Tatry mystérium

Slovensko, 2003, 11 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Oskar Rózsa

„Tatry sú pre mňa najfascinujúcejšie miesto na Zemi,“ - je to veľmi voľný citát, ale plus mínus to takto Pavol Barabáš povedal v rozhovore pre týždenník Žurnál. Hoci sa vďaka svojmu štúdiu K2 dostal tento bezkonkurenčný dokumentarista/adrenalínový športovec do všetkých kútov sveta a nakrútil o nich svetovovej konkurencie schopné (to je môj osobný názor) dokumenty (napr. TAJOMNÉ MAMBERAMO či PURURAMBO), slovenské Tatry miluje zo všetkého najviac, ja mu verím a z tohto ani nie štvrťhodinového dokumentu je to poznať natoľko, až je otázne, či môžeme takýto sled fascinujúcich záberov hôr pokladať za dokument, pretože v ňom nezaznie ani jedno slovo a nevidíme žiadny príbeh ani len "príbeh". Barabášovi to ale žeriem a som za to na seba ešte hrdý.(1.1.2009)

Podobné vydarenej powerpointovej prezentácii. Mysteriózno som - okrem názvu - nenašiel, pekné zábery áno. Najmä inverzie sa podarili. Zámer dobrý, no ťažko sprostredkovateľný. Barabášova tvorba je bližšie zachyteniu civilizáciou netknutých, tajuplných krajín s apelačným posolstvom ako k ezoterike. Verím, že kúzla Tatranských Premien preciťuje, ale najkrašie obrazy dotykov s lesom, zvieratami & Zemou si aj tak každý nosí najmä sám v sebe.(24.11.2008)

Tohle je taková lahůdka. Nádherné záběry doplňené překrásnou hudbou. Sice je to poměrně krátké, ale o to působivější.(4.8.2006)

Dokonalú nádheru, tajomnosť a pompéznosť naših veľhôr dokázal P. Barabáš vtesnať do 11tich minút, čo je naozaj obdivuhodné. Veľmi ma teší, že to stihol a kúzlo našich skalnatých výbežkov zvečnil do podoby, v akej už neexistujú kvôli nedávnej tatranskej katastrofe. Každopádne sa snažil sprostredkovať svoj pohľad na to, čo väčšina z nás pozná " tak po svojom "...aj keď niektoré snímky boli možno jednotvárne, celý dokument je veľmi pôsobivý.(10.3.2006)

Pavol, mám pro tebe (Vysoké) Tatry plné pochopení. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. V těchto apod. případech (což jsi si naštěstí uvědomil) jsou opravdu jakákoliv slova naprosto zbytečná resp. přebytečná. Navíc ve spojení s hudebním doprovodem O. Rózsy se jedná (téměř) o meditativní zážitek, byť pravda, pro užší skupinu nás zainteresovaných. Ideální na dobytí (našich) baterek. P.s. chtěl bych se dostat k původní nesestříhané několikahodinové? verzi a nepochybuju o tom, že tu 5-tou * bych (rád) přihodil. P.p.s. za pozornost určitě stojí i bonus pod názvem Pomoc přichází z nebes v podobě krátkého snímku o letecké záchraně horolezce. To aby bylo dostatečně jasné, že hory jsou nesmírně krásné, ale zároveň zrádné.(19.6.2012)

konecne sa postupne aj ja dostavam k tvorbe nasho experta na prekrasne dokumenty... clovek iba otvara oci nad tym, co vidi.. zazitok(9.2.2007)

Film, ktorý spôsobil nečakanú katastrofu... Klip ako taký nie je príliš výnimočný, ide len o prelínanie viac menej pekných záberov a nemá ani nejaký jasnejší zmysel či posolstvo - ak nerátame lásku k Tatrám... Katastrofou však je že z filmu priam sála odkaz "toto by som dokázal aj ja" a mladí tvorcovia chrlia podobné prelínačkové fimy a nechápu, že to nikoho nenadchýna. Tatry mystérium sú krátke a nestihnú nudiť, ale aj tak sme ich všetci pozerali hlavne pre meno režiséra. Ako bonus na dvd fajn ako samotny film príliš neškodné...(19.5.2009)

Nunka to celé vystihla a napísala za mňa:)...Ešte by som vyzdvihol hudbu Oskara Roszu, ktorá zdanlivo nenápadne podfarbuje celý dokument a ešte zvýrazňuje jeho čaro...a bonusy na DVD stoja tiež za pozornosť a napríklad zásah tatranských záchranárov by mohol byť ďalší samostatný minidokument...(15.3.2006)

