Avatar: Legenda o Aangovi (TV seriál)

Avatar: The Last Airbender

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akční / Mysteriózní

USA, 2005, 61x22 min

Dante Basco, Erik von Detten, Jack De Sena, Mae Whitman, Mako, Clancy Brown, Jason Isaacs, Mark Hamill, Jon Polito, Phil LaMarr, Rene Auberjonois, James Hong, Kristoffer Tabori, Melendy Britt, Serena Williams, Rachel Dratch, Joe Alaskey, Dee Bradley Baker, Hector Elizondo, Johanna Braddy, Marc Donato, John DiMaggio, Nika Futterman, James Arnold Taylor, Cameron Monaghan, David Jeremiah, Wade Williams, Melinda Clarke, Ross Thomas, Mitch Holleman, Erik Dellums, James Shigeta, Jim Ward, Robin Atkin Downes, Tara Strong, Gary Anthony Sturgis, Salome Jens, George Cheung, Raphael Sbarge, Courtenay Taylor, Andrew Caldwell, Roger Rose, Tsai Chin, Sab Shimono, Will Shadley, Brian George, Julianna Rose, Gabrielle Carteris, Barry Dennen, Nick Jameson, Robert Ito, Clement von Franckenstein, Tinashe Kachingwe, Bruce Locke, William Bassett, Leonard Stone, Daran Norris, Bonnie McNeil, Sean Marquette, Jamie Alcroft, Kevin Michael Richardson, Mick Foley (vyp.), Karen Maruyama, Malachi Throne, Eric Bauza, Phil Proctor, Grey Griffin, Michael Yama

Nádherné, plnokrevné animé z dílny amerického studia Nickelodeon, které snese srovnání s tím nejlepším, co v tomto žánru vzniká na Dálném východě. Fantastické scenérie světa s poctivě promyšlenou mytologií, jakožto i dech beroucí souboje elementy ohýbajících bojovníků jsou poctivě okénko po okénku ručně vykresleny (jednou z mnoha vizuálních lahůdek, které mě při sledování Avatara nikdy nepřestaly uchvacovat je jedinečná choreografie každého ze čtyř elementárních bojových umění - waterbending je modelovaný podle tai chi, firebending podle kung fu, atd.). Pravá síla a srdce seriálu je však tam, kde má být - v kvalitním scénáři a plnohodnotných, vystíněných postavách. Ač je Avatar primárně určen pro děti do 18 let, z preciznosti dramatického stavění jednotlivých dílů, sérií (knih), vykreslení a vývoje postav, jejich dialogů a vnitřního života, by si mohlo a mělo vzít příklad 95% televizní produkce pro dospělé. Něco málo k postavám. Aang je neuvěřitelný týpek - jsem si jistý, že kdybych Avatara viděl ve dvanácti, stal by se pro mě na zbytek života ikonou (mimochodem, Avatar je možná vůbec to nejlepší, co můžete pustit dětem ve věku 10-15 let - nekrvavá akce servírovaná s hektolitry životní moudrosti, u které nebudou desítky hodin ani dutat). Katara je archetypální snová dívka, Sokka dobrosrdečný šašek, Zuko bezvadný příklad rozervaného antihrdiny, zdaleka nejraději jsem však měl postavy Toph a Iroha. Maličká, slepá dvanáctiletá holčička z aristokratické rodiny (Toph) je zdaleka nejdrsnější postavou seriálu, tuhá jak žula, respektive ocel. A Iroh, geniálně nadabovaný legendárním Makem, je ztělesnění životní moudrosti a cesty k opravdovému štěstí. Tu a tam se najde pomalejší, či mírně nudnější epizoda (filler), celkově však zážitek na život, proto absolutorium - 90%(2.8.2014)

Americký "anime" - kdo by řekl, že mě tak odzbrojí. Prvních pár dílů jsem byl rozpačitý jestli pokračovat (působilo to moc dětsky), ale jakmile se začně vykreslovat příběh a seznámíte se s charaktery, tak vás to už nepustí. Skvělý příběh, provedení, vtipy...(27.3.2009)

Nejlepší seriál, který jsem kdy viděla. A myslím, že jím dlouho zůstane. Kdybych mohla dát víc hvězdiček, tak jich dám klidně milión. Nebudu to rozebírat do detailů, protože kdo neviděl, nepochopí. 3 série, žádné prodlužování, jasné, stručné. Takhle se to má dělat, přátelé!(21.9.2011)

Nikdy bych neřekl, že kresleným filmům přijdu na chuť, ale tohle je vážně dobrý, vtipný a se zajímavým dějem. Navíc dobrá příležitost procvičit si angličtinu.(20.10.2007)

// Distribútor: Nickelodeon Animation Studios //(27.2.2013)

• - Aangovo tetování znamená, že je mistrem v ovládání vzduchu. (fallanga)

• - Schopnost vládců vody léčit byla inspirována léčitelskou metodou Reiki. (Natami)

• - Seriál Avatar nie je považovaný za anime, kvôli svojmu americkému pôvodu. (Mihail123)