V zajetí rychlosti

• Nový Zéland

V zajatí rýchlosti

Dobrodružný / Drama / Sportovní / Životopisný

Nový Zéland / USA, 2005, 121 min

Tak, a dnes ještě s čistým svědomím přidám další z kvarteta výnikajících filmů, jichž jsem byl v posledních dnech svědkem, a z nichž si každý zaslouží maximální pětihvězdičkové hodnocení. V případě snímku V zajetí rychlosti je pak verdikt víceméně jasný. Film má totiž několik předností, které mu nedovolují klesnout níže než nad nadprůměrné hodnocení, a jež z něj vedle Pána Prstenů dělají další z klenotů kinematografie Nového Zélandu. Za prvé je to neskutečně charismatický, milý a k sežrání Anthony Hopkins, jemuž role stařičkého mladíka sedla přesně na tělo. Dále tu je příběh, během jehož sledování jsem se ani nanosekundu nenudil, a který mě neuvěřitelně bavil po celé dvě hodiny. V podstatě jsem se s hřejivým pocitem v hrudi doslova těšil a pukal blahem a nadšením, jaká další svérázná epizoda vyjde v případě tohoto roztomilého novozélanďana Burta na povrch. Celkově vzato mne tento filmový zážitek příjemně pobavil, rozesmál i rozesmutnil, a já si tak po dlouhé době znovu uvědomil, že sledování filmů má v sobě prostě něco, co jiné druhy kultury nikdy mít nebudou... Sedni a dívej se.(8.6.2009)

Anthony Hopkins a.k.a. The World's Fastest Grandfather předvádí velice sympatický výkon a ukazuje, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Jeho postava táhne celý film a prostředky jakými je vykreslen jeho charakter (užívat si života naplno) a způsob myšlení ("Nemám brzdy, plánuji jet, ne brzdit") jsou na filmu to nejzábavnější. Ovšem jinak je celé biografické pojetí obyčejné, přímočaré, příliš idylické a tím pádem i předvídatelné. Scénář je poněkud strohý a pár road movie prvků jej může maximálně vytáhnout do mírného nadprůměru, ale ani o chlup výše. Myslím, že hodnocení tohoto filmu také dost závisí na náladě (chci myslet, nebo odpočívat?) a očekávání... Nebylo to vůbec špatné, ale pro mě ne zcela uspokojivé. 7/10(7.12.2008)

Vždy ostane pár žánrov, ktoré nie sú natáčané tak často a hlavne ľahko. Preto sa do nich tak často ani nikto nepúšťa. Preto som prekvapený, že práve Donaldson dokázal natočiť takýto vynikajúci film. Samozrejme mal v rukáve veľa tromfov a to hlavne skutočne skvelého Hopkinsa, ktorý dokazuje, že sa naňho nesmie zabúdať a ďalej samozrejme výborný námet, ktorého predlohou sa stal skutočný príbeh. A tie sú vždy najväčšími esami. Z celého snímku som mal naozaj príjemný pocit, milý, usmievavý a napínavý zároveň. Starý Burt musel byť naozaj šialenec. No a je to až k neuvereniu, že takéto niečo mohol dokázať. 90%.(12.11.2006)

Scénář: Roger Donaldson .. Tak krásný a laskavý film, který mne opravdu mile potěšil! Stárnoucí Burt Munro se nevzdává svého snu a to je hlavní poselství celého filmu. Jít za svým snem, přes všechny překážky a nebát se risku. Hlavní postava příběhu, všestranně excelentní Anthony Hopkins, podstoupí náročnou a velmi poutavou cestu z Nového Zélandu, přes Los Angeles až na solnou poušť Bonneville, kde se pokusí o rychlostní rekord na svém motocyklu Indian. Příběh je sice přímočarý, ale moc krásný, dojemný a zanechá opravdu příjemný pocit. Velkou zásluhu na výsledku má scénárista a režisér v jedné osobě Roger Donaldson, který po několika spíše průměrných filmech konečně plně boduje a jeho poslední dílko stojí určitě za pozornost. Líbivá je také kamera a jemný hudební doprovod. „Není to kritika, co se cení, ne člověk, který ukazuje, jak silný chybuje nebo co by člověk činu mohl udělat lépe. Uznání patří člověku, který je právě v ringu.“(25.5.2006)

Až doteď jsem si myslel, že si Anthonyho budu navždy pamatovat jako šíleného Hannibala Lectera z The Silence of the Lambs, ale upřímně, od této chvíle budu v tomto geniálním herci vidět hlavně Burta. Pozitivně naladěného starého týpka, který seká trávu ohněm a sem tam pokoří nějaký ten světový rekord. The World's Fastest Indian je parádní a hlavně skvěle natočený film, který vás vtáhne na celé dvě hodiny a nepustí. A to je dobře. Anthony je skvělý herec, na kterém vše stojí a padá. Jenže tady nemá co padat, když nesleze z plátna po celou dobu filmu! Prostě a jednoduše, krásný a hlavně dojemný příběh o jednom staříkovi, který měl sen. A i když mu (skoro) nikdo nevěřil a pár problému mu stálo v cestě, šel za tím snem. A to se cení. 100 %.(16.12.2011)

• - Originál motocyklu Indian Scout Burt Monroa je vystaven v obchodě Hayes v novozélandském městě Invercargill, odkud Monro pocházel. Ve stejném obchodě je vystavený rovněž automobil