Komentáře uživatelů k TV filmu (23)

 • Gemini
  ****

  Kvalitní televizní film, který to, co nevytěží na příběhu (který není moc originální, ale díky zapracovaným reáliím je přinejmenším slušný), získává na hereckých výkonech, atmosféře a hlavně na vyobrazení politických a "politických" aspektů výkonu soudcovské praxe (bohužel nejen) za první republiky. Nelze nedoporučit, ode mě 80% s dodatkem, že je to z nedávné televizní tvorby velmi příjemné překvapení.(9.9.2009)

 • Tosim
  ****

  Dobře napsané, zahrané i zrežírované drama, ale ve filmu nás v podstatě nepotká nic, co bychom nečekali.(10.4.2006)

 • Oskar
  ****

  Rozporuplné dojmy. Na jedné straně jde o mnohonásobně lepší televizní inscenaci než je většina těch natáčených okolo, na druhé se nemůžu zbavit dojmu, že někdo vytáhl ze skříně scénář starý třicet nebo čtyřicet let. Vzhledem k vývoji televizního vyprávění je dnes Jasnovidec trochu anachronický - pomalý (oželel bych dobrou polovinu scén mimo soudní síň) a plný nadbytečných postav, jejichž mikropříběhy zůstanou nedořešeny. Naopak osvěžující je obsazení některých herců proti jejich obvyklému typu (pantátovský Rudolf Hrušínský jako agilní prokurátor, Ljuba Krbová jako labilní puťka, výjimečně neafektovaný Jan Přeučil jako přísedící u soudu). Mile mě překvapili i někteří, kterých už jsem díky jejich nadužívání přesycen (Vašut, Stropnický). Trochu mě mrzí nevyužitý potenciál celé kauzy (kdybych o Hanussenových dalších osudech a zapletení s třetí říší nic nevěděl, z filmu bych nebyl o moc moudřejší) i dávno přežité ukončení s titulky oznamujícími co se s jednotlivými aktéry stalo po letech, ale mám slabost pro soudní dramata a buď jak buď, tohle je docela solidní. 70%(6.7.2012)

 • igi B.
  **

  Kostýmky, postavičky - "hochštapleři, artisti a komedianti" - a nic... :-/ . . . Jo, ještě k tomu trocha toho pitvoření a deklamování předepsaného textu při >tyjatrálně-televizáckých artistických< kreacích (ach ta macha čudlácká - čím míň schopnosti navodit atmosféru děje ve vztahu k dobovému zasazení příběhu a tím i míň smysluplného důvodu k hraní rolí patřících do tohoto příběhu, tím víc významných pohybů obočím a trhání hlavou při producírování se v rádobydobových hadřících zapůjčených nejspíš z fundusu "Četnických humoresek"...) hvězd a hvězdiček pražské provenience... D.m.s.n. ovšem všichni nějak zapoměli na to, že točí "dobové soudní drama"! . . . Prostě typický českotelevizní produkt se snahou o umělecký přednes. A víc zase nic. - - - P.S. Ano, přiznávám, že ve vztahu k jiným banalitám, vyráběným tuzemskými tv kanály jde o dílko vybočující z >normálu< , proto ty hvězdičky dvě. V kontextu kvalitní (neřkuli špičkové) světové televizní tvorby - mimojiné a naštěstí občas též v naší >veřejnoprávní< (bohužel však trestuhodně málo) uváděné - však za víc nestojí. To stačí třeba sledovat na >jiném prostoru< zrovna uváděného (žánrově snad srovnatelného) skoro třicet let starého Fassbindera a kriticky srovnávat, že... Smutné zjištění... Ano, páni soudcové - "...pouhým rozumem se to vysvětlit nedá..." . . . A že by to snad ještě někdy v budoucnu mohlo být v těch našich kulturních bažinách jiné a lepší, vám neřekne ani žádný filmozpytec, natož jasnovidec. O provařených novinových >píár< kritičkách ani nemluvě... - - - - - (Poprvé viděno někdy v době vzniku na ČT, komentář při odzívaném repete 27.5.2009 na ČT1 zde jako devátý - 28.5.2009)(28.5.2009)

