OMO - Cesta do praveku

Slovensko, 2002, 68 min

Ivica Barabášová

Zvuk:

Martin Merc

Pro mě velmi amatérský dokument s dost kýčovitým komentářem. Cesta byla opravdu originální, zajímavá, jenomže jí chyběl jakýkoli profesionální záběr, střih nebo režie. Vypadalo to jako sestříhané video z dovolené. Z takového materiálu/tématu/cesty se dal udělat parádní dokument. Věřím, že to bylo opravdu dobrodružství, ale kovbojka se z toho teda dělat nemusela. Ta série klišé v kometáři mi pokazila co se dalo. Jsem vděčná pouze za fakta, jinak samotné zpracování je dost podprůměrné.(11.9.2008)

POMO - Cesta do praveku (2002) :-D(5.11.2006)

Abyste navštívili pravěk, nemusíte listovat knihami Josefa Augusty a Zdeňka Buriana. Stačí vzít raft a pokusit se splavit největší etiopskou řeku OMO, až ke končinám, kde noha turisty nepáchne jak je rok dlouhý. Ničím neohromující, i tak ale zajímavý dokument, v němž nejvíc upoutá agresivita zlodějského kmene Mursí, na jejichž území se musí platit snad i za to, že dýcháte jejich vzduch a zamrazí ze "zkrášlování" jejich žen způsobem, při kterém si rozřezávají dolní ret a do něj si postupem času vkládají čím dál větší talířky. Dále uvidíte, že lze přežít i ušknutí zmijí gabunskou, jejíž jed bez problémů dokáže usmrtit několik desítek lidí a s hořkým pocitem zjistíte, že jediné, co bohužel dokáže poskytnout naše "vyspělá" civilizace primitivním kmenům hluboko v afrických džunglích, jsou smrtící samopaly ´kalašnikov´ v rukách křováků.(31.7.2006)

Chcelo to buď a) viac domorodcov a ich zvykov, alebo b) viac flóry a fauny, zaujímavosti okolo toho, alebo c) rafting a jeho hlbšie definovanie. Takto máme s každého niečo a mohlo by to byt dlhšie, lebo to vyzerá akoby som to videl z raftu na rýchlej vode. Aj keď nad niektorými zábermi a situáciami som otváral ústa podobne ako tá sexi žena na plagáte, komentár to niekedy pokazil. Scénar Pavol Barabáš, niet sa čo diviť, takže preto mi to pripadalo umelé, ako keby by mu to slečna rafter-ka čítala z ruky. Aj keď niekedy som si hovoril "už by stačilo tých záberov na hrochy", celok sa dá porovnať k medu od divokých afrických včiel. Sem tam špina, plast a mŕtve včelie telo. Treba to precediť medzi zuby.(21.6.2010)

Barabáš je klasa, jeho dobrodružství vás vždycky spolehlivě vtáhnou do děje a ještě se při tom něco zajímavého dozvíte!(1.10.2011)