Saw 2

Saw 2

Hra o prežitie 2

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2005, 93 min

Nom...dobré to bylo :) Chystal jsem se dát pět hvězdiček...ale ten konec mi tak nějak nesedl (promyšlenost na jedničku, ale to překvápko v podobě p************...to už bylo tak nějak čudné). Ale jinak je Saw II "krásný" film, který zahřeje u srdce...a zamrazí v zádech (minimálně u scény se stříkačkama).(7.2.2006)

Nic extra, ale naštěstí také žádná ostuda. Prostě dvojka.... osobitost a originalita prvního dílu se z velké části vypařila, nebo se prostě jen opakuje, ale pár zajímavých nápadů se opět objeví. Konec je i tentokrát strhující vrchol celého filmu. Naštěstí nyní dostal velký prostor samotný 'vrah' přezdívaný Jigsaw, kterého hraje výborný a mně jinak neznámý Tobin Bell.(19.4.2006)

Zahrajem si takovou hru. Žít nebo umřít. Důmyslné zbraně, smrti a poznání, kolik krve jsi ochoten ztratit, abys zachránil svůj život. A detektiv Mathews má 2 hodiny na záchranu syna......Hlavně začátek nemá potřebné tempo, třeba jako první díl, ovšem postupně se to zlepšuje. Hlavně filmařské věci jako kamera a střih poutají mojí pozornost k ději, který je místy nudnej. Policajt se mi zdá vcelku trapnej a občas to připomíná spoustu viděného. Ale poslední čtvrthodinka na to dá (skoro) zapomenout. Má lidské pokolení vůli přežít? Přesvědčte se! Game over.(16.8.2006)

Před návštěvou tohoto pokračování v kině, jsem tušila, co mě nejspíše čeká. Přibylo hlavně krvavých scén, které již zde začaly pomalu utlačovat myšlenku a příběh, který vznikl v SAW. A tím tak zároveň tento díl postupně začal směřovat jen k dalším krvavým lázním s velkou absencí příběhu či charakterů. Což je hlavní důvod, kvůli kterému jsem se rozhodovala, zda udělit tři či čtyři hvězdičky. Velmi nápaditě jsou zpracovány pasti. Nejvíce mě zaujal rozhovor Jigsawa a policisty v podání Donnie Wahlberga. Saw 2 docela slušné pokračování, které rozhodně nedělá ostudu jedničce a poměrně zdařile na ni navazuje. S přibývajícími díly se však z originálního a strhujícího psychothrilleru začala vytvářet bezduchá komerční řetězová řežba pro mladé publikum, které je možná z této, již jednotvárné a upadající podívané, naprosto unesené.(17.3.2006)

Je to dosť dobrý hororový thriller, ktorý je pokračovaním kultovej jednotky. Má veľmi dobrý príbeh o detektívovi, ktorému sa so svojim tímom podarí chytiť nebezpečného sériového vraha Jigsawa, ale nemôžu ho uväzniť, pretože má stále rukojemníkov, medzi ktorými je aj detektívov syn a tí sú uväznení v neznámom dome s rôznymi pascami. A navyše na útek majú len pár hodín života, inak ich usmrtí nervový plyn. Spracovanie je na tom dobre, po zaujímavom úvode sa už začne hlavný príbeh, už to samozrejme nie je až tak originálne a nepredvídateľné, ako v prípade predchádzajúceho dielu, pravidlá sú už jasne určené a podľa nich sa celý čas riadi, ale nemám s tým najmenší problém, obe línie, teda tá hororovejšia, ale aj kriminálna sú podané ideálne, majú dostatočný priestor a sú aj dosť zaujímavé, takže cez slušné tempo sa na to celý čas pozerá viac, než dobre. A nadmieru spokojný som aj so záverom, ktorý prekvapí až v niekoľkých dôležitých veciach, ale len v dobrom. Po hororovej stránke to už nie je až tak výrazné, ako predtým, ale stále som dostatočne spokojný. Atmosféra už pôsobí skôr takým surovým dojmom, napätie už zmizlo až na pár momentov úplne, ale zase je film výraznejší po krvavej stránke. Sklamalo ma, že časť v dome je viac zameraná na ubližovanie si medzi postavami, ako na samotné pasce, z tých ma v celom filme výraznejšie zaujali asi len dve a z toho je jedna hneď na začiatku, ale zase poteší pár drsných likvidácií. Herecké obsadenie je na tom dobre, charizmatický Tobin Bell vo svojej životnej úlohe sériového vraha, bavil ma aj Donnie Wahlberg ako detektív, opäť poteší Dina Meyer, ale aj nová výrazná postava, Lyriq Bent ako veliteľ zásahovej jednotky. A tých pár postáv uväznených v dome je už skôr len do počtu, až na dve, tri výnimky sú to len klasické postavy na usmrtenie. Réžia a technická stránka sú vydarené, vizuálne mi to sadlo ešte o niečo viac, ako jednotka. Toto pokračovanie je plnohodnotné pokračovanie predchádzajúceho dielu, baví ma asi ešte aj o trochu viac a právom patrí medzi najlepšie diely celej série. 76%(21.10.2012)

• - Keď sa detektív v podaní Donnieho Wahlberga pýta Jigsawa na cestu, ten mu odpovie: "Posledný dom naľavo". Je to tiež názov filmu Wesa Cravena. (Sociopath)

• - Režisér Darren Lynn Bousman se dlouhé roky snažil natočit film The Desperate podle vlastního scénáře. Narážel však na trvalé odmítání, protože studia příběh považovala za přeplněný násilím. Když se z prvního dílu Saw: Hra o přežití stal obrovský hit, Bousman dostal šanci uplatnit scénář, ale musel ho upravit, aby se hodil do linie novodobé franchise. (imro)

• - Čtyři členové štábu strávili týden tím, že vyndavali jehlice z injekcí a vyměňovali je za umělé z gumy. Pro scénu s injekcemi se původně počítalo s 20 000 kusy, nakonec ale bylo použito 120 000 injekcí, které ještě musely být podložené pěnou. (hippyman)