V zajetí rychlosti

The World's Fastest Indian

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Abych se přiznal. Nečetl jsem si obsah ani komentáře, viděl jsem pouze hodnocení a plakát, podle kterého jsem očekával spíš bezduchou podívanou plnou rychlosti a adrenalinových kousků postaršího muže. K jakému překvapení jsem dostal krásný a lidský příběh o vytrvání a splnění celoživotního snu. Neměl moc peněz, motorka nedostačovala kontrolám, bez padáku a brzd bojoval proti ostatním strojům a věřil, že všechno dokáže. Avšak to taky Burt Munro -dobrák od kosti -dokázal a v podání pana nadherce a výborného Anthonyho Hopkinse je příkladem toho, že člověk si měl plnit přání, a že lidé nejsou jen ti špatní a pomohou na cestě ke snu. Po Into the WIld jeden z nejlepších dobrodružných filmů. Přes poměrně dlouhou stopáž ani sekunda nudy, výborné!(12.5.2008)

Co by se stalo, kdybys v takové rychlosti nechal otevřenou pusu?.......Myslím, že by mi to stáhlo kalhoty z prdele :o) S trochou nadsázky, by se dalo říct, že tato věta přesně vystihuje tento nesmírně LIDSKÝ snímek. Každý sníme svůj vlastní sen, většina z nás zůstane při snění, né tak hlavní hrdina tohoto snímku ( motoristický nadšenec Burt Munro z Nového Zélandu ), který se " na stará kolena " vydává přes půl zeměkoule, aby si na solných jezerech v Utahu splnil svůj celoživotní sen a na svém upraveném stroji Indian Scout z roku 1920 pokořil světový rekord. Postavu Burta Munroa EXCELENTNÍM způsobem ztvárnil Anthony Hopkins. Díky jeho civilnímu hereckému projevu sníte Burtův sen společně s ním a z celého srdce mu přejete jeho naplnění. Ten film vás pohladí po duši, za to vám ručím a zvlášť v této uspěchané době působí jako neskutečný životabudič. Za ten úsměv, který mi snímek vyloudil na rtech si zaslouží mé plné hodnocení. Podobný typ snímku: Příběh Alvina Straighta(4.8.2009)

One man show, aj takto by sa dala nazvať táto výborná road movie. Až nápadne pripomínajúca príbeh Alvina Straighta. A.Hopkins je maximálne presvedčivý ako vždy a príbeh si zamilujú všetci bez ohľadu na to, či sa im motorky páčia alebo nie.Film je dokonale vyvážený, niet mu v podstate čo vytknúť. Veľmi ma pobavil vtip:" Aj na staré bendžo sa dá zahrať zopár pesničiek". Určite jeden z najlepších Donaldsonových filmov, ak nie najlepší. Film 80%.(14.2.2009)

|| Scenár: Roger Donaldson | Hudba: J. Peter Robinson | Distribúcia: Magnolia Pictures | Štúdio: 2929 Productions, Tanlay Productions, Cameo FJ Entertainment | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 18,297,790 $ || Malý skromný film o pocte vytrvalému človekovi, ktorý išiel za svojim snom, aj napriek tomu, že k nemu nemal zo základu zdroje. Film je príliž jednočiari na to, aby ohúril, no z pomedzi životopisných žánroviek je to určite nadpriemer. Film sa rozbieha pomaly, no o to väčšiou rýchlosťou končí :) 75% | Blu-Ray, HD650, EN DTS |(7.8.2014)

Tento film udolává a dojímá diváka zejména svým pozitivním nábojem. Ve filmu nevystupuje snad jediný záporný charakter a přesto se daří režisérovi příběh eskalovat tak, že film přitahuje pozornost až do samotného závěru. Na filmu je vidět, že rozhodně neměl nadupaný rozpočet, avšak absence opulentních záběrů nevadí naopak neznámí zvolení herci, až na Hopkinse samozřejmě, dodávají vyprávění civilní a lidský ráz, který by velkolepé pojetí jedině kazilo. Záběrů z jízd je sice poskrovnu, za to jsou však udělány efektně a obstojně a tak mi snad nezbývá než dát slušné 4*. Nejvíce se mi při sledování tohoto snímku asocioval film "Straight Story."(25.5.2009)