Apartmá v hotelu Plaza

Plaza Suite

Komedie

USA, 1971, 114 min

Arthur Hiller

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Jack A. Marta

Maurice Jarre

Frank Bracht

Walter Matthau ve své (podle mého názoru) nejlepší roli. Velice zábavný a inteligentní snímek.(5.2.2003)

Skvělá herecká exhibice v trojroli Waltera Mathaua v povídkovém triptychu Apartmá v hotelu Plaza na základě divadelní hry Neila Simona. V prvním příběhu z oslavy 23.výročí svatby rozpadajícího se manželství exceluje více než samotný Mathau jeho filmová manželka Maureen Stapleton, která za roli byla odměněna nominací na Zlatý Globus. U příběhu číslo dvě jsem se zase jako chlap poučil, co pomůže ženám rozevřít do široka nejenom srdce. A třetí příběh je scénáristická třešnička na svatebním dortu s geniální pointou - nevěsta před svatbou zamknutá v hotelové koupelně a zoufající snažící se rodiče. U prvního a třetího příběhu jsem se skvěle bavil, přímo jsem je prosmál nahlas. Snímek vřele doporučuji milovníků konverzačních komedií. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=mR2VNpSOU_s(21.3.2009)

Velká příležitost Waltera Matthau zazářit v trojroli? Je to relativní. 1. povídka, ZÁLETNÝ MANŽEL (Walter s knírkem) je napsaná jako exhibice pro herečku. Roztržitá paní (nedokáže s jistotou určit ani svůj věk) se během půlhodiny projede emocionální horskou dráhou a její zplihlý manžel, který za to všechno může, jí víceméně pasivně nahrává na smeče. 2. povídka o HOLLYWOODSKÉM PRODUCENTOVI (Walter v šílené blond paruce), který láká do postele dávnou známou, je milá, vtipná, ale nadměrně dlouhá na to, že je to pouhá anekdota. Oba tyto příběhy bych ocenil na lepší tři hvězdičky. Pak ale přijde 3. povídka, OTEC NEVĚSTY (bělovlasý Walter s naježeným obočím) a to je klenot situační komedie! Mnohokrát vytěženou zápletku o nevěstě, panikařící pět minut před dvanáctou, sledujeme z nezvyklého úhlu - nevěstu téměř nepoznáme. Zavřela se v koupelně a její vyšilující rodiče se ji snaží všemi po ruce jsoucími prostředky vylákat ven. Vlídně i hrubě, s prosbami i výhružkami se obracejí k zarputile mlčícím dveřím a kupodivu je to zábavnější než obě předešlé historky dohromady. Takže pokud máte komedie Neila Simona v oblibě, bez obav se v tomto apartmá ubytujte. 80%(6.8.2008)

• - Divadelní představení Plaza Suite mělo premiéru v divadle Plymouth 14. února 1968 a odbylo si 1097 opakování. Maureen Stapleton a Jose Ocasio si ve filmu zopakovali své divadelní role. (HellFire)