Jezdec jménem smrt

• Rusko

Всадник по имени Смерть

The Rider Named Death

Rusko, 2004, 106 min

Albert Camus nazval ruské bombévé atentátníky útlocitnými vrahy. S tímhle to pochopitelně moc kompatibilní není. Rusko v minulosti opěvovalo revoluci, nyní spíš reakci (už ten of. text). Film se mi líbil, možná i proto, že o tomto tématu moc filmů nevzniklo. Je víc plastičtější, snaží se to táhnout na reálie, což se ne vždy daří. Ale ty scény jednotlivých atentátů jsou úžasné.(4.8.2014)

Pár dnů po zhlédnutí snímku se k němu znovu musím alespoň v myšlenkách vrátit. A než se na něj opakovaně podívám, přečtu si nejprve Savinkovovu novelu (či povídku) Koň blednyj (v české verzi Wikipedie titul chybně přeložen jako Bílý kůň, ačkoliv jde o posledního ze čtyř apokalyptických jezdců - Smrt cválající na bledém či plavém koni). Mimochodem, Andrej Panin, jenž odehrál svou roli s kamennou tváří, a přesto z něho doslova sálalo veškeré napětí, je opravdu na Borise Savinkova dosti podobný. Vynikající dílo, třebaže si na příběhy o atentátech jinak zrovna nepotrpím.(10.6.2011)

Film nabízí zdařilou studii různých typů teroristů a zároveň vhled do psychologie citově naprosto otupělého člověka, jemuž se zabíjení stalo vším. Za zmínku stojí také výborná výprava, díky níž se tvůrcům podařilo věrohodně zachytit atmosféru Moskvy počátku 20. století.(20.8.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,334,761(23.7.2010)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2004 - nominácia na Grand Prix des Amériques(29.1.2010)