OMO - Cesta do praveku

OMO - A Journey to the Primaeval Age

Dokumentární

Slovensko, 2002, 68 min

Pavol Barabáš

Skvělý dokument do nitra Afriky za pravěkými kmeny, jejichž jediným spojením s naší civilizací jsou samopaly kalšnikov.(27.7.2011)

Pro mě velmi amatérský dokument s dost kýčovitým komentářem. Cesta byla opravdu originální, zajímavá, jenomže jí chyběl jakýkoli profesionální záběr, střih nebo režie. Vypadalo to jako sestříhané video z dovolené. Z takového materiálu/tématu/cesty se dal udělat parádní dokument. Věřím, že to bylo opravdu dobrodružství, ale kovbojka se z toho teda dělat nemusela. Ta série klišé v kometáři mi pokazila co se dalo. Jsem vděčná pouze za fakta, jinak samotné zpracování je dost podprůměrné.(11.9.2008)

"Zamrazilo ma pri pomyslení, ako ľahko by sme sa tu mohli stratiť." Ďalší „barabášovský“ projekt (118 DNÍ V ZAJATÍ ĽADU, TAJOMNÉ MAMBERAMO) , vyrozprávaný podľa osvedčeného kvalitného receptu o zdolávaní neprebádaných končín nášho malého veľkého sveta. Konkrétne na rafte splavíme 1.000 km po africkej rieke Omo, k miestam, kde sa údajne zrodil prvý človek. Rozprávačom je tentokrát žena. Dočkáme sa niekoľkých strhujúcich záberov a výstižných komentárov („Ponúkli nás kvaseným nápojom, ale vyzerá, že už bol raz vypitý.“). Naopak, škoda, že zvieratá (hroch, krokodíl, opica) tvoria len nepatrnú kulisu, občas sa mihnúcu vzadu v scéne. Resumé: nič v zlom, ale oproti tomu, čo si prežila (vlastne celá nie, in memoriam) expedícia do Mamberama, je to len nedeľný čaj. A áno, Beckovčan Becko je frajer.(19.11.2005)

Další úžasný dokument, který opravdu nabízí o něco víc, něž ostatní dokumenty. Zase se jedná o film natočený s nasazením, se spoustou exkluzivních záběrů a určitým poselstvím. Barabáš je pro mě nejlepší režisér dokumentů na světě.(14.8.2006)

Chcelo to buď a) viac domorodcov a ich zvykov, alebo b) viac flóry a fauny, zaujímavosti okolo toho, alebo c) rafting a jeho hlbšie definovanie. Takto máme s každého niečo a mohlo by to byt dlhšie, lebo to vyzerá akoby som to videl z raftu na rýchlej vode. Aj keď nad niektorými zábermi a situáciami som otváral ústa podobne ako tá sexi žena na plagáte, komentár to niekedy pokazil. Scénar Pavol Barabáš, niet sa čo diviť, takže preto mi to pripadalo umelé, ako keby by mu to slečna rafter-ka čítala z ruky. Aj keď niekedy som si hovoril "už by stačilo tých záberov na hrochy", celok sa dá porovnať k medu od divokých afrických včiel. Sem tam špina, plast a mŕtve včelie telo. Treba to precediť medzi zuby.(21.6.2010)