Bohem zapomenuté děti

Children of a Lesser God

• SK název

Bohom zabudnuté deti

USA, 1986, 114 min

Netradiční prostředí a netradiční dorozumívání pro diváka, kterému herci musí tlumočit to, čemu postavy rozumí. Je to dojemné, je to výborně zahrané, ale je to na uvedený styl komunikace s divákem trošku moc dlouhé. U mě tedy 70%.(17.6.2004)

Před lety na mě tenhle film zafungoval stejně, jako kdybych na nebi zahlédla UFO. Film o barierách, jejich ignorování, jejich bourání, velké lásce .... Hluchoněmá herečka Marlee Matlin byla tehdy dalším zjevením a donutila s osudem své hrdinky bezezbytku cítit. Svůj handicap, bohužel, už nikdy tak hodnotně "nevyužila", ale i tak dokázala víc, než spousta hollywoodských tzv.celebrit.(17.1.2004)

Oscar 1 : Herečka HR - Marlee Matlin + 4 nominace: Nejlepší film, Herec HR - William Hurt, Herečka VR - Piper Laurie, Scénář - A . . . . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(31.3.2004)

V neobvyklém prostředí školy pro hluchoněmé se odehrává dojímavý , nezvyklý příběh lásky mezi učitelem a hluchoněmou dívkou, pracující va škole jako školnice. Hluchoněmá Marleen Matlin hraje hluchoněmou - a vyneslo jí to Oscara. Moc hezký, u srdce hřejivý film.(21.7.2002)

Vynikající počin režisérky Randy Haines, v němž doslova exceluje Marlée Matlin v roli hluchoněmé dívky (tato herečka je hluchoněmá i ve skutečnosti). Výborný výkon podal i William Hurt, celý příběh je perfektně zpracován a podán divákovi sice v částečně dojímavém, ale nepodbízivém tónu.(4.3.2005)

Ticho. Naprosté, nikdy nekončící ticho. Kamkoli se podíváte, cokoli uděláte – žádný zvuk. Ta představa mě znepokojuje, což je v přímém rozporu s uklidňující vnitřní harmonií filmu. Nadnášen vodou, moci se nikým nerušen oddat vlastním myšlenkám. Dokonalá vyrovnanost. Pro americké drama nevhodná, proto netrvající věčně, ale přinášející ty nejúchvatnější scény. Třeba když se Sarah (neslyšící, oscarová, krásná Marlee Matlin) uprostřed hloučku křepčících individuí celým tělem i duší oddává hudbě, kterou nemůže slyšet. Zjitřete své smysly. Zkuste vyhledat nějaké tiché místo. Žádný zvuk. Slyšíte? Važte si toho. Apendix: Jaká krásná náhoda, že Sarah s Jamesem v kině sledují Někdo to rád horké, na jehož konci zazní ono pověstné „Nikdo není dokonalý“. Pravda. 80%(13.2.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $31,853,080Tržby Celosvetovo $-(6.1.2009)

Silný a dojemný príbeh o ubližovaní a odpúšťaní. Tvorcovia korčuľovali na tenkom ľade, ale aj vďaka sebavedomému hereckému prejavu Williama Hurta to zvládli. Tichý film za 80%.(19.9.2005)

Velmi dobré zpracování tématu světa neslyšících. Marlée Martin snad ani nehraje, ona tu roli žije a William Hurt je jako učitel skvělý.(1.5.2005)

Martlee Matlin bola viac než len správnom voľbou. Nieže by za ňou William Hurt zaostával, ale také rozporuplné pocity - od drsnej sebavedomej upratovačky cez jemnú plachosť životom ubitého dievčatka až po emotívne vyvrcholenie duševných traumat - v nej možno uprene sledovať, až sa zastavuje dych. Toto nie je romantická steelovka, ale tvrdá realistická skúška života, odvahy, pochopenia a postupného nazretia do bolesťou rozorvaného vnútra. Marlee absolútne dokonalá, jednoznačne zaslúžený Oscar. Tie jej zlostné gestá, ľahostajnú mimiku a neznášanlivosť voči okoliu - aby zakryla strach z možnosti znovu niekomu dôverovať - som zbožňovala.(14.9.2010)

