Drakobijce

Hal Barwood

Tony Lawson

Kostýmy:

Anthony Mendleson

Já to vážně ještě nehodnotil? Základní nedostatek a skoro svatokrádež. Zapomeňte na Eragony a Dračí srdce. Zdejší drak levou zadní poráží veškerý svý digitální potomky (snad až na kolegu z Beowulfa). Celkově skvělá napůl pohádka napůl docela temná fantasy a jeden z jejích základních filmových kamenů stejně jako Excalibur, Barbar Conan nebo Souboj titánů (pochopitelně původní).(3.1.2012)

Když jsem viděl film v první polovině 80.let, byl jsem trikovou podobou draka z Ohnivého jezera naprosto unešen. Pravá nefalšovaná pohádka, která je místy docela krutá. Ale to přece pohádky jsou ne? Stačí vzpomenout Grimmy a jejich lidožravé obry stejně jako Němcovou ( Lilie, Vlkodlak či Zlá matka jsou hotové horrory) či Erbena. A nádherná krajina, kterou se možná inspiroval Jackson, ale obráceně to naštěstí nebylo....Kromě krajiny mě zaujaly i určité hudební pasáže - temná hudba na dechové nástroje tak, jako by se měly objevit brány Mordoru! Takže si tipuji, že tenhle film má Jackson rád.(18.8.2010)

Chcel by som to vidieť v podaní lepšieho režiséra, lebo film ostáva na pomedzí medzi áčkom a béčkom a neboduje ani v jednom ani druhom. Je tu niekoľko veľmi zaujímavých a inšpirujúcich motívov, ktoré sa v iných fantasy zväčša nenachádzajú (korupcia, túžba dievčat po spravodlivosti aj za cenu vlastného života, využívanie katastrofy na mocenský prospech), no skôr pôsobia dojmom nechceného a náhodného výsledku. Taktiež film nie je ani plnokrvne béčkový, herci hrajú dosť umiernene, efekty sú konzervatívne a réžia málo pompézna. Kapitolou samou o sebe je chabý dej. Dobré k lúpaniu pšenice, no inak nie príliš záživné.(14.7.2011)

Když už máte tu smůlu, že vám za kopcem bydlí drak, je dobré mít za nějakým jiným, nejlépe nepříliš vzdáleným, kopcem v záloze i drakobijce. Být v některých krajích ženou, které pořád někdo říká, že je k sežrání, nemusí být tak příjemné, jak by se mohlo zdát. Chudák drak nebyl oprávněně se symbiózou s místními homo sapiens sapiens zcela spokojen, dával jednoznačně najevo, že jídlu dává přednost, pokud je dobře propečené až zpopelněné a oni mu to pořád nosili co syrové, ale ještě se cukající, také by mě zneklidňoval pohled na to, jak mi večeře utíká z talíře. Drakobijce je parádní fantasy s princeznou, o kterou nakonec vůbec nejde, jenom o ni každou chvíli někdo zakopne, kouzelníkem rafinovaným jak kokosový olej, kouzelníkovým učněm, jehož největší předností je skladnost, umožňující mu zalézt i do malého prostoru pod kovadlinou, či schovat se za štít, s kovářem, kterých je pohříchu už také víc v pohádkách než v realitě a s drakem, na kterého si můžete sáhnout (skoro). I tak ale drakem mého srdce zůstává Draco(18.12.2013)

Oscar 2 nominace: Vizuální efekty, Hudba . . . . . a ostrov Skye(15.4.2004)

• - Peter MacNicol v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Celkem bylo použito 16 loutek draka. Největší měřila přes deset metrů. (-bad-mad-wolf-)

• - Natočeno v koprodukci studií Walt Disney Pictures a Paramount. Nutno podotknout, že film je dospělejší a syrovější, než obvyklá Disney produkce. (-bad-mad-wolf-)