Planeta bouří

• slovenský

Planéta búrok

Sci-Fi

Sovětský svaz, 1962, 79 min

Každý za socíku věděl, jak nakrmit vlka a nějak si zachovat i ty kozy. Povrchně se žvaní, nejlépe v předmluvě, o milované komunistické straně a hrdinném sovětském lidu, nejlépe odcituje nějaké úplně nesouvisející Leninovo dílo, což uspokojí cenzory... a přitom předkládané ideje jsou často velmi podvratné. Zde kromě přímočarých fantasmagorií dílko zavánělo nikoli marxistickou verzí dialektiky, ale fenomenalismem jak podle výcucu z Heideggera. Trklo mě to ale zhruba v prostředku (pokusím se moc nespoilerovat), kdy se chlapi vydají všichni na planetu, zatímco jediná žena zůstane na oběžné dráze a má za povinnost čekat. Když ztrácí nervy, a chce se vydat dolů, je to celé po lopatě hlasem shůry opakované dokola a dokola. Jde o úplně učebnicový příklad transcendence a imanence (je obvykle rozebírán na příkladě Odyssea létajícího po všech čertech a Penelope, která na něj 20 let neměnně tupě čeká a čeká). Krom toho je tu hezky rozmázlá teorie panspermie, a dokonce má kladnou roli i buržozní pavěda, kybernetika. No, nechci být jako Shadwell, tak to raději utnu :) Jen dodám, že výtvarná stránka a výprava jsou obé bombastické...(4.2.2012)

Zábavně budovateský skvost. Hned na začátku zaujmou statické záběry na kosmické lodě v kosmu. Vypadá to mnohem efektivněji a nadčasověji než záběry lodí v pohybu. Navíc jsou designově lodě (jako vše v tomto filmu) bravurně zpracované. To nejlepší ale přijde až s přistáním na Venuši. Její výtvarné pojetí je úchvatné, ať už jde o kulisy, prehistorickou faunu, přerostlou masožravku nebo obrovské brontosaury. I úsměvní masožraví dinosauři-komparzisté jsou fajn. Nápad se vznášedlem, jeho design, cesta po dně jezera, to vše působí fantasticky. Vše je zahaleno do slušivého rudého hávu a Venuše působí tajemněji než hrad v Karpatech. Kvalitu ale poněkud sráží pokus o zprostředkování emocí a socialistické agitační kecy, kterých ale bylo poměrně málo. Dokonce byl na palubě pouze skeptický Američan a robot americké výroby. V porovnání s imperialistickou Sci-Fi tvorbou Planeta bouří rozhodně obstála. Atmosféru příhodně dokreslily kapky bušící na okno, občasné záblesky uprostřed temné noci a mohutné hromobití blížící se bouřky.(28.5.2009)

• kinej

Tohle sci-fi je tak moc naivní, že je to prostě kravina. Příběh s objevením života na Venuši je prostě blbý. Scénář je plný připitomělých rádobyfilozofických úvah o rozsévání života ve vesmíru a nesrozumitelných dialogů. Když se připočtou ještěři a chapadlové rostliny, nemůžu se ubránit asociaci se snímky Ed Wooda. Herci jsou opravdu tragičtí. Myslím, že srovnání se Zemanem není na místě, tam byla naivita účelová, tady je nevědomá. Párkrát jsem se zasmál, třeba když sovětská Moskva radila kosmonautům nepřistávat, s tím, že jejich život je důležitější, než úspěch mise. Když si představím Stalina, nebo Brežněva, nelze se nezasmát. Vše blbé navíc korunuje budovatelská písnička, jež se rozezní v závěru.(14.4.2009)

• Webb

Scifi céčko hrozného ražení s kompletně otřesným scénářem (a to včetně tupé charakteristiky postav a jejich dialogů) a lidmi převlečenými v gumových kostýmech dinosaurů, podprůměrnými hereckými výkony, mizernou hudbou..... Abych dal alespoň jednu hvězdu, tak to by tu muselo být něco, co by se na Venuši odstřelit nedalo. Nestalo se a já musel trpět hodinu a čtvrt nad tímto paskvilem. Nechápu proč tento film srovnáváte s filmy Karla Zemana. Kdyby vás tak slyšel, to by se otáčel v hrobě. 15%(9.4.2009)

советский красный карлик. A sic smrtelně vážný, tak ve výsledku o nic méně zábavný (v tomhle případě tedy spíše směšný). Navíc je tu i špetka Cesty do pravěku (prehistorická havěť) a politika je zde vedena ve stylu Republican Space Rangers. Také se tu střílí po všem co se hýbe. A ostatně raději i po tom co se ani nehýbe. Holt sovětští vědci jsou gerojové jakým není rovno a nečiní jim sebemenší problém ani takový odběr krve z brontosauřího ocasu. A když jim k tomu na konci ještě mužný hlas zapěje oslavnou budovatelskou píseň, tak je zasloužený status filmového kultu dokonán.(21.4.2009)