Vodní energie

Československo, 1951, 14 min

Režie:

Josef Pinkava

Felix le Breux

Krátký český školní film vypráví velmi vhodným způsobem o důležitosti výstavby vodních děl v naší vlasti. Vysvětluje principy získávání elektrické energie z vody a význam důsledného využití síly našich řek pro naše národní hospodářství. Vtipně, účelně i úsporně natočený školní film. (Filmový přehled)

ripo

V našich řekách se tají obrovská energie. Dosud jí však využíváme jenom deset procent. Plných devadesát procent veškeré elektrické energie vyrábíme z uhlí, spalujíce tuto drahocennou surovinu pod kotly elektráren vlastně nadarmo, neboť z utajené v ní síly dovedeme získat jenom dvacet procent. Abychom ušetřili našemu národnímu hospodářství uhlí, abychom zamezili nedostatku elektřiny pro závody i pro domácnosti, abychom odstranili možnost nepředvídaných katastrofálních suchých let, budujeme v celé republice ohromná vodní díla, k jejichž výstavbě dal podnět ÚV KSČ. Nová vodní díla, která nyní budujeme a dáváme postupně do provozu, nám umožní vyrábět všechnu potřebnou elektrickou energii z vody, takže uhlí, které dosud potřebujeme pro parní elektrárny, budeme moci výhodněji zužitkovat v chemickém průmyslu. Tato nová vodní díla nám také množní dalekosáhlou elektrifikaci celé země, závodů, zemědělství, dopravy ...O těchto skutečnostech vypráví školní film gottwaldovského studia a možno říci, že svůj úkol jako školní film plní dobře. V mezích daných možností široce vyčerpává látku, vysvětluje ji názorným a poutavým způsobem, plně srozumitelným pro mladé diváky, jimž je určen. Krátce — „Vodní energie" je další film svědčící o tom, že v gottwaldovskem studiu nám vyrůstá skupina mistrů školního filmu. Filmový přehled 18/1953 ()