Mongol - Čingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Nevyvážený veľkofilm, ktorý má fantastické akčné scény ale jeho epizódovitosť ho dosť rozbíja a nebyť práve akcie je to z počiatku aj dosť nudné a opakujúce sa. Temüdžin je frajer, ktorý si vie diváka získať, ale celé je to len akýsi nedopovedaný útržok... Televízny ATTILA s Gerardom Butlerom bol o niečo lepší...(23.10.2008)

• Caelos

Nudné, velmi nudné. Že přesně nekopíruje historické události, to by mi tak nevadilo, ale čekal jsem válečná jatka a dostal jakési drama, nebo co. Dobrý film k žehlení. Člověk ho nemusí moc sledovat, po dožehlení vypne a je to v cajku. 3/10 a 1*, dvě mi přijdou hodně.(19.2.2009)

Mongol skončil tak někde na půl cesty. Ale možná za to může hype který při jeho vstupu do Čech hlásal obrovský velkofilm hollywoodských standardů. Jestli se o to tohle Bodrov snažil nebo ne netuším, já však viděl mytologickou báji, která sice určitě stála strašné peníze, ale s velkofilmem nemá nic moc společného. Což nevytýkám - přece jen jde pořád o Bodrova - poeticky, niterně, vůbec ne tak přímě jako ostatní. Každopádně Mongol je pastvou pro oči, kazažská příroda v hledáčku Rogiera Stofferse a Sergeye Trofimova, to je něco nádherného. Lepší tři hvězdy. Don't tell anyone we went to war over a woman.(19.2.2009)

Do not scorn a weak cub he may became the brutal tiger. Neopovrhuj malým tygříkem, muže z něho vyrůst lítý tygr.(1.3.2009)

Film, který je velmi bohatý jak příběhem, tak svým zpracováním, které zaujme už od samého úvodu (viz komentář Shadwell), vynikající kamera, která ať už je statická nebo plouží ramenem, tak vždy udrží diváka v pozoru. Výprava snad ani není potřeba, aby byla nějak výrazně komentována - tohle prostředí je tolik odlišné od toho našeho, že kritika není na místě...(25.12.2009)

• - Staršieho Temudžina stvárnila súčasná japonská hviezda Tadanobu Asano. Na otázku, prečo si Bodrov pre hlavnú rolu nevybral Mongola, odpovedal: „Hľadal som najlepšieho herca, nevadilo mi, že nie je Mongolom, podmienkou bolo, aby bol Ázijec a aby bol najlepší." Kvôli autentickosti je film v pôvodnom mongolskom jazyku. Japonskému hercovi spolu s jeho čínskym kolegom Sun Hong-Leiom tak neostávala iná možnosť, než sa túto reč počas nakrúcania naučiť. Ako sa ďalej uvádza na stránke Russianfilm, s filmovým štábom cestovalo štyridsať tlmočníkov, prekladajúc z čínštiny, mongolčiny, kazachstančiny, kórejčiny, ujgurského nárečia, japonského, ruského a anglického jazyka. (PeterJon)

• - Filmování trvalo něco kolem 25 týdnů. Vše bylo natáčeno v Mongolsku. (Musak)

• - Jeden z editorů, Zach Staenberg dříve pracoval na trilogii Matrix a Lord of War. (Musak)