– Povedz mi, čo je báseň./ Poďakovanie za sen?/ – Neklaď mi takto otázku./ Báseň je vďačnosť za lásku./ Poďakovanie túžbe./ A Bytiu, chlapče môj./ To u neho je v službe. Milan Rúfus Časově minimalistický obrazový maximalismus uctívající Tatry. Poeticky laděné obrazy poskládané do filmové básně, kterou nádherně doprovází hudba Oskara Rózsy. Z mlhy vystupuje tatranské jaro, léto, podzim i zima. Při krásně poskládaných pohlednicových obrázcích jsem si vybavil i tu druhou část Tater: zničené lesy po vichřicích, odpadky po turistech... Pětice mých tatranských kopců: Sivý, Kriváň, Volovec, Ostrý Roháč, Babky.(15.11.2009)

Keby sme sa jedného rána zobudili a povedali si, že tá dovolenka v Grécku vlastne bude samé opaľovanie a kúpanie sa v mori, čo sa až hrozivo podobá na minuloročnú dovolenku v Chorvátsku, rozmýšľali by sme nad alternatívou. Nad trochou dobrodružstva. A možno by nám nejaká náš kamarát povedal, že Slovensko je celkom pekné. Na začiatku by sme pochybovali ale potom by nám prišlo, že vlastne Slovensko vôbec nepoznáme. A pre tých ľudí slúži práve tento film. Tatry sú pýchou Slovenska. Sú to majestátne hory ponorené v mrakoch s divokou a nespútanou prírodou, obohnané folklórom a dobrodružstvom. Tento desať minutový klip je potvrdením filmárskych zručností Pavla Barabáša, ktorý tu zachytil to čo miluje a prezentuje to spôsobom, ktorý nadchne aj tých, ktorý sa tak ľahko nadchnúť nedajú.(7.10.2011)

• Marek1991

Rozdiel medzi týmto a šetričom obrazovky na počítači je ten, že tento film je zložený z pohyblivých obrázkov, videí. Pohyblivé obrázky, čiže videá boli pekné, zdokumentovať to proste vie z rôznych pohľadov veľmi dobre, no súvislosti prečo mali takú postupnosť, mi akosi unikli, lebo to nemalo príbeh a ani komentár a išlo si to podľa mňa rôzne. Ešte by som chcel pochváliť dobrý výber hudby.(3.1.2014)

Skoda tej kratkosti...urcite si tie nadherne sceny zasluzili viac,ako len tri az pat sekund...kazdopadne,stale je sa na co pozerat !!!(15.2.2008)

Tatry sú nádherné!! Odporúčam, a nie len milovníkom hôr. Len je veľká škoda, že si ich všetci nevážime tak, ako by sme mali.(20.1.2008)

Dokument o Tatrách, jejich přírodě, zvěři, počasí. Podkreslován hudbou. Bez keců. Fajn.(14.5.2007)

Trochu sklamanie, kedže som mal dosť veľké očákavania po predošlých filmoch od P. Barabáša. Ale na druhej strane je to fakt pekné... len mi tam niečo chýbalo.(21.10.2005)

Za socíku jsem už i jako malá jezdila do Tater téměř každý rok, bylo to levné a i nejlepší cestování vlakem, kdy se krajina příjemně měnila a člověk měl možnost tuto změnu plně vychutnávat. Nejhůř probíhala cesta zpátky , kdy sledujete ty nádherné štíty hor, jak se postupně vzdalují až zmizí docela. Tato oblast je tak podmanivá, že bylo hodně těžké se s ní loučit. Úchvatný dokument zachycuje celé krásno těchto velehor , přičemž kdo zvolí skutečnou návštěvu , bude za odměnu fascinován několikanásobně víc.(21.5.2014)

Velmi pekny a poucny dokument o najmensich velhorach v Europe /Vysoke Tatry/. Mame byt na co hrdi, Tatry su klasicke velhory "se vsim vsudy" : 85 %(30.3.2013)

Nemôžem si pomôcť, ale dokument robený z vrtulníka bude mať u mňa vždy maximálne len 3*(2.10.2008)

Je pravdou, že každý si k tomuto krátkemu dokumentu cestu nenájde. Na druhej strane ho zas nebude vyhľadávať osoba, ktorá si s horami netyká. Je to totiž oslava krásy Tatier, ich nepoddajnosti, sily, majestátnosti. Nepočuť ani slovíčko, žiaden rušivý voiceover, niekedy sú totiž slová príliš zložité, aby obsiahli zmyselnú jednoduchosť, no zároveň sú jednoduché a priame na to, aby dokázali opísať hlboké precítenie, preto mi ich absencia nevadí, priam naopak to vítam. Vytkla by som príliš dlhé prechody medzi jednotlivými obrazmi, než som sa stihla pokochať v čistom obraze, skočil mi do toho prekrývajúc sa druhý. Každopádne na tom nezáleží, pretože hoci je záber na Slnkom zaliate štíty pôsobivý, "živý" originál to nenahradí. Avšak ako nálepka počas zimných turistických absťákov bohate postačí.(7.10.2009)

Jak jsi u některých filmů naříkám, že jsou příliš dlouhé, tady jsem si řikala, škoda, že to není delší...nádhera(10.12.2010)

<< předchozí 1 2