Motýlek

• Československo

Motýlik

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Francie, 1973, 151 min

Viděla jsem Motýlka jako malá a dobře si pamatuji noční můry, které mě pak děsily: chodící mrtvoly s černýma očima, usekané hlavy, Steve honící po cele housenky, rozpáraná břicha.....fuj. Dnes už mě to neděsí, jsou jiné věci, které tenhle film dělají skvělým a vůbec mi nevadí, že kniha pokračuje mnohem dál. Podstatná je myšlenka touhy po svobodě a TO TU BYLO.(11.9.2004)

151n dlouhých minut s nulovou vidinou na osvobození(22.10.2011)

Počátek dvacátého století, Francouzská Guayana. V tomto koutě panensky čisté a krásné přírody je však věznice. A sem právě sladká Francie posílá ty nejtěžší vězně na ty nejhorší muka, která je kdy v životě mohou potkat. Jsou mezi nimi dva. Nenápadný a uťápnutý padělatel peněz Luis Dega a kasař Chariére, který je odsouzen na doživotí za vraždu (kdo ví jestli právem). Že vám to jméno Chariére moc neříká? Dobrá. Říkají mu Motýlek. Silný muž, který dokáže čelit nelidským podmínkám a prosadit si trochu lidství v tomto krutém místě. Rok 1973, režisér Franklin J. Schaffner nabídl roli Motýlka Stevu McQueenovi. A i když byl ve svých filmech skvělý, zde podal životní výkon. Jeho přerod z urostlého muže na nalomeného starého chlapa je úžasná a naprosto věrohodná. A když jsem řekl nalomeného, rozhodně jsem tím nemyslel zlomeného. Dustin Hoffman v roli Degy je neméně vynikající a přesvědčivý. On je prostě takový ve všech rolích. A na závěr k filmu jako takovému. "Motýlek" je králem vězeňských dramat. A bohužel nekorunovaným. Svojí syrovostí a poutavým příběhem, který ani na okamžik nenudí, poráží s přehledem Darabontovy bijáky. Ty já mám sice taky rád, ale "Motýlek" je jiná káva. Z Guayanského vězení nikdo léta neuprchl, až Motýlek tento fakt pokořil. A mezi dramaty z vězení se dosud nepodařilo "Motýlka" pokořit a můžeme jen čekat, že v budoucnu takový film přijde. Ale vsadím krk, že se jej nejspíš nedočkáme.(7.8.2007)

Devastující.(3.11.2013)

Film o človeku a jeho túžbe po slobode. Pekne spracovaný film s výborným McQueenom a Hoffmanom. Síce má film aj pár slabších ba až nudných momentov, ale celkový dojem filmu nieje zlý.(18.4.2011)

• - Motýlkův (Steve McQueen) skok z útesu se natáčel na Havaji a herec Steve McQueen provedl kaskadérský kousek sám. (Terva)

• - Během natáčení bylo ukradeno strojní zařízení, rekvizity a kostýmy za 30 000 amerických dolarů. (Terva)

• - Steve McQueen si již podobnou roli zahrál ve filmu Velký útěk (1963), ve kterém se opět několikrát pokusil o útěk z vězení. (facojurka)