Mongol - Čingischán

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Sergej Bodrov

Dobre obsadený a vizuálne nádherne nakrútený epos, v prekrásnych kazachstánsko-čínskych exteriéroch. Bohužiaľ ale podľa scenára, ktorý je iba o kúsok zmysluplnejší, konzistentnejší a strhujúcejší než bol ten k poslednej emmerichovke. Ach...(28.4.2008)

Mongolové, národ, který umí jen krást a zabíjet…. V úvodu učaruje bombastický zvuk v DTS, ale bohužel, není si co vychutnávat. Zvukově. Protože jinak to filmové řemeslo není špatné. A příběh? A myslím, že celkem ujde. Všechno to odhodlání a touha po pomstě, zasazené do ,,surového“ prostředí je celkem (pro mne až překvapivě) zajímavé. Díky malému množství válečných scén však působí levněji, jednodušeji a může se zdát, že jsme o něco ochuzeni. Vzniká tím ale prostor k zamyšlení nad tím, co je legenda a co skutečnost. Vůbec nepochybuji, že Mongolové potřebují zákony a že ON je ten, kdo je přivede k poslušnosti i kdyby jich měl polovinu vybít. Osobním zklamáním je, že mystika (která hrála roli i u jiných válečníku) dostává prostor na místo závěrečné bitvy, která mohla tento příběh posunout daleko výše. Ale kam se na Mongola hrabe (z mého pohledu) film Alexander Veliký. A tak by se na film měli krom nadšenců o historii podívat i ti, kteří nemají potuchy, jak si vybrat dobrou ženu. A lingvisti, protože věta ,,jednou budou všichni umět mongolsky" by je jistě potěšila….(17.10.2008)

Překvapivě vizuálně hodně nabušená věc. Jen škoda hodně mizerného scénáře. Nejde ani o to, že se příliš nedrží historických faktů, ale spíš že nemá co nabídnout. Příliš málo děje a často až směšná idealizace hlavního hrdiny filmu zkrátka podráží nohy. Ale kouká se na to docela hezky.(14.4.2008)

"Vidíte, jak je mazaný ?? Toho jen tak nedostaneme.."(31.8.2015)

• teutates

Tomuto snímku chýba pompéznosť a výprava západných,avšak tento má zase iné prednosti!Lyrika a reflexia,ktorá historickým prevedeniam častokrát chýba tuna naplno pracuje.Réžia nepostráda zmysel pre detail tak ako historické fakta!Avšak toto mi rozhodne nestačí,čakam viac!Mongol je chaotické prevedenie s chabým scénarom a nezmyselnou výpravou!Súhlasím s názorom,že toto si Chan nezaslúži.Toto"dielo"nepripomína jednotný celok...(najväčší kameň úrazu)(31.5.2008)

• - Mongolské kmeny užívali zvláštní koňskou rasu, která má silné tělo, s relativně krátkýma nohama a velkou hlavu. Koně použité ve filmu vypadají jako obyčejní westernoví koně. (Musak)

• - Mnoho jezdců nebylo profesionálními herci. Velké scény se proto nacvičovaly třeba dva měsíce. (Rodriguez)

• - Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)