Mongol - Čingischán

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Sergej Bodrov

Mongol skončil tak někde na půl cesty. Ale možná za to může hype který při jeho vstupu do Čech hlásal obrovský velkofilm hollywoodských standardů. Jestli se o to tohle Bodrov snažil nebo ne netuším, já však viděl mytologickou báji, která sice určitě stála strašné peníze, ale s velkofilmem nemá nic moc společného. Což nevytýkám - přece jen jde pořád o Bodrova - poeticky, niterně, vůbec ne tak přímě jako ostatní. Každopádně Mongol je pastvou pro oči, kazažská příroda v hledáčku Rogiera Stofferse a Sergeye Trofimova, to je něco nádherného. Lepší tři hvězdy. Don't tell anyone we went to war over a woman.(19.2.2009)

Komorné ako Cave of the Yellow Dog, epické ako Barbar Conan, vizuálne strhújce ako Hrdina, drsné ako 300. A predsa absolútne svojské. Mongolský svet je preplnený veľmi zaujímavými tradíciami a zvykmi (čo ho robi veľmi exotickým) a jediný, kto vyzerá, že sa týmito pravidlami nechce riadiť, je japonský sympaťák Tadanobu Asano. Poznáte to. Mongol nesmie toto, mongol musí tamto, Tadanobu sa naštval a za pomoci boha Tengriho a svojich výbornych šermiarskych schopností sposobil revolúciu, ktorá sa určite nedá nazvať ako nežná. Nech si vraví kto chce, čo chce, Bodrov vedel čo chce natočiť a jednoznačne sa mu to na plnej čiare podarilo. (9/10)(9.10.2008)

Byl jsem rád, že jsem se s tímhle filmem setkal. Měl jsem totiž tu možnost vidět příběh z historie z trochu jiného koutu světa, než nám tvůrci filmů většinou nabízí. Mongol je tak opravdu dost zajímavý film. Táhne za sebou svojí vlastní atmosféru, fakt, že film nikam nepospíchá a taky skutečnost, že ve filmu není prakticky žádná bitva. Čingischán je tedy hlavně o životě, o kočování, o způsobu výběru mezi životem a smrtí a skutečností, že Mongolové to nikdy neměli jednoduché. A to ať v jakémkoliv případě, který se jim naskytl. To, že ve filmu ale není prakticky žádná obří masová bitva mu možná ubírá na kvalitě. Na druhou stranu jsem se ale setkal s neuvěřitelnou přírodou, náturou, která je tomuto národu vlastní a nakonec jsem se dostal i před práh samotných mongolských rodin, které mi ukázali způsob kočovného života. Svým způsobem jsem nakonec spokojený byl. Historický velkofilm nemusí být záměrně jen plný akce a i přesto dokáže vcelku pohodlně fungovat. Tedy také v případě, že Vám nevadí dlouhé záběry na přírodu a fakt, že kamera víc mluví obrazem, než herci dialogy.(18.4.2011)

Keby bola do koprodukcie začlenená aj Čína film by vyzeral úplne inak. Od filmu som čakal niečo iné. Čakal som, že film sa bude zaoberať tou zaujímavejšou časťou života Džingischána. Nevravím, že zmapovanie jeho detstva a cesty k moci bol zlý nápad, no ocenil by som skôr vzostup a pád Mongolskej ríše pod jeho vedením. Tento film je ladený skôr do epického tónu čo umožňujú aj prekrásne výbery exteriérov.(22.1.2010)

Exotické, krvavé, douhé, ale zajímavé. Zatím jsem neviděla žádný mongolsko-kazachstánský film, ale tenhle měl své kouzlo.(29.10.2015)

• - Filmování trvalo něco kolem 25 týdnů. Vše bylo natáčeno v Mongolsku. (Musak)

• - Snímek "Mongol - Čingischán" byl v roce 2008 nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. (POMO)

• - Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)