Ráj hned teď

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Hany Abu-Assad

Tento film je neocenitelný a v této době těžko dostupný pohled z fruhé strany, poohled očima teroristy. Může být pro mnohé šokem, nevidět teroristu vykresleného jako fanatika, ale jako obyčejného člověka, který opravdu už nemá co víc ztatit a tak se s chladnou hlavou rozhodne přijmou sebevražednou misi.Film je také dobře natočený a zahraný. Hlavní protagonisti se se svými rolemi vypořádali dobře. 70%.(20.10.2006)

Zvláštní námět. Ale když koukám, kdo to režíroval, tak jsem vcelku spokojen. Minimálně s tímhle, protože sám pán režisér určitě věděl co jak má udělat. Každopádně to pro někoho může být dosti nepříjemné, sledovat jak dva Araby zničehonic naverbujou, aby odpověděli za atentát, nějakého důležitýho hajzla. Stejně tak je to ale dosti oničem, protože ve filmu se vlastně neděje nic zvláštního. Zajímavé je možná to, že se na tom podílela Francie, Nizozemi a Německo. Teď bych možná čekal, až se film dostane na Arabský poloostrov a možná nějaký výbuchy v těchto třech zemích. Minimálně se tím zavázaly, nebo si spíše podepsaly ortel. Zfilmovat to, tak de o hubu, ale já to viděl a ani tak to nemůžu zhodnotit nijak jinak než tak, že je to prostě průměr. Ano, autoři měli chuť být kontroverzní a měli chuť udělat něco o čem by se mluvilo, protože je to o životě někoho, o čem se zas tak moc nemluví, ale stejnak to není zas tak dobré, že by se o tom mohlo mluvit dlouho, protože je to vlastně o ničem, jen o jedné noci někoho, kdo druhý den skončí s céčtyřkou na těle někde rozšupenej na náměstí nebo uprostřed metra. Takhle se o tom snadno mluví, ale podívejte se na film a uvidíte sami.(9.8.2008)

Proč ta kontroverze? Tenhle film pozvedne na západním pobřeží Jordánu vlnu terorismu asi stejně úspěšně jako Rambo. Čiže nijak. Abu-Assad terorismus neschvaluje, to by tam nedal tolik váhavých postav, jen ukazuje, že za suchými televizními výčty mrtvých jsou drásavá rozhodování o tom, zda má násilná akce smysl. Ty nejhlubší impulzy, které nakonec rozhodnou, proč se někdo "odebere do ráje" a jiný ne (Abu-Assad napsal scénář mimo jiné na základě přepisů rohovorů s teroristy, kteří si to na poslední chvíli rozmysleli), však neustále zůstávají skryté. Mnohdy na poslední chvíli zasáhne náhoda. 5% navíc za scénu natáčení plamenné mluvy teroristy, které mi připomnělo staré dobré True Lies:-)(9.4.2006)

Rozhodně zajímavá záležitost, nabízející pohled z druhé strany ostnatých drátů, zdí a checkpoinů izraelské armády v hraničním pásmu. Kladně hodnotím, že snímek zvažuje více cest, otázkou je zda to nebyl od režiséra kalkul pro možný export filmu do zemí, kde panují velké obavy z terorismu. Můj hlavní problém s tímhle filmem byl, že jsem se těžko ztotožňoval s oběma ,,hrdiny'' a nefandil jsem jim.... * * *(13.3.2012)

film, na kterem se da dobre demonstrovat odlisny mysleni lidi na vychodu a vroli Lubna Azabaly, mysleni zapadu. Palestinci na rozdil od nas vnimaji svou hrdost uplne jinak a tak jedinou moznost jak se srovnat s okupaci vidi pouze v odboji, coz by jeste nebylo nic tak spatnyho, kdyby ten odboj nezahrnoval zabijeni nevinnych lidi..ale jinak je to podareny snimek ukazujici nabozenskou demagogii, pomoci niz se vysvetluje vse tak aby o "dobrem umyslu" nikdo nepochyboval..(18.4.2008)