OMO - Cesta do praveku

OMO - A Journey to the Primaeval Age

Dokumentární

Slovensko, 2002, 68 min

Pavol Barabáš

Barabáš je klasa, jeho dobrodružství vás vždycky spolehlivě vtáhnou do děje a ještě se při tom něco zajímavého dozvíte!(1.10.2011)

Abyste navštívili pravěk, nemusíte listovat knihami Josefa Augusty a Zdeňka Buriana. Stačí vzít raft a pokusit se splavit největší etiopskou řeku OMO, až ke končinám, kde noha turisty nepáchne jak je rok dlouhý. Ničím neohromující, i tak ale zajímavý dokument, v němž nejvíc upoutá agresivita zlodějského kmene Mursí, na jejichž území se musí platit snad i za to, že dýcháte jejich vzduch a zamrazí ze "zkrášlování" jejich žen způsobem, při kterém si rozřezávají dolní ret a do něj si postupem času vkládají čím dál větší talířky. Dále uvidíte, že lze přežít i ušknutí zmijí gabunskou, jejíž jed bez problémů dokáže usmrtit několik desítek lidí a s hořkým pocitem zjistíte, že jediné, co bohužel dokáže poskytnout naše "vyspělá" civilizace primitivním kmenům hluboko v afrických džunglích, jsou smrtící samopaly ´kalašnikov´ v rukách křováků.(31.7.2006)

Další úžasný dokument, který opravdu nabízí o něco víc, něž ostatní dokumenty. Zase se jedná o film natočený s nasazením, se spoustou exkluzivních záběrů a určitým poselstvím. Barabáš je pro mě nejlepší režisér dokumentů na světě.(14.8.2006)

Ještě zajímavější než Amazonia Vertical. Prostě paráda!(18.12.2010)

Chcelo to buď a) viac domorodcov a ich zvykov, alebo b) viac flóry a fauny, zaujímavosti okolo toho, alebo c) rafting a jeho hlbšie definovanie. Takto máme s každého niečo a mohlo by to byt dlhšie, lebo to vyzerá akoby som to videl z raftu na rýchlej vode. Aj keď nad niektorými zábermi a situáciami som otváral ústa podobne ako tá sexi žena na plagáte, komentár to niekedy pokazil. Scénar Pavol Barabáš, niet sa čo diviť, takže preto mi to pripadalo umelé, ako keby by mu to slečna rafter-ka čítala z ruky. Aj keď niekedy som si hovoril "už by stačilo tých záberov na hrochy", celok sa dá porovnať k medu od divokých afrických včiel. Sem tam špina, plast a mŕtve včelie telo. Treba to precediť medzi zuby.(21.6.2010)