Dítě

The Child

Dieťa

Krimi / Drama / Romantický

Belgie / Francie, 2005, 95 min

Bratři Dardennové natočili i lepší snímky, například Mlčení Lorny. Dítě není špatný film, není ani nudný, určitě je to zajímavá sociální sonda, ale nemá to něco, co by z toho udělalo neopakovatelný zážitek. Zkrátka není to film, na který by se člověk rád díval znovu a znovu a pokaždé se těšil.(19.4.2011)

Tak tyhle festivalovky beru všemi deseti. Autentičnost dýchá z obrazovky maximálně. Depresivnost, realita podaná ve skvělé formě. Dardenne brothers mají skvělou (evropskou) optiku, která mi už nějakou dobu chyběla. A mám pocit, že Rosetta (1999) v Cannes dýchá dodnes.(15.5.2016)

Suché... naturalistický snímek Dítě je natočen dokumentárním stylem, bez použití hudby, bez jakýchkoliv doprovodných efektů, bez upravených ateliérů... a bohužel bez emocí. Jedná se o jakýsi záznam, tvůrci se snažili pouze o zachycení dané situace, což v důsledku není špatný úmysl, nicméně celkový dojem je natolik odtažitý a citově vyprázdněný, že mě prostě neoslovil. Rozhodně to není ten typ filmu, který mě vtáhne do atmosféry nebo který mě přiměje k citlivějšímu vnímání postav a kontextu. Spíš to na mě působí jako pokus o syrové drama, ovšem bez hlubší perspektivy. U takového typu bych očekávala minimálně detailní záběry, které by podtrhovaly niterní pochody Bruna, který nezištně prodal své dítě a pak se to snažil napravit, nebo větší prostor pro vyjádření Soni, která se s tím nemohla vyrovnat. Není potřeba hudby nebo dialogů pro nastínění oné atmosféry, ale když už je to ochuzeno o mnohotvárné prostředky filmové řeči, musí se jejich absence nahradit jinak (jako to třeba dokázal Dom Rotheroe ve svém debutu My brother Tom), což se tady teda nestalo. Přestože tam pár takových okamžiků bylo, na celovečerní film jich bylo žalostně málo a ocenění v Cannes se pouze divím.(25.5.2008)

• Fingon

Půldruhé hodiny nudy. Tohle zkrátka není film pro mne.(27.2.2006)

• Houdini

Zlatá Palma(8.12.2005)