V zajetí rychlosti

The World's Fastest Indian

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Abych se přiznal. Nečetl jsem si obsah ani komentáře, viděl jsem pouze hodnocení a plakát, podle kterého jsem očekával spíš bezduchou podívanou plnou rychlosti a adrenalinových kousků postaršího muže. K jakému překvapení jsem dostal krásný a lidský příběh o vytrvání a splnění celoživotního snu. Neměl moc peněz, motorka nedostačovala kontrolám, bez padáku a brzd bojoval proti ostatním strojům a věřil, že všechno dokáže. Avšak to taky Burt Munro -dobrák od kosti -dokázal a v podání pana nadherce a výborného Anthonyho Hopkinse je příkladem toho, že člověk si měl plnit přání, a že lidé nejsou jen ti špatní a pomohou na cestě ke snu. Po Into the WIld jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Přes poměrně dlouhou stopáž ani sekunda nudy, výborné!(12.5.2008)

Co by se stalo, kdybys v takové rychlosti nechal otevřenou pusu?.......Myslím, že by mi to stáhlo kalhoty z prdele :o) S trochou nadsázky, by se dalo říct, že tato věta přesně vystihuje tento nesmírně LIDSKÝ snímek. Každý sníme svůj vlastní sen, většina z nás zůstane při snění, né tak hlavní hrdina tohoto snímku ( motoristický nadšenec Burt Munro z Nového Zélandu ), který se " na stará kolena " vydává přes půl zeměkoule, aby si na solných jezerech v Utahu splnil svůj celoživotní sen a na svém upraveném stroji Indian Scout z roku 1920 pokořil světový rekord. Postavu Burta Munroa EXCELENTNÍM způsobem ztvárnil Anthony Hopkins. Díky jeho civilnímu hereckému projevu sníte Burtův sen společně s ním a z celého srdce mu přejete jeho naplnění. Ten film vás pohladí po duši, za to vám ručím a zvlášť v této uspěchané době působí jako neskutečný životabudič. Za ten úsměv, který mi snímek vyloudil na rtech si zaslouží mé plné hodnocení. Podobný typ snímku: Příběh Alvina Straighta(4.8.2009)

Vždy ostane pár žánrov, ktoré nie sú natáčané tak často a hlavne ľahko. Preto sa do nich tak často ani nikto nepúšťa. Preto som prekvapený, že práve Donaldson dokázal natočiť takýto vynikajúci film. Samozrejme mal v rukáve veľa tromfov a to hlavne skutočne skvelého Hopkinsa, ktorý dokazuje, že sa naňho nesmie zabúdať a ďalej samozrejme výborný námet, ktorého predlohou sa stal skutočný príbeh. A tie sú vždy najväčšími esami. Z celého snímku som mal naozaj príjemný pocit, milý, usmievavý a napínavý zároveň. Starý Burt musel byť naozaj šialenec. No a je to až k neuvereniu, že takéto niečo mohol dokázať. 90%.(12.11.2006)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +snad nejlepší role Anthonyho Hopkinse, příjemná nálada snímku se vám vlije do žil, nádherný příběh, český dabing -přemýšlím dlouho, žádný mě nenapadá/// Tohle je to nejhezčí překvapení. Tak hřejivý a pěkný příběh o lidském snu a cestou za jeho splněním jsem dlouho neviděl. Burta Munroa si nelze nezamilovat./// Celkem 91%///(4.8.2009)

Tak, a dnes ještě s čistým svědomím přidám další z kvarteta výnikajících filmů, jichž jsem byl v posledních dnech svědkem, a z nichž si každý zaslouží maximální pětihvězdičkové hodnocení. V případě snímku V zajetí rychlosti je pak verdikt víceméně jasný. Film má totiž několik předností, které mu nedovolují klesnout níže než nad nadprůměrné hodnocení, a jež z něj vedle Pána Prstenů dělají další z klenotů kinematografie Nového Zélandu. Za prvé je to neskutečně charismatický, milý a k sežrání Anthony Hopkins, jemuž role stařičkého mladíka sedla přesně na tělo. Dále tu je příběh, během jehož sledování jsem se ani nanosekundu nenudil, a který mě neuvěřitelně bavil po celé dvě hodiny. V podstatě jsem se s hřejivým pocitem v hrudi doslova těšil a pukal blahem a nadšením, jaká další svérázná epizoda vyjde v případě tohoto roztomilého novozélanďana Burta na povrch. Celkově vzato mne tento filmový zážitek příjemně pobavil, rozesmál i rozesmutnil, a já si tak po dlouhé době znovu uvědomil, že sledování filmů má v sobě prostě něco, co jiné druhy kultury nikdy mít nebudou... Sedni a dívej se.(8.6.2009)