 • WANDRWALL

  Dříve bylo více jasnovidců, a dneska, kdy žije na Zemi přes 6 miliard obyvatel, tak už ti tak přesní neexistují? Jiří Svoboda stále umí, O. Pavelka taky.(13.7.2011)

 • Slarque
  ***

  Přestože téma samotné je zajímavé, celé soudní drama se bohužel vyvíjí zcela podle očekávání. Pochvalu rozhodně zaslouží Jiří Svoboda a Ondřej Pavelka – bez nich by to nebylo ani zdaleka tak působivé.(15.4.2006)

 • Marthos
  ****

  Existují nadpřirozené schopnosti? Je jasnovidectví zázračná moc nebo prachsprostý podvod? Na tyto a další otázky se vcelku nestranně a jakoby z dálky pokouší odpovědět Svobodova televizní inscenace, která vychází nejen z historicky doložených faktů, jakým byl uskutečněný litoměřický soudní proces na počátku třicátých let, ale také z obratných fabulací a mystifikací. Samozřejmě, mohli bychom namítat, že podobné slučování nemá šanci vytvořit kompaktní celek, ale autor scénáře Alex Koenigsmark zamýšlel spíše vytvořit příběh člověka, údajně obdarovaného schopnostmi odtajňovat minulost a předpovídat budoucnost, aniž by divákovi vnucoval jakoukoli pravdu. Nechává ho důkladně zpracovat všechna předložená fakta, nabízí dva odlišné pohledy na tytéž události a vlastně si velmi nenápadně pohrává s jeho představivostí a sugescí. Divák v závěru není schopen označit Hanussena za podvodníka, neboť řada jeho věšteb byla skutečně naplněna (ať už vezmeme v potaz fiktivní předpověď Karlu Poláčkovi nebo o tři roky později požár Říšského sněmu v Berlíně, který byl vlastně Hanussenovým koncem), ani za geniálního jasnovidce, neboť během přelíčení jsme konfrontováni s bezostyšným handlováním s informacemi. Jedině v superlativech lze hovořit o hereckých výkonech, zejména Hanussen Ondřeje Pavelky dosahuje potřebného účinku muže, obestřeného rouškou tajemství, nejednoznačného a jakoby nezúčastněného, jistého si svou profesí i svými mimořádnými schopnostmi. Töpferova nelehká soudcovská role předjímá mnohé budoucí problémy justičního sektoru a zároveň poukazuje na rasové a národnostní rozdíly. Do kategorie profesionálně odvedené práce spadají i výkony Chýlkové, Hlavici, Vašuta, skvělého Hrušínského a Krbové, na hraně se pohybuje Kanyzův světácký žurnalista. V čem tedy spočívá přínos a určitá nadčasová hodnota této televizní hry? Možná v tom, že je nezbytně nutné neposuzovat okultní úkazy samy o sobě, ale v souvislosti s normálním, tj. častým, běžným, obyčejným, a proto již poznaným děním. Záleží pak na každém z nás, zda odmítneme všechno dosavadní vědění a běžnou zkušenost pro několik neprokázaných tvrzení, či zda tvrzená tajemná fakta budeme považovat za nevysvětlené jevy s předpokladem, že se podřídí poznanému řádu světa.(23.8.2010)

 • Angerr
  ***

  Minimálně zatřepe s přesvědčením o politické nezávislosti soudů, pokud vám ještě zůstalo, a názorně ukáže, jak to vypadá ve skutečnosti v zákulisí. Jinak jde o standardní, pěkně zahrané televizní soudní drama. 6/10(9.4.2006)

