poster

Mongol - Čingischán

 • český

  Mongol

 • Kazachstán

  Mongol

 • Rusko

  Монгол

  (Rusko)
 • Монғол

 • slovenský

  Mongol - Džingischán

 • anglický

  Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Režie:

Sergej Bodrov

Scénář:

Sergej Bodrov

Střih:

Zach Staenberg
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Vojcl
  ***

  Pro historické velkofilmy mám obyčejně slabost, ale tady z toho jsem trochu na vážkách. Na jedné straně překrásná kamera a monumentální výprava, solidně natočené bojové scény a i herecké výkony ve většině případů nejsou na asijské poměry nejhorší. Na straně druhé mi dost vadilo, že když už se tvůrci rozhodly točit příběh o skutečné postavě tak by se měly alespoň trochu držet historických faktů, kromě toho film se vůbec nesoustředí na Čingischánovo vojenské tažení, ale na celkem nezajímavé události z jeho života. Některé motivy zůstavají dost nedořešené a měl jsem z toho prostě takový pocit jako když se to vizuální stránkou snaží zakrýt silné scénáristické nedostatky. Je to velká škoda, protože si myslím že Mongol měl rozhodně na víc...(3.6.2008)

 • Shadwell
  *****

  Už zahajovací záběr z lehkého jeřábu (zvaného louma crane, kontrolovaného servomotory), který sestává z otočení + zvedání + jízdy kamery na výložníku, dává zřetelně najevo, čeho je dobré si všímat. Obrazu, protože Mongol převzal modelový (nikoliv jen vizuální) koncept Tygra a draka. S ním ho pojí trojí: 1, Sic přesně vymezený, přesto anonymní prostor, tudíž veškeré vyprávění pracuje s časem a s mezerami mezi ním. 2, Dojemný, epický a širokoúhlými záběry klamavě zpomalovaný a rozpouštěný, současně však překotný příběh. 3, Zrada je v tom, že Mongol je plánován jako trilogie. A tahle úvodní část má velice skromné parametry a víceméně se točí celé dvě hodiny kolem homosexuální (bratrské) a heterosexuální (chánova stará) lásky.(27.10.2008)

 • gogos
  ***

  Čekal jsem historický epos. Epos o tom, jak z malého Temudžina vyroste velký bojovník. Jak bude sjednocovat kmeny. Podrobovat si říše. Dobývat území. Místo toho dostanu 100 minut utíkání, věznění a povídaček o bouřce, lásce, o tom jak vybrat ženu apod. Nepopírám, že to není nudné. Nepopírám, že film má nádherné exteriéry, krásne zpracování bitev a velkolepou výpravu. Bohužel toto, je nacpáno do 20 minut. A u tohoto filmu by to chtělo min 50:50. Hodně nezvládnutý poměr plků a akce sráží tento, jinak výborně natočený snímek, do průměru...(23.9.2008)

 • kitano
  *****

  Komorné ako Cave of the Yellow Dog, epické ako Barbar Conan, vizuálne strhújce ako Hrdina, drsné ako 300. A predsa absolútne svojské. Mongolský svet je preplnený veľmi zaujímavými tradíciami a zvykmi (čo ho robi veľmi exotickým) a jediný, kto vyzerá, že sa týmito pravidlami nechce riadiť, je japonský sympaťák Tadanobu Asano. Poznáte to. Mongol nesmie toto, mongol musí tamto, Tadanobu sa naštval a za pomoci boha Tengriho a svojich výbornych šermiarskych schopností sposobil revolúciu, ktorá sa určite nedá nazvať ako nežná. Nech si vraví kto chce, čo chce, Bodrov vedel čo chce natočiť a jednoznačne sa mu to na plnej čiare podarilo. (9/10)(9.10.2008)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(22.1.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace