Saw 2

Saw 2

Hra o prežitie 2

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA / Kanada, 2005, 93 min

Rozpočet $4miliónovTržby USA $87,039,965Tržby Celosvetovo $147,739,965Tržby za predaj DVD v USA $44,689,595 //počet predaných kusov 2,815,407║...keď to tak zarába, netočte potom aj 100pokračovaní, fakt nápad ako hrom, nech žije komercia __Pokračovanie čo už stráca na atmosfére, ktorú stanovil prvý film. Prvé pozretie filmu bolo ešte celkom fajn aj som ho trošku umienene vysoko hodnotil, lebo som asi aj sám chcel veriť že to je lepšie než sa mi zdá ale opak je pravdou tak 4hviezdičiek mením na stále slušné 3.Škoda že to príde tak na rýchlo kvasené, nápady a pasce to má dobré ale ten príbeh a umelosť naokolo to strašne ubíja. A to som chcel byť fanúšik tejto série po prvom filme, Saw 2 ma nechala ešte váhať, Saw 3 dala zbohom nádejam. /videl v kine: 65%/(2.5.2006)

Je to dosť dobrý hororový thriller, ktorý je pokračovaním kultovej jednotky. Má veľmi dobrý príbeh o detektívovi, ktorému sa so svojim tímom podarí chytiť nebezpečného sériového vraha Jigsawa, ale nemôžu ho uväzniť, pretože má stále rukojemníkov, medzi ktorými je aj detektívov syn a tí sú uväznení v neznámom dome s rôznymi pascami. A navyše na útek majú len pár hodín života, inak ich usmrtí nervový plyn. Spracovanie je na tom dobre, po zaujímavom úvode sa už začne hlavný príbeh, už to samozrejme nie je až tak originálne a nepredvídateľné, ako v prípade predchádzajúceho dielu, pravidlá sú už jasne určené a podľa nich sa celý čas riadi, ale nemám s tým najmenší problém, obe línie, teda tá hororovejšia, ale aj kriminálna sú podané ideálne, majú dostatočný priestor a sú aj dosť zaujímavé, takže cez slušné tempo sa na to celý čas pozerá viac, než dobre. A nadmieru spokojný som aj so záverom, ktorý prekvapí až v niekoľkých dôležitých veciach, ale len v dobrom. Po hororovej stránke to už nie je až tak výrazné, ako predtým, ale stále som dostatočne spokojný. Atmosféra už pôsobí skôr takým surovým dojmom, napätie už zmizlo až na pár momentov úplne, ale zase je film výraznejší po krvavej stránke. Sklamalo ma, že časť v dome je viac zameraná na ubližovanie si medzi postavami, ako na samotné pasce, z tých ma v celom filme výraznejšie zaujali asi len dve a z toho je jedna hneď na začiatku, ale zase poteší pár drsných likvidácií. Herecké obsadenie je na tom dobre, charizmatický Tobin Bell vo svojej životnej úlohe sériového vraha, bavil ma aj Donnie Wahlberg ako detektív, opäť poteší Dina Meyer, ale aj nová výrazná postava, Lyriq Bent ako veliteľ zásahovej jednotky. A tých pár postáv uväznených v dome je už skôr len do počtu, až na dve, tri výnimky sú to len klasické postavy na usmrtenie. Réžia a technická stránka sú vydarené, vizuálne mi to sadlo ešte o niečo viac, ako jednotka. Toto pokračovanie je plnohodnotné pokračovanie predchádzajúceho dielu, baví ma asi ešte aj o trochu viac a právom patrí medzi najlepšie diely celej série. 76%(21.10.2012)

Mhmm. Já mám pro tuhle zubatou sérii jednoduše velkou slabost, což je zvláštní, neb jsem velikým odpůrcem násilí a při pohledu na krev (a vůbec jakékoli řezání a kuchání a bodání a (z větší části i píchání...)) se mi dělá trochu šoufl. Snad je to v tom, že krom spousty nezbytných umíračů má tři ohromně propracované postavy, které je potěšení rozebírat (psychologicky, nikoli fyzicky). Které? Kdo viděl, ví, kdo neviděl, nebudu mu kazit, že.. Možná je to tím, že dokáže dokonale překvapit. Nebo jsou to ty nezodpovězené otázky, co mě láká dívat se na další a další díly, i když ostatní už Saw splachují do záchodu? Nejspíš to bude všechno dohromady. Dvojka je pro mě navzdory nízkému hodnocení výborný thriller, který při znalosti celé mytologie tvoří jeden z těch nablýskanějších, ale paradoxně dějově trochu prázdnějších dílů. Nicméně je to napětím nabušená jízda a když zazní první tóny "Hello Zepp", nemusím pro husí kůži daleko.(14.5.2007)

• choze

Nesympatické, nezajímavé postavy (s výjimkou charizmatického záporáka, který dostává mnohem víc prostoru, než minule, kdy nám byl tajen), výživné pasti, nudný děj sestávající z pobíhání po baráku, hádání se a lezení do pastí jako dobytek na porážku, béčkové zvraty, zelené filtříky, odkazy na jedničku a samozřejmě závěrečná hudební vysvětlovačka.(6.2.2006)

Možná se dá říct, že k nadprůměrnému hodnocení mě vede opět jen ten konec, kterým jsem byl dokonale překvapen. Příběh samotný se totiž pohybuje jen kolem průměru, čímž bych na druhou stranu nechtěl dávat najevo zhoršení kvality oproti prvnímu dílu, neboť to tak razantní není. Je škoda, že snímek pracuje s velmi lacinými prostředky a nesnaží se o nějakou větší invenci, neboť se neděje nic jiného, než že se vydáme po ose prvního dílu. Ale jak už jsem řekl, tohle mi nevadí. Bavil jsem se, proto Saw nebudu pitvat. No, tady nemá cenu co dodávat, zbytek je tu vysvětlen v ostatních komentářích a tentokrát se mi opravdu nechce psát nějaký sáhodlouhý komentář na téma Já a Saw. Jen takový malý dodatek: Shyamalan by se mohl učit.(12.9.2006)

• Noam Jenkins

• - Pozorný divák si může všimnout, že v každé pasti tohoto dílu je zabudovaná bezbolestná úniková cesta. Například ve skleňené krabici s noži, kvůli které jedna z postav vykrvácí, je nahoře vidět klíč, kterým by šlo krabici otevřít a dostat se ven. Podobné záchrany jsou i v jiných pastích. (duklak2)

• - Skutečně nízkorozpočtový horor za 4 mil. dolarů vydělal během prvního víkendu (28. – 30. 10. 2005) promítání v USA 31,7 milionu. Celkový obrat se vyšplhal na rovných 87 milionů. (imro)

• - Čtyři členové štábu strávili týden tím, že vyndavali jehlice z injekcí a vyměňovali je za umělé z gumy. Pro scénu s injekcemi se původně počítalo s 20 000 kusy, nakonec ale bylo použito 120 000 injekcí, které ještě musely být podložené pěnou. (hippyman)