Barevný závoj

Drama / Romantický

USA / Čína / Kanada, 2006, 120 min

John Curran

Předloha:

William Somerset Maugham (kniha)

Ron Nyswaner

Stuart Dryburgh

„When love and duty are one, grace is within you.“ Na můj vkus větší hloubku postrádající manželský zločin a trest zasazený do sbližujícího očistce epidemie cholery, opírající se o herecké výkony nejen hlavních hrdinů, ale i vedlejších postav (Jones, Schreiber) a především o neuvěřitelně podmanivou hudební složku Alexandre Desplata, jehož práci na pozadí některých dialogů budete jen stěží dostávat z hlavy. Škoda toho doslovného londýnského závěru, neboť romanticky smýšlejícím duším bylo vše jasné již říční lodí mizející v oblaku páry..(25.11.2009)

Naomi Watts a Edward Norton jsou zárukou kvality ať hrají v čemkoli. A Barevný závoj kvalitní podívanou určitě je. Postavy mají skvělý vývoj, příběh má pěkné tempo a snímek ani chvíli nenudí, a to i když je vyprávěn podle několikrát viděné šablony. Skvěle sehrané ústřední duo se navíc pohybuje v nádherných čínských exteriérech a hraje jim k tomu zdařilý soundtrack od zkušeného Alexandra Desplata. Jen ten mírně zbrklý konec kazí dojem z jinak velmi příjemného romantického dramatu.(8.12.2007)

V mnoha komentářích se dočítám, jak je tenhle film předvídatelný... Copak takový Titanic není předvídatelný? Nebo Romeo a Julie? Znáte to všichni nazpaměť. Přitom bůhvíproč je hra Romeo a Julie považovaná za mimořádně silný příběh o lásce, i když s láskou ve skutečnosti nemá nic společného. Velice trefně to popsal ve svých Apokryfech Karel Čapek ve stejnojmenné povídce, kde tzv. lásku obou hrdinů uvedl na pravou míru. Ona zamilovanost a láska jsou úplně rozdílné pojmy. Láska, to je stesk, soucit a celá řada dalších pocitů, které se sobeckou zamilovaností nemají styčné body. Barevný závoj je krásný příběh o tom, jak taková skutečná láska vzniká. Tragický nenaplněný a navýsost romantický příběh, skvěle obsazený a odehraný. Typický případ dokonale fungující vztahové chemie herců v hlavních rolích. Nemám výhrady ani k vedlejším postavám a jejich představitelům. Velice sympatická pociťovka. Celkový dojem: 90 %.(22.4.2012)

Nikdy nezalituji dne, kdy jsem se na Barevný závoj vydala do kina. Tenhle typ romantických filmů je přesně pro mě, a proto jsem byla okouzlená. Přišel mi strašlivě silný a vzhledem k tomu, že jsem konec obrečela, nemohu jinak :) ----- Právě jsem viděla DVD verzi a jsem znechucená! Dobrých dvacet minut filmu úplně chybí a není k nalezení ani v bonusech! Ale nejsou to nějaké nepodstatné scény - naopak. Co chybí? Walter tančí s Kitty, Kitty začíná pomáhat v klášteře - potká Waltera, Walterův rozhovor s vůdcem místních vojáků, krokování pole, Walter sleduje jak si Kitty hraje s dětmi, rozhovor Kitty a Waltera na téma "proč si vlastně tenkrát neotevřel ty dveře" a další. Prostě totální zklamání - ještě, že jsem to viděla v kině... kdybych to teď viděla poprvé, nejspíš bych se rozhodovala mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami.(16.11.2007)

Vcelku zručně natočený i zahraný a dvojíce Norton - Watts je perfektní, ale celkově mi to přišlo trochu laciný, obzvlášť závěr, kterým sem si byl jistej snad už v půlce filmu, když se tam udála jedna hodně stupidní scéna. Ale jak řikám filmařsky zvládnutý dobře, jen ten dopad je takovej mdlej a o hovně(19.4.2009)

• - O hlavní roli usilovala také Nicole Kidman. (Aknah)

• - Hudbu, kterou k filmu složil Alexandre Desplat, nahrál Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. (Madluska)

• - Film byl původně připraven pro společnost Yari´s Stratus Film, ale když její manažer Mark Gill přešel k Warner Independent, vzal projekt s sebou. (HappySmile)