Barevný závoj

Painted Veil, The

Farebný závoj

Drama / Romantický

USA / Čína / Kanada, 2006, 120 min

Hned na úvod mě zaskočilo, jak ploše jsou podány postavy a zaradovala jsem se tak leda za Lieva Schreibera, i když se moc dlouho na plátně neohřál. Jakmile se ale děj přesunul do čínské vesničky, tak to bylo lepší, hlavně proto, že mě ten vztah hlavní dvojice konečně začal zajímat. Divák si k nim hledá cestu asi tak stejně dlouho, jako oni dva k sobě. Teprve potom ocení skvělé herectví Naomi Watts a hlavně Edwarda Nortona. I vedlejší herci jsou fajn (Toby Jones, Anthony Wong Chau-Sang), hudba a záběry na Čínu opravdu nádherné. Co mě ale nejvíc zklamalo, je obrovská předvídatelnost příběhu. Všechno, co se stalo, jsem odhadla ještě někde na začátku. Kdybych neviděla tolik filmů, co končí stejně, dala bych víc, ale takhle nemůžu, ten konec je zklamání.(6.3.2011)

Trochu se až stydím, že jsem tento film obsazený mými oblíbenci Naomi a Edwardem nechal tak dlouho bez povšimnutí. A právě díky jejich hereckému umu mi nedělalo nejmenší problém uvěřit Kitty a Walterovi jejich komplikovaný vztah. Je možná zvláštní psát o romantickém dramatu, že se na něj velmi příjemně dívalo, ale v případě Barevného závoje tomu tak (alespoň u mě) bylo. Tak nějak jsem čekal zdařilou hudbu a kameru (očekávání splněna), ale vcelku mě překvapil (pro někoho možná předvídatelný) konec (ikdyž ten úplný závěr bych asi "ustřihl"). Doporučuju všem a hlavně fanouškům nejmenované ústřední dvojice.(17.7.2010)

Nemá smysl se zaobírat tímto remakem, pakliže se neseznámíte s originálem.(17.8.2009)

Na tohle dílko se moc hezky kouká... To nepochybně. Ba co víc, právě ony netradiční a citlivě nasnímané exteriéry na sebe leckdy strhávají pozornost, stejně tak některé zajímavé vedlejší postavy (Waddington a Plukovník Yu asi ponejvíce). Tím nechci říci, že hlavní duo je ztraceno kdesi v jejich stínu, nicméně tohle dílko věnuje všem stejný díl a nikdo příliš nevyčnívá, což se mi zdá v typu takového vyprávění (nebudu si nalhávat, že to není červená knihovna), docela neobvyklé. Všachna toto pozitiva však snižuje jeden zásadní fakt a tím je příběh, který jsem už tolikrát viděla či četla (počínaje céčky a-lá Rosamunde Pilcher, přes béčka Daniele Steel až po áčka Edith Wharton či Daphne du Maurier) a zoufale mu chybí větší psychologická propracovanost. Kdyby nebylo krásného zpracování a nadprůměrných hereckých výkonů, zajímavé hudby, nebylo by ani mého vysokého hodnocení. 70%.(20.4.2007)

Na Barevný závoj se velice dobře kouká. Počínaje dobrými herci až po poctivou výpravu není nic odvedeno hůř než nadprůměrně. Ale to je asi tak všechno. Film pobaví, skončí a velmi brzy se vzpomínky na něj vytratí, protože nepředá nic než jen to co v dané chvíli k vidění. Režisér Curran je dobrý řemeslník odvedl dobrou práci, vytvořil chytlavou amtosféru stré Číny za koloniální správy, ale nic víc nesdělil.(8.10.2012)