Ráj hned teď

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Hany Abu-Assad

Naivní představa dvaasedmdesáti usměvavých panen nedočkavě shlížejících od nebeských bran, kdy už je po své mučednické smrti konečně ráčím uspokojit. To si jako budou losovat, která z nich o to se mnou přijde první? A vůbec, dá se tam nahoře schovat aspoň někde do křovíčka nebo je to věc pro všechny veřejná? Nerad bych, aby na mě pan Einstein při koitu čmáral ty svoje vzorečky nebo aby Gándhí hladově přihlížel. Myslím, že je lepší obětovat se pro jednu samičku na celý život, než si klást tyhle nesmyslné otázky o tom co bude, až se vyhodím do luftu. A přitom mi Said nepřipadal jako takovej blbec .. (Viděno během dubnové Challenge Tour 2015)(4.4.2015)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film . . . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(4.2.2006)

,,A POTOM PRO VÁS PŘIJDOU ANDĚLÉ…" Film jsem bral jako ,,kukačku" do jinýho světa. Do světa, kde vražedná zbraň je tělo. A zjišťuju, že jsou to normální lidi, jen kapku zasažení (perfektní) vymejváním mozků. Příběh nezkoumá hloubku politickejch kontextů, který vedou k mučednickejm činům. Ukazuje ,,jen“ na potenciální přívržence, jejich pohnutky a na systém, kterej všechno organizuje. Z hlediska osobního zkušenost zajímavá (i bez píčovin pod trikem). Z hlediska filmovýho - silnej příběh, kterej s přesvědčivejma hercema přebije to vostatní. Na čí straně je pravda nevím. Co vím je to, že JÁ říkám – MÍT DŮVOD PROČ ŽÍT, oni - MÍT DŮVOD ZEMŘÍT.(22.5.2008)

Rozhodně zajímavá záležitost, nabízející pohled z druhé strany ostnatých drátů, zdí a checkpoinů izraelské armády v hraničním pásmu. Kladně hodnotím, že snímek zvažuje více cest, otázkou je zda to nebyl od režiséra kalkul pro možný export filmu do zemí, kde panují velké obavy z terorismu. Můj hlavní problém s tímhle filmem byl, že jsem se těžko ztotožňoval s oběma ,,hrdiny'' a nefandil jsem jim.... * * *(13.3.2012)

Snímek se zbytečně nenimrá v nějakých politických konotacích, jen ukazuje dva kluky, kteří se mají stát sebevražednými atentátníky. Nakonec se z toho vyklubal poměrně hodně zdařilý thriller.(21.9.2015)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Hejtmy)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)