Mongol - Čingischán

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Sergej Bodrov

Překvapivě vizuálně hodně nabušená věc. Jen škoda hodně mizerného scénáře. Nejde ani o to, že se příliš nedrží historických faktů, ale spíš že nemá co nabídnout. Příliš málo děje a často až směšná idealizace hlavního hrdiny filmu zkrátka podráží nohy. Ale kouká se na to docela hezky.(14.4.2008)

Michael Bay udělá Mizery a tvrdí že je to akční bomba století. Bekmambekov udělá Wanted a každý ví že je to akční bomba století. Sidney Lumet udělá diaologovou bombu a to same udělá ve 21. století. Nikita Michalkov. Vezme totožnou látku a ještě jí vylepší. Co teprve Čína či Jižní Korea, země jenž v poslední době válcují na stříbrném plátně Holywood. Ano, Mongol: Čingischán není přesně podle dějepisu, ostatně např. Gladiátor není také. U tohohle filmu lehce vysvětlím, proč jsem dal 5 hvězd, jednu po druhé. 1: Za odvahu a originalitu převést na plátno příběh o jednom z největších dobyvatelů všech dob. 2: Za naprosto úchvatnou obrazovou a audiovizuální stránku filmu, protože zde bych to opravdu nečekal. 3: Za příběh, který není jako každý druhý "vzestup a pád", ale hezky pomalu vysvětluje a nenudí (na hodinky jsem se ani jednou nekoukl) 4: Herce, kteří jsou úplně neznámí a (pro mne) velmi přesvědčiví a charismatičtí. 5: Za bitevní a akční sekvence. Sice jich nebylo moc, ale zase scény, kde Temudžin bojuje o svou lásku v nepřátelské vesnici, či letící šíp a poslední bitva (ne každý si libuje v střihačském masakru) mne opravdu uchvátili.(25.9.2008)

• tombac

Tohle si Čingischán nezasloužil. Určitou porci nesmyslů ve filmech snesu, ale když mám už ve třetině nepříjemný pocit, že buď ze mě tvůrci dělají vola, anebo postprodukci kromě řemeslné stránky totálně odflákli, nemá u mě snímek naději na úspěch. Zkratkovité, mezi některými sekvencemi chybí logická návaznost či tvůrci logiku neřeší, když se jim nehodí do krámu (až to někdy vypadalo, že malý Temudžin je předchůdce Houdiniho). Finální bitva začne zničehonic a zničehonic také skončí. Tady se muselo hodně spěchat, jinak si ty skoky v čase apod. nedokážu vysvětlit. Houby výpravný historický epos, v téhle verzi je to fraška! (Febiofest 2008)(30.3.2008)

Není to špatnej film, výprava, obsazení, exteriery, bojové scény, hudba, to všechno je přinejmenším dobré. Jenže je tu naprosto nezvládnutý scénář. Čingischán se po celý film nechává někým zajímat, věznit nebo porážet. Potom 15 minut před koncem své ženě a dvěma kukaččím dětem, kteří jediní jsou s ním, řekne, že ví, jak Mongoly sjednotit a po zatmívačce stojí v čele tisícihlavé armády a žene se do bitvy. Jak kdyby se Rusové pokusili sestříhat dvacetidílný seriál do 100 minut a pět dílů se jim přitom někam zatoulalo. Přesto než se Temudžin dostane do druhého zajetí, je to i po dějové stránce dobrý film. Jenže potom se dostane do zajetí znovu a znovu a znovu a... Prostě a jednoduše, pochybuju, že by člověka, kterej celej život strávil tím, že se toulal po stepi a tak různě padal z jednoho zajetí do druhýho, že by někoho takovýho následovaly desítky rozhádaných kmenů. Ale možná se pletu... A samozřejmě je tu ještě ten mystický konec, kdy se Temudžin jako jediný nebojí bouřky a tak před ním celá armáda padne na prdel. Jo, takže sbohem a díky za všechny ty ryby.(7.6.2008)

........hoci tato kreacia trpi po stranke historickej hodnovernosti a rovnako z hladiska logiky scen ... slovenska ci ceska kinematografia by sa na projekt takehoto rangu a rozsahu beznadejne nikdy nezmohla .....(4.1.2008)