněz. Oba ve značném fyzickém a psychickém vypětí. Jak v případě postav na plátně, tak i obou herců – Hoffmana a McQueena. Vysoké teploty, vlhko, potřeba velké ztráty na váze. Navíc si oba herci prý úplně nesedli. Jeden druhému záviděl vzhled a fyzickou zdatnost, druhý prvnímu zase mimořádný herecký talent. Hoffmanova postava má tragikomický rozměr, naplněný lidskou jímavostí. McQueenův nepoddajný vězeň pak působí velmi naturalisticky. Místy tak oba nabízejí výborné momenty, jako celek je však chtě nechtě dlouhý a příběh působí těžkopádněji, než by bylo zdrávo. Jsem rád, že jsem konečně viděl, v trvalejší stopu ale moc nevěřím.(20.4.2015)

Ojedinely psychothriller s nadzivotnimi vykony S.McQueena D.Hoffmana. Sice nedosahuje kvalit sve knizni predlohy, presto je ale vice nez povedeny.(7.9.2003)

Skvělý film podle skvělé předlohy. Herecká dvojce, která ve své době asi neměla moc konkurenci. Perfektně hrající Dustin Hoffman a Steve McQueen.(23.4.2005)

Četla jsem i knihu.(14.7.2008)

Mám moc ráda filmy z vězeňského prostředí a tento byl velmi působivý. Herecké výkony skvělé, ale já jsem až tak nadšená nebyla. Kvůli dlouhé stopáži byl příběh dost rozvleklý a chvílemi jsem se i nudila. Pro mě lepší průměr, ale vidět už ho znovu asi nemusím.(25.7.2011)

• - Věznici filmaři vystavěli dle jejích originálních stavebních plánů. Jde o přesnou repliku, což potvrdil i sám autor předlohy Charriére, když se byl podívat na natáčení. (DaViD´82)

• - Na začátku filmu nosí postava Degy brýle s tlustými skly. Dustin Hoffman musel kvůli nim nosit upravující kontaktní čočky, aby vůbec něco viděl. (DaViD´82)

• - Dustin Hoffman založil specifický projev Louise Degy na základě chování a vystupování scenáristy filmu Daltona Trumboa. (DaViD´82)