Ráj hned teď

Raj hneď teraz

Drama / Krimi / Thriller / Válečný

Palestina / Francie / Německo / Nizozemsko, 2005, 88 min

Hany Abu-Assad

Tak jako je je rozpolcená Palestina i názory na celý arabsko-židovský konflikt, je rozpolcený tento film. Nemůže se rozhodnout, jestli chce být sondou do mysli atentátníka nebo politickým komentářem, ani zda chce vyjadřovat nějaké postoje či být v rámci možností nestranný. Nerozhodnost jej nakonec táhne k nežádoucímu zjednodušování celé problematiky a nepříjemnému 'ideologickému vyvažování'. Jako meditace nad cenou života a atentátnickým smýšlením úplně selhavá (zlatá Sivanova Teroristka!) a k tomu jeho příběh často postrádá logiku (hlavně v organizaci onoho atentátu). Filmařské zpracování (pěkná kamera, omezení hudby jen na diegetickou) je slušné, myšlenkově ovšem tenhle "kamikaze" vybuche naprázdno, aniž by trefil cíl.(1.2.2010)

Proč ta kontroverze? Tenhle film pozvedne na západním pobřeží Jordánu vlnu terorismu asi stejně úspěšně jako Rambo. Čiže nijak. Abu-Assad terorismus neschvaluje, to by tam nedal tolik váhavých postav, jen ukazuje, že za suchými televizními výčty mrtvých jsou drásavá rozhodování o tom, zda má násilná akce smysl. Ty nejhlubší impulzy, které nakonec rozhodnou, proč se někdo "odebere do ráje" a jiný ne (Abu-Assad napsal scénář mimo jiné na základě přepisů rohovorů s teroristy, kteří si to na poslední chvíli rozmysleli), však neustále zůstávají skryté. Mnohdy na poslední chvíli zasáhne náhoda. 5% navíc za scénu natáčení plamenné mluvy teroristy, které mi připomnělo staré dobré True Lies:-)(9.4.2006)

Koprodukčný film od palestínskeho režiséra, je filmom o dvojici samovražedných atentátnikov, na ktorý sa hrnuli chvály, no zároveň i kritika. Ak sa nebudeme hrabať v politike a budeme ho vnímať len ako film, tak je určite výborne zvládnutý po všetkých stránkach. Poteší scéna s pokazenou kamerou, čo určite pripomenie Cameronove Pravdivé klamstvá, no hlavný dôraz sa kladie na psychické rozpoloženie oboch mladíkov, ktorí sa chystajú spáchať atentát. Jeden je pevne rozhodnutý, druhý pochybuje... Kto čaká krvavé atentáty, bude sklamaný. Ide tu hlavne o pocity a psychiku. Mnoho záberov je silných aj preto, pretože snímajú tú najsilnejšiu zbraň akou herci disponujú, a to sú oči. Nie nadarmo film končí dlhým a hlbokým záberom do očí atentátnika.... 80%.(4.2.2009)

,,A POTOM PRO VÁS PŘIJDOU ANDĚLÉ…" Film jsem bral jako ,,kukačku" do jinýho světa. Do světa, kde vražedná zbraň je tělo. A zjišťuju, že jsou to normální lidi, jen kapku zasažení (perfektní) vymejváním mozků. Příběh nezkoumá hloubku politickejch kontextů, který vedou k mučednickejm činům. Ukazuje ,,jen“ na potenciální přívržence, jejich pohnutky a na systém, kterej všechno organizuje. Z hlediska osobního zkušenost zajímavá (i bez píčovin pod trikem). Z hlediska filmovýho - silnej příběh, kterej s přesvědčivejma hercema přebije to vostatní. Na čí straně je pravda nevím. Co vím je to, že JÁ říkám – MÍT DŮVOD PROČ ŽÍT, oni - MÍT DŮVOD ZEMŘÍT.(22.5.2008)

Díky za námět a spoustu informací osvětlujících tamní myšlení. Film supluje, zdá se mi, spíš funkci dokumentu, než že by se dal považovat formálně za umělecké dílo. Chybí napětí, protože mne autoři nepříměli mít o kteroukoliv z postav strach. Nestaví příběh, spíše vyplňují křížovku tak, aby jim vyšla zamýšlená tajenka.(7.12.2008)