Ráj hned teď

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Hany Abu-Assad
  • Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

Tento film jsem viděla dva dny po útocích v Londýně, což má pro mne jakýsi nový rozměr. Nad obsahem je skutečně vhodné se zamyslet. Co vede mladé lidi k sebevražedným útokům ? Film se snaží poskytnout odpověď, která je celkem objektivní a snaží se daný izraelsko-palestinský problém vidět nezaujatě. Svět není černobílý, což jsem si uvědomila zvlášť u tohoto snímku.(9.7.2005)

Prekvapivo nielen premýšľavý, ale aj naozaj napínavý a nečakanými zvratmi poháňaný thriller, dynamicky spracovávajúci veľmi komornú a citlivú tému. Povedal by som, že ide o divácky rovnako atraktívny námet ako Greengrassov UNITED 93, akurát sledujúci opačnú stranu barikády. Snímke dominujú skvelé herecké výkony dvojice hlavných protagonistov. Samotný pohľad jedného z nich je najsilnejšou zbraňou filmu a tie oči sú nie náhodou tým posledným, čo vo filme uvidíme. K politickému postoju sa vyjadrovať nebudem, pretože pláva mimo moje obzory, no vzťahové linky medzi postavami (najlepší kamarát, milovaná žena, matka, mŕtvy otec) fungujú výborne. Škoda len, že logika sa občas tak drsne podriaďuje drajvu príbehu. Nebyť logických prešľapov, mohlo to byť za 5*.(28.5.2007)

Díky za námět a spoustu informací osvětlujících tamní myšlení. Film supluje, zdá se mi, spíš funkci dokumentu, než že by se dal považovat formálně za umělecké dílo. Chybí napětí, protože mne autoři nepříměli mít o kteroukoliv z postav strach. Nestaví příběh, spíše vyplňují křížovku tak, aby jim vyšla zamýšlená tajenka.(7.12.2008)

Zajímavý pohled do nitra "mučedníků", kteří ve jménu Boha jsou schopni čehokoliv. To, co je pro nás nepochopitelné a degradující, je pro ně otázkou cti, hrdinství, síly. Jejich přesvědčení je hluboce zakořeněné a vzniká otázka, zda-li má vůbec smysl snažit se to vyplevelit. Mladá dívka Suha, která vyrůstala ve Francii a poté se vrátila do Palestiny, zaseje do Saida semínko pochybnosti... a my sledujeme, jestli zárodek má šanci se vyvinout, nebo zahyne spolu s ostatními. Hany Abu-Assad přináší netradiční podívanou do světa, který (většina z nás) zná jen z televize a do nitra lidí, jejichž jednání a způsob myšlení je (pro většinu z nás) na míle vzdálený. Cením si formu, kterou si tvůrci zvolili - celý film působí "obyčejně", jako by se nic nedělo. A to je právě to, co mě nenechalo klidnou. Přístup filmařů ke zvolené tematice symbolizuje přístup palestinců k jejich boji. Prostě takhle to je a můžete si o tom myslet, co chcete! Snímek k zamyšlení pro každého, kdo má zájem nakouknout na "druhou stranu". Hvězdička dolů z plného hodnocení kvůli tomu, jak se tam ti dva válí po zemi, jako by snad jeden z nich neměl kolem pasu uvázanou bombu.(9.4.2009)

• - Českou stopou ve filmu je vůz Škoda, který se objevuje v 53. minutě. (Rugero)

• - Jedná se o první palestinský film nominovaný na Oscara. (Hejtmy)