Apartmá v hotelu Plaza

Plaza Suite

Komedie

USA, 1971, 114 min

Arthur Hiller

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Jack A. Marta

Maurice Jarre

Frank Bracht

::::::::::::::::::::::: Skvělá "dialogová" komedie, která se jen tak nevidí. Výtečný Walter Matthau. Nejvíc, asi jako každému, se mi líbila poslední povídka, ale jinak všechny byly výborné. Mám prostě rád takové filmy, kde jde hlavně o dialogy a tenhle film mi prostě sedl. :::::::::::::::::::::::::(18.3.2009)

A půl. Pro mě jedna z nejlepších amerických komedií, jaké jsem kdy viděla. Film naprosto vyniká hereckými koncerty všech zúčastněných hlavních postav, rozehrávaných na malém prostoru hotelového apartmá. Geniální scénář a dialogy, které byly vneseny mezi hlavní protagonisty jednotlivých příběhů, dělá z tohoto filmu opravdový, inteligentně komediální skvost. A ještě bych neměla opomenout český dabing, zvláště Eduarda Cupáka, který zvládl nadabovat postavy Waltera Matthau opravdu mistrně.(19.3.2009)

Mr. HEREC trojjediný - v mile ležérní povídkové - docela i hořké - konverzační komedii... Sedmička je sice šťastné číslo, leč nezdá se, že hotelové apartná číslo 719 v sedmém patře stárnoucího luxusního hotelu na Manhatannu by bylo tím pravým místem, sloužícím coby zdroj šťastných chvilek jeho krátkodobých návštěvníků... :o) . . . Sam & Karen, Jesse & Muriel, Roy & Norma (& Mimsey ;-) - tři páry se svými >životními< peripetiemi, gradujícími právě v neutrálním a přes všechen půvabný luxus svým způsobem neosobním prostředí, dávajícím vyniknout situační komice jednotlivých příběhů... A A. H. se podařilo natočit film, který přes svoji divadelní formu a uplkanost až zas tak moc nezestárnul, protože ty tři malé příběhy jsou vlastně v principu jako modely lidského chování a vztahů velké a věčné... - - - - - (Poprvé viděno dávno pradávno v kině či televizi ještě Československé, repete pak 18.3.2009 na ČT2, komentář zde jako jedenáctý - 18.3.2009)(18.3.2009)

Ach jo, měl jsem si předem zjistit, že je předlohou divadelní hra. Waltera mám fakt rád, a je asi jediny herec, kterého snesu v podobné multiroli, ale tahle dvouhodinová kritika manželství mě moc nevzala. 55 %(18.4.2014)

Velká příležitost Waltera Matthau zazářit v trojroli? Je to relativní. 1. povídka, ZÁLETNÝ MANŽEL (Walter s knírkem) je napsaná jako exhibice pro herečku. Roztržitá paní (nedokáže s jistotou určit ani svůj věk) se během půlhodiny projede emocionální horskou dráhou a její zplihlý manžel, který za to všechno může, jí víceméně pasivně nahrává na smeče. 2. povídka o HOLLYWOODSKÉM PRODUCENTOVI (Walter v šílené blond paruce), který láká do postele dávnou známou, je milá, vtipná, ale nadměrně dlouhá na to, že je to pouhá anekdota. Oba tyto příběhy bych ocenil na lepší tři hvězdičky. Pak ale přijde 3. povídka, OTEC NEVĚSTY (bělovlasý Walter s naježeným obočím) a to je klenot situační komedie! Mnohokrát vytěženou zápletku o nevěstě, panikařící pět minut před dvanáctou, sledujeme z nezvyklého úhlu - nevěstu téměř nepoznáme. Zavřela se v koupelně a její vyšilující rodiče se ji snaží všemi po ruce jsoucími prostředky vylákat ven. Vlídně i hrubě, s prosbami i výhružkami se obracejí k zarputile mlčícím dveřím a kupodivu je to zábavnější než obě předešlé historky dohromady. Takže pokud máte komedie Neila Simona v oblibě, bez obav se v tomto apartmá ubytujte. 80%(6.8.2008)