Komtesa Mary

• Sovětský svaz Kňažna Meri (více)
všechny plakáty

Sovětský celovečerní barevný film byl natočen podle kapitoly ze slavného románu M. J. Lermontova „Hrdina naší doby". Mladý důstojník Pečorin se každým coulem odlišuje od ostatní aristokratické smetánky, která se každoročně sjíždí do Pjatigorska. Přijíždí sem také kněžna Ligovská s dcerou Mary, která se rázem stane středem pozornosti mladých šlechticů a důstojníků. Pyšná povaha komtesy Mary je velmi pobouřena, když Pečorin jediný o ni nejeví špetku zájmu a dává jí najevo své pohrdání. Někdejší Pečorinův přítel, kadet Grušnickij, se marně snaží získat náklonnost Mary. Situaci změní příjezd staré Pečorinovy lásky Věry. Věra je už provdána a jediným místem, kde se může s Pečorinem stýkat, je dům Ligovských. Proto Pečorin naváže s Ligovskými styk a naoko se dvoří domýšlivé komtese, aby tak v očích společnosti zakryl svou pravou lásku. Grušnickij vyprovokuje Pečorina k souboji. Má to být vlastně atentát na Pečorina, protože jemu dají nenabitou pistoli, kdežto Grušnickij dostane nabitou. Shodou okolností se Pečorin o tomto úskoku včas dozví a Grušnického v souboji zastřelí. Kněžna se domnívá, že nyní se Pečorin ožení s její dcerou. Ten však odmítá. Nemiluje přece Mary. Přes všechno utajování dostaly se zprávy o souboji na veřejnost a Pečorin je nucen odejet na vzdálenou, nudnou pevnůstku. (Filmový přehled)

ripo

Michali Jurjevič Lermontov, podle jehož románu „Hrdina naší doby" je natočen film „Komtesa Mary", je jedním z klasiků ruské poesie 19. století, současník A. S. Puškina, jeho tvůrčí následovník — a bohužel i následovník v osobním osudu (padl v souboji v červenci 1841, čtyři roky po Puškinovi). Své stěžejní dílo, román „Hrdina naší doby", napsal však prózou. V hrdinovi románu, mladém šlechtici Pečorinovi, který poznává bezútěšnost a cynismus života šlechtické společnosti a proto pohrdá životem vůbec, stává se skeptikem a egoistou, vytvořil Lermontov podle vlastních slov „podobiznu složenou z vad celého našeho pokolení v plném jejich rozkvětu". — Autorem filmového zpracováni „Komtesy Mary" je I. Annenskij, režisér Čechovovy „Anny na krku". Zkušenému režiséru se tentokrát nepodařilo vytvořit dílo, odpovídající svou hodnotou velkým hodnotám klasické literární předlohy. Filmový přehled 16/1956 ()