Mongol - Čingischán

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Sergej Bodrov

Zach Staenberg

Film, který je velmi bohatý jak příběhem, tak svým zpracováním, které zaujme už od samého úvodu (viz komentář Shadwell), vynikající kamera, která ať už je statická nebo plouží ramenem, tak vždy udrží diváka v pozoru. Výprava snad ani není potřeba, aby byla nějak výrazně komentována - tohle prostředí je tolik odlišné od toho našeho, že kritika není na místě...(25.12.2009)

Film o mimoriadnych udalostiach a človeku. Je trochu iný, niektoré veci nepodáva tak, ako by sme čakali. Nenájdeme tu epické bitky ako z filmu Trója, ale treba si uvedomiť, že Mongoli viedli svoje útoky inak. Preto tá odlišnosť a hlavne na tomto filme robili Mongoli, Kazachtánci, Rusi a aj Nemci, takže treba pochváliť ich iný štýl. Niekedy sa mi zdal nudný, ale bolo tam dosť životnej filozofie. Mongol je svojím spôsobom veľmi dobrý film, len ho treba pochopiť a treba sa naň pozrieť aj inak. Predsa centrálna Ázia, nie je Európa.(3.9.2012)

Keby bola do koprodukcie začlenená aj Čína film by vyzeral úplne inak. Od filmu som čakal niečo iné. Čakal som, že film sa bude zaoberať tou zaujímavejšou časťou života Džingischána. Nevravím, že zmapovanie jeho detstva a cesty k moci bol zlý nápad, no ocenil by som skôr vzostup a pád Mongolskej ríše pod jeho vedením. Tento film je ladený skôr do epického tónu čo umožňujú aj prekrásne výbery exteriérov.(22.1.2010)

Vynikajúci historický epos z krásneho ázijského prostredia na konci 12teho storočia. Vynikajúco natočené bojové scény (zniesol by som ich aj viac) sa striedajú so zábermi na krásnu krajinu. K tomu primiešame nejakú tú love story po mongolsky a túžbu po pomste a dostaneme Čingischána, ktorý však nebol až taký trpiteľ a dobráčisko ako nám ho tvorcovia prezentujú.(6.10.2008)

• brutale

Keď čítam, niektoré komentáre (aj tvoj smokinko) mám pocit, že sme nesledovali rovnaký titul. Scenár k tomuto "veľko filmu" z hľadiska ucelenosti nemôhol písať jeden človek, ak áno okamžite hospitalizovať... Vizuálna stránka. Čo natočíš na štrkovisku s jedným kopčekom? Mongola!!! Snímka je svojím koloritom tak nezaújimavá, že by kľudne mohla byť čierno-biela... Bojové scény sú trošku lepšie ako v Bathory na čele s oboj - sečným komandom ó džííízas... Z ľútosti, že snímka je Kazachstánsko / Německo / Mongolsko / Ruského pôvodu dávam jednu*. Zlátanec Mongol nemal štastných rodičov, je však narodený v 2007 a bez hanby nám ukazuje ako sa nemajú natáčať historické filmy!!!(7.10.2008)