Mongol - Čingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Překvapivě vizuálně hodně nabubřelá věc. Jen škoda hodně mizerného scénáře. Nejde ani o to, že se příliš nedrží historických faktů, ale spíš že nemá co nabídnout. Opravdový průměr.(24.4.2015)

Film ma v podstate nesklamal,len som mal pocit ako keby ruský režisér plánoval nejaké pokračovanie.Čingischánovi,ktorý dobyl polovicu sveta nevenoval režisér jemu ako dobyvateľovi prakticky ani sekundu,ak nepočítame zmienku v záverečných titulkoch.Sledujeme jeho detstvo,boje medzi mongolskými klanmi a jeho úsilie o zjednotenie mongolov.Ako dobyl polku sveta,to už do filmu,alebo rozpočtu nevošlo.Možno nabudúce.Aj keď vám film nedá lekciu z dejepisu,za pozretie stojí.Film 60%.(30.1.2009)

• tombac

Tohle si Čingischán nezasloužil. Určitou porci nesmyslů ve filmech snesu, ale když mám už ve třetině nepříjemný pocit, že buď ze mě tvůrci dělají vola, anebo postprodukci kromě řemeslné stránky totálně odflákli, nemá u mě snímek naději na úspěch. Zkratkovité, mezi některými sekvencemi chybí logická návaznost či tvůrci logiku neřeší, když se jim nehodí do krámu (až to někdy vypadalo, že malý Temudžin je předchůdce Houdiniho). Finální bitva začne zničehonic a zničehonic také skončí. Tady se muselo hodně spěchat, jinak si ty skoky v čase apod. nedokážu vysvětlit. Houby výpravný historický epos, v téhle verzi je to fraška! (Febiofest 2008)(30.3.2008)

Nevyvážený veľkofilm, ktorý má fantastické akčné scény ale jeho epizódovitosť ho dosť rozbíja a nebyť práve akcie je to z počiatku aj dosť nudné a opakujúce sa. Temüdžin je frajer, ktorý si vie diváka získať, ale celé je to len akýsi nedopovedaný útržok... Televízny ATTILA s Gerardom Butlerom bol o niečo lepší...(23.10.2008)

Tento historický snímek je poutavý hlavně díky technickému zpracování, to jest dechberoucí kamera, pěkná výprava a speciální efekty. Avšak příběhová rovina a scénář mi přišel chvílemi dosti nudný a syrový, prostě nezáživný. A byl jsem trochu zklamán, když byla závěrečná bitva tak zredukována. Zkrátka průměrně natočený film, který zaujme zejména díky své audiovizuální stránce.(29.3.2012)

• - Ruský režisér postavu Temudžina riadne idealizuje, mongolskému obyvateľstvu hrá na patriotickú strunu. Tí si ho už po stáročia uctievajú a dodnes je pre nich symbolom národnej identity a zakladateľom ríše Mongolov. Postavili mu 40m sochu v hlavnom meste (jedná sa o najväčšiu jazdeckú sochu na svete) a pomenovali po ňom svoje letisko. Počas obdobia komunizmu bol Džingischán často označovaný za reakcionára. Odhalenie pamätníka v roku 1962 pri príležitosti 800. výročia jeho narodenín viedlo ku kritike zo strany Sovietskeho zväzu a vyústilo dokonca v odvolanie vtedajšieho tajomníka vládnucej komunistickej strany v Mongolsku. Po páde režimu sa so zavedením demokracie v 90-ych rokoch chánova symbolika tešila húževnatému obnoveniu. Obyvatelia Mongolska dnes bežne hovoria o sebe ako o "deťoch Džingischána" a o Džingischánovi ako o "otcovi Mongolov". Jeho meno alebo podobizeň nájdeme v Mongolsku na rôznych produktoch, likéroch, uliciach, budovách alebo bankovkách. Vyvolalo to dokonca diskusie, aby z dôvodu vehementného používania tohto symbolu nedošlo k trivializácii. Čo sa týka krviprelievania, Mongoli považujú historické záznamy písané mimo Mongolska za skreslené a zaujaté voči Džingischánovi, kde masakrovanie je zveličené a jeho pozitívna rola podceňovaná. (PeterJon)

• - Mnoho jezdců nebylo profesionálními herci. Velké scény se proto nacvičovaly třeba dva měsíce. (Rodriguez)

• - Režisér Sergei Bodrov a Production Designer Dashi Namdakov navštívili hlavního mongolského šamana v hlavním městě Ulan Bator, aby se ho zeptali na povolení k natočení filmu. Šaman jim odpověděl, že ze všech tvůrců, co kdy natočili něco o Čingischánovi, jsou oni jediní, kteří se zeptali na jeho povolení. (Musak)