Apartmá v hotelu Plaza

Plaza Suite

Komedie

USA, 1971, 114 min

Arthur Hiller

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Jack A. Marta

Maurice Jarre

Howard W. Koch

Frank Bracht

Scénografie:

Arthur Lonergan

Kostýmy:

Jack Bear

Třetí povídka samozřejmě stojí nade všemi předchozími, to nepřicházím s žádnou novinkou. Epizodka o zlobivé nevěstě a jejím nerudném otci je ukázkou Simonova pisatelského umění a geniality ve vypoitonvání situace. Přesto ani ty první dvě povídky nejsou k zahození, byť jsou někde jinde než situační komedie se svatbou. Nejlepší na tom, že Matthau dokázal každou postavu tak perfektně odlišit. Od fyzických přeměn (paruk) až po neodolatelné posunky ve tváři. Velmi podnětné, vidět mistra při práci.(20.3.2009)

Výborná první, slušná druhá a dokonalá třetí povídka. Ten velký záhadný hotel v New Yorku mě vždycky fascinoval a Walter Matthau mu ve své trojroli dělá čest.(9.2.2010)

Občas není zcela od věci si trošku zašmírovat. Nedávno jsem se zrovna schovával za závěsem v apartmá č. 719 v hotelu Plaza a to byste nevěřili co se tam dělo. Nejdřív se tam ubytoval starý smutný smilník s hysterickou manželkou, pak je vystřídal bohatý nadrženec se starou známou a po nich přijel cholerický otec se sobeckou manželkou a zmatenou dceruškou. Jelikož jsem celkem bystrý, tak bych si dovolil tvrdit, že všichni tři chlapi byli jenom jeden a ten byl hodně podobný Walterovi Matthauovi. Pokaždé sice vypadal jinak, pokaždé se choval jinak, ale já jsem mu pokaždé rozuměl. Všechny příběhy byly samy o sobě dostatečně zajímavé, ale mne nejvíc oslovily přechody mezi povídkami, kdy končící postavy odjížděly a nové v témže záběru přijížděly.(28.11.2013)

Tri dejovo nezávislé príbehy, ktoré spája jedna hotelová izba v hoteli Plaza. 1.príbeh (manželský pár) - 85%. Obyčajný príbeh, krátky výsek zo života starnúceho manželského páru. Skvostné dialógy a dokonalí herci však z neho robia tragikomickosť najvyššieho stupňa. Radosť pozerať. 2.príbeh (hollywoodsky producent) - 60%. Dej je odfláknutý a povrchný, herci sa tiež nepretrhli. Stávka na pomerne jednoduchý humor nevyšla. 3.príbeh (tvrdohlavá nevesta) - 70%. Zo začiatku sa zdá, že najlepšie príde nakoniec. Skvelý humor je skrytý najmä v postave rozčúleného otca. Dej je v malom priestore izby najrozmanitejší, ku koncu však prichádza útlm a zbytočná trpká príchuť. Celkový dojem - 70%.(23.3.2009)

Excelentní Walter Matthau třikrát jinak ale vždy skvěle. Bohužel to nestačí k vyššímu hodnocení a ne všechny povídky jsou dobré.(26.6.2010)

• - Divadelní představení Plaza Suite mělo premiéru v divadle Plymouth 14. února 1968 a odbylo si 1097 opakování. Maureen Stapleton a Jose Ocasio si ve filmu zopakovali své divadelní role. (HellFire)