Mongol - Čingischán

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Sergej Bodrov

Zach Staenberg

Komorné ako Cave of the Yellow Dog, epické ako Barbar Conan, vizuálne strhújce ako Hrdina, drsné ako 300. A predsa absolútne svojské. Mongolský svet je preplnený veľmi zaujímavými tradíciami a zvykmi (čo ho robi veľmi exotickým) a jediný, kto vyzerá, že sa týmito pravidlami nechce riadiť, je japonský sympaťák Tadanobu Asano. Poznáte to. Mongol nesmie toto, mongol musí tamto, Tadanobu sa naštval a za pomoci boha Tengriho a svojich výbornych šermiarskych schopností sposobil revolúciu, ktorá sa určite nedá nazvať ako nežná. Nech si vraví kto chce, čo chce, Bodrov vedel čo chce natočiť a jednoznačne sa mu to na plnej čiare podarilo. (9/10)(9.10.2008)

Spousta krásných záběrů na mongolské stepi, pouště a hory po kterých se prohání jen vítr a mongolové. Tu mongolové žijí prostým životem, jehož nedílnou součástí je spousta loupení a válek jednotlivých kmenů mezi sebou až se nakonec jeden z nich rozhodne že nebude ničím otrokem a sjednotí mongolsko i kdyby měl jít proti vlastnímu bratru. Temudžina tu film hodně mytizuje spíš než aby to byl nějaký čistě přesný historický film, ale to tomu spíš jen prospívá a to zvlášť když hlavní roli má Tadanobu Asano a ten jeho pohled zpod obočí. Bojové scény jsou tu dost akční a krvavé i když jich není tolik, o to víc jsou ale působivější :). Je to vlastně takové Čingischán Begins sledující čingischána už od jeho dětství, ale i přes všechny ty krásné záběry na rozlehlé zelené i pusté pláně a ostatní tomu chybělo něco co z toho udělalo úplně super film, ale neopovrhuj malým tygříkem, protože z něj může vyrůst lítý tygr, tak třeba se něco změní až se na to podíváme znovu. :)(25.7.2010)

Nádherné scenérie. To je první věc, která mě v souvislosti s tímto snímkem napadá. Druhá věc by zřejmě bylo slovo nevyváženost. Film je místy až epický, choreografie soubojů je skvělá a vůbec větší scény, kdy proti sobě bojují armády, jsou téměř dokonale natočeny. Bohužel tyhle scény často střídaly ty druhé, nudnější scény, kvůli kterým jsem těch 120 minut většinou protrpěl. Třetí věc, která mě napadá, je překvapení. Když jsem si film pouštěl a vlastně ani po jeho skončení by mě nenapadlo, že snímek má nominaci na Oscara. Celkově je pro mě Mongol - Čingischán spíše průměrným a bohužel i lehce zapomenutelným snímkem. Škoda, měl určitě navíc…(1.8.2010)

• Caelos

Nudné, velmi nudné. Že přesně nekopíruje historické události, to by mi tak nevadilo, ale čekal jsem válečná jatka a dostal jakési drama, nebo co. Dobrý film k žehlení. Člověk ho nemusí moc sledovat, po dožehlení vypne a je to v cajku. 3/10 a 1*, dvě mi přijdou hodně.(19.2.2009)

Že mi, ale dalo práci sehnat verzi kde nebyl ten odporný ruský overvoice a hlas vypravěče, který kazil požitek z filmu.Tento film, není ani tak epický a válečný jak by mohl námět svádět, jeto spíše historické drama kde je jedna větší masová scéna a několik akčních scén boje skupinového charakteru. Výhoda snímku je prostě práce kamery a prostředí, které je nádherné, vizuálu nemám co vytknout, působí to velmi magicky, hlavní herci rovněž bez výhrad, Rusové prostě stále umí dělat výborné snímky historické. V tomto případě ani nejde tolik o historický snímek jako o pokus vyložení mýtu okolo Čingischána a kdo byl, nicméně výprava a zobrazené zvyky působí historicky věrně.(26.5.2009)