Je v tom romantika a ja som tomu dal 4 hviezdy. Prečo vlastne ? Romantické humusy mi lezú krkom ... Lenže toto nie je tá klasická Pilčerovka ... Je v tom taká ozajstná, reálna človečina spojená s láskou a bolesťou ...(1.5.2007)

Neotřelý příběh lásky dvou prolínajícího se světa zvuků a ticha handicapované dívky a zdravého učitele. Jejich střet dával tušit od prvního okamžiku, že jde o nezvyklou citovou komunikaci, která mě aspoň přiblížila prostředí a život neslyšících, byť je to prezentováno v hollywoodském stylu a trošku sentimentálně, nespatřoval jsem v tom žádný filmový kalkul, ale krásné obrazné vyjádření. Divadelní premiéra tohoto příběhu se konala již v roce 1979 v Los Angeles a poté New Yorku, kde zaznamenala obrovský úspěch u diváků i u odborné kritiky a byla oceněna cenou Tony jako nejlepší hra sezony 1979-1980. V hlavních rolích na Broadwayi hráli poprvé také neslyšící herci John Rubinstein a Phyllis Frelich. Po několika letech filmová společnost Paramount Picture se rozhodla přenést příběh na filmové plátno kin a po delším hledání svěřila filmové ztvárnění režisérce Randa Haines. Musím však napsat, že tento film se jí velice povedl a získala si mou přízeň.(13.2.2009)

• WANDRWALL

Na tomhle filmu jsem byl s partou v kině. Vydržel jsem v kině jen díky tomu, že vydržela parta. Pro mě moc vykalkulované, moc čitelné, moc to ze mě dělalo blbce.(13.8.2011)

Nemůžu se ubránit, ale Children of lesser God mi připadá jako film se skvělým nápadem, který už ovšem není propracován tak, aby se mi líbil..jednoduše řečeno..nijak zvlášť mě nenadchl!(10.10.2005)

Výborní herci, zajímavé téma, pěkné prostředí... A přesto to na mě nezapůsobilo, jak mělo. Přišlo mi to jen jako další romantický film, kdy jeden z páru je náhodou hluchý. Mnohem víc mě zajímalo téma neslyšících dětí ve škole, které tu ale fungovalo hlavně jako příběhová vsuvka.(25.7.2010)

For ME 88%(15.11.2009)

Výborné drama o tom, že lásce nezabrání ani neschopnost slyšet. Exceletní William Hurt a Marlee Matlin.(24.11.2009)

UFO jsem ještě neviděl Kleopatro :-), ale krásných filmů už dost. A tento mezi ně dozajista patří. Něco tak hluboce promyšleného a lidského z prostředí sluchově postižených dětí se hned tak nenatočí. Je to opravdu tlak na lidské (divákovo) cítění a přitom tak přirozený a nenásilný a citově vůbec nevydírající. Volba přidělit jednu z hlavních rolí právě neslyšící Marlee Matlinové byla naprosto správná, řekl bych doslova nanejvýše nutná. Žádná jiná slyšící herečka by zcela jistě tuto roli nezvládla tak přirozeně, jako ona. Podívejte se na tento nádherný snímek odměněný Oscarem (v tomto případě na rozdíl od jiných zaslouženě) a vžijte se alespoň na chvíli do role hluchoněmé(ho) a prožívejte tu životní "diskriminaci" v podobě zdravotního postižení spolu s Marlee Matlinovou. Velká škoda, herci, režisér a film samotný si zasloužil těch Oscarů víc. Minimálně alespoň za scénář.(21.8.2007)

SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 20.4.2014, v pôvodnom znení s titulkami - slovenské titulky (SPF 1989) = MILADA PAULEOVÁ (5.4.2014)(21.4.2014)

Slušný romantický film z prostředí neslyšících. Nic, co by ve mě zůstalo. 6/10(12.1.2014)

<< předchozí 1 2 3 4