 • honajz
  ****

  Je příjemné i u televizního snímku vidět čistě filmařské postupy. Na malém prostoru tří scén se povedlo atmosféru soudu ztvárnit Jiřímu Svobodovi dokonale. Navíc dokáže každou z postav, i těch vedlejších, nějak dovedně charakterizovat nějakým detailem, nejsou to jednorozměrné figurky. Technicky se mi moc líbily jízdy kamerou, zvláště nadhledy, a práce se světlem. Příběh samotný dokáže udržet napětí, scéna seance těsně před koncem je vrcholem filmu. Potěšily i závěrečné texty o tom, jak osudy těch kterých hrdinů dopadly. Ale přece jen větší dramatická linka chybí.(19.7.2011)

 • BoredSeal
  ****

  Soudní drama s velmi dobrou atmosférou. Odpověď, co byl Hanussen zač, vám film nedá, chytře si zachovává tvář na obou dvou rovinách a nabízí zajímavá fakta, na která by divák asi normálně nenatrefil. Prostě chytrý televizní film s dobrým hereckým obsazením, který si svou stopáž uhraje s přehledem.(5.1.2010)

 • gjjm
  *****

  Jeden z nejlepších českých TV filmů, dokonalý Ondřej Pavelka.(5.9.2009)

 • Jazzzz
  ***

  Ale jo lepší průměr. Celkem zábavné, místy soud zesměšňující a degradující.(10.4.2006)

 • dr.fish
  ***

  Mám pocit, že spousta herců se v roli necítí, nebo jí nezvládlo. Možná pan režisér neuřídil, nevím...Film vyznívá ploše, do ztracena, nemá dramatičnost a jen tak plyne. Není jednoduché natočit film jen v soudní síni... 60%(14.11.2011)

 • dopita
  ***

  Jasnovidec není vůbec špatnej film, jenže mohl bejt mnohem mnohem lepší. Příběh měl obrovskej potenciál, ale scénář z něho mnoho pohřbil. Díky bohu, že to režíroval Jiří Svoboda, jinak by to asi byl velkej průšvih.(1.6.2009)

 • ypres.bass
  ***

  Zajímavý film, avšak často se utápěl v ponurosti a pomalosti. Film zachranoval především výkon O.Pavelky notně podrývaný výkonem M.Vašuta(28.5.2009)

 • Paity
  ****

  Skutečně ´vynikající TV film, který by si zasloužil každoroční reprízy, už jen proto, aby lidé viděli, že podvodníci a teď myslím skutečně velicí, byli za první republiky a budou i nyní a i v budoucnu.(23.5.2013)

 • Ernst
  ****

  Přidám se ke kritice pana Jaroše: vytváření postaviček namísto reálných postav. Přesto se jedná o nadprůměr v produkci ČT, bohužel nemohu srovnat s verzí Istvána Szabó(29.12.2006)

 • Lewaso
  ****

  Velmi mě překvapilo televizní zpracování příběhu o Hanussenovi - tedy spíš o jeho procesu v Čechách. Nábojem si nezadá s maďarským filmovým předchůdcem a možná bych i mezi Brandauera a Vašuta dal kvalitativní rovnítko.(12.10.2007)

 • old salt
  ***

  Trochu mne Svoboda zklamal, ale je pravda, že se více vymáčknout z dramatu odehrávajícím se v soudní síni asi nedalo.(10.4.2006)

 • Sekel
  ***

  Velmi vydarene televizni soudni drama. Jiri Svoboda je schopny reziser a dokaze vytvorit dramatickou akci i pri pouhem rozhovoru. Film ma vynikajici obsazeni a kazda postava si se svym hrcem sedi, pouze ze soudce Töpfera jsem mimo soudni sin prilis citil Karla Arazima z Cetnickych humoresek. Vynikajici Marek Vasut v dalsi roli jim vytvorene sablony; cynicky, charismaticky prostatik.(10.4.2006)

<< předchozí 1 2