Vrány

• slovenský

Vrany

Crows

Polsko, 1994, 66 min

Dorota Kędzierzawská je zatím mým posledním režisérským objevem (08/10), jejíž filmové projekty jsou si formou nápadně podobny. Točí výhradně minimalistické filmy někdy s až banálním dějem, přesto dokáže na malém prostoru, s minimem herců odvyprávět sugestivní příběhy, které vyvolají silné emoce. V každém ze snímků, které jsem doposud zhlédl, vystupuje jedinec "odstrčený" na okraj společnosti, v níž si obtížně hledá místo. Film Wrony odkrývá osud mladé dívky, jíž se nedostává lásky a pochopení od vlastní matky. Rozhodne se proto k útěku, s sebou přibere i "rukojmí". Rozvláčný a nepříliš postupující děj je upozaděn, film se špetkou psychologického podtextu sází především na silnou atmosféru a kvalitní herectví. Cit režisérky pro vedení dětských herců je neuvěřitelný, ve výrazu tváří mladých představitelů hlavních rolí je možno vyčíst velké množství emocí, které ve mně jako v divákovi vyvolalo neskrývané nadšení. Ještě malý dodatek. Jak ve Vránách, tak i v ostatních filmech hlavní (anti)hrdina plánuje nějaký čin, kterým sám sebe a v podstatě i diváka jakoby vytrhává z reality (podobnost snovým sekvencím), krátce poté je čin buď přímo hlavní postavou (v tomto případě), anebo něčím či někým shůry "utnut" vrácením se zpět do skutečného světa skutečných lidí, proces percepce je tím ještě zesílen. Zasloužených 5*.(5.10.2008)

Měl jsem tento film v merku delší dobu. Musím jenom souhlasit s názorem, že film stojí na technicky dokonalém vizuálním podání. Kamera skvělá, záběry skoro dokonalé podtrhují dramatičnost děje. Pro mě inspirace pro další kousky kameramana Artura Reinharta.(13.9.2014)

Stačily mi dva filmy a Dorota je v mojí topce reřisérů, to hovoří samo za sebe. Podobně, jako v Jsem perfektní drama, tentokrát s dívčí hrdinkou v hlavní roli. Krátké, stohé, ale naprosto výstižné. Skvělá kamera a poslední scéna ve filmu, díky ní jsem to zase zvedl na pět.(5.8.2014)

Trochu depresívny film ale je som ho pozeral po polhodinovom behu v lese a tak mi endorfíny zaplavili mozog a teda som tú depku vnímal pomerne veselo. Mňa depka chytá spravidla, ked' dej okolo hlavnej hrdinky či hrdinu sa odohráva v čase, ked' sú všetci zrovna v robote, v škole alebo neviem kde, a teda sú všetky ulice opustené, prázdne a vyľudnené. Zábery potom zachytávajú len to decko ako sa nudí na malom dvore niekde uprostred ošarpaných pavlačových domov zatuchlých od šťánky a psích hovien. Okrem takýchto záberov sú tu i zaujímavejšie. Mne sa bohovične páčil ten s tým vypusteným balonom na svatbe, alebo i ten spoza okna v električke. Kedže filmy o outsajderoch a vydedencoch mám rád, ani tento nie je výnimkou, avšak ku koncu som sa už i nudil, takže jednu hviezdičku si dovolím ubrať.(26.4.2012)

Nadmieru poctivá dávka všetkého, čo má tento subžáner v popise.Dramatická lyrika objímajúca posmutnelú poéziu, ruka v ruke s vychyteným Arthurovým záberom, pod Dorotinou pevnou réžiou. Pitva nepotrebná - nutné vidieť.(19.7.2014)