Barevný závoj

Painted Veil, The

Farebný závoj

Drama / Romantický

USA / Čína / Kanada, 2006, 120 min

Chutná koloniální rychlohubka podle receptu W.S.Maughama. Kvalitní suroviny (herci, námět, hudba), nadprůměrné zpracování. Zmizí ve vás, ani nevíte jak. Mladá Angličanka Kitty se chce vymanit ze spárů své nesnesitelné matky (matka Bennetová z Pýchy a předsudku je proti ní starostlivý decentní drahoušek), tudíž se vrhne do okovů manželských. Bez lásky. Vroucně milující manžel doufá, že se jeho Amorův šíp vrátí jako bumerang (?!) , ale namísto toho přistihne svou ženu in flagranti s podřadným hejskem. Walter dá své ženě vražedně nekompromisní ultimátum. V čínském vnitrozemí na samotě u cholerového města zjistí, že stavět je těžší než bořit a že musí odhodit falešné iluze, které zakrývají skutečnou tvář toho druhého jako barevný závoj. Zatímco kolem řádí oškliví nacionalisté a ošklivé viry, nastává čas podívat se pravdě (a manželce) konečně do očí. Než bude pozdě…. Retrospektivní záblesky zažehly v charakterech jiskry, ale přesto chybí syrová naléhavost. Vidíme scény plné zoufalství, prázdnotu, touhu po sebezničení, hru kdo s koho, ale navzdory brilantnímu výkonu mlčenlivého vědce Edwarda Nortona postrádají ničivou moc, která divákem otřese. Politické pozadí je naskicováno jako angločínké omalovánky pro základní školu… jednoduše, bez myšlenkové či režijní invence. Ten film věrně kopíruje svůj název. Příjemný doplněk. Nic víc.(18.5.2007)

Pro Barevný závoj mluví hned několik nesporných kladů. Především chemie mezi Edwardem Nortonem a Naomi Watts. I atmosféra prostředí, kamera a hudba jsou nadmíru vydařené. Jsou tu pouze dva nedostatky, které jdou však ruku v ruce a celý snímek strhávají do průměru. Je to unylost a předvídatelnost. Je vskutku otravné, když se vyprávění zbytečně táhne a navíc naprosto přesně víte kdy a jak se co stane. K tomu to vědomí, že před sebou máte ještě hodinu a půl do konce. Zamrzí to o to více, že herecky je to opravdu na výši a je zde několik málo scén, které fungují na výtečnou. Škoda, že taková není celá stopáž.(3.11.2007)

Milujeme člověka pro jeho ctnosti nebo neřesti? Někdy na to přijdeme až při cestě zpátky tam, kde jsme vždy měli být. Rád bych tu cestu absolvoval společně s hlavními hrdiny. S bušícím srdcem a zrychleným dechem. Zamezil mi v tom lehce unavený scénář a také Curranova málo odvážná režie. Krásné obrazy s dokonalými herci tak potěší pouze jednorázově a bez přesahu.(16.9.2007)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $26,694,816(26.5.2007)

Nikdy nezalituji dne, kdy jsem se na Barevný závoj vydala do kina. Tenhle typ romantických filmů je přesně pro mě, a proto jsem byla okouzlená. Přišel mi strašlivě silný a vzhledem k tomu, že jsem konec obrečela, nemohu jinak :) ----- Právě jsem viděla DVD verzi a jsem znechucená! Dobrých dvacet minut filmu úplně chybí a není k nalezení ani v bonusech! Ale nejsou to nějaké nepodstatné scény - naopak. Co chybí? Walter tančí s Kitty, Kitty začíná pomáhat v klášteře - potká Waltera, Walterův rozhovor s vůdcem místních vojáků, krokování pole, Walter sleduje jak si Kitty hraje s dětmi, rozhovor Kitty a Waltera na téma "proč si vlastně tenkrát neotevřel ty dveře" a další. Prostě totální zklamání - ještě, že jsem to viděla v kině... kdybych to teď viděla poprvé, nejspíš bych se rozhodovala mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami.(16.11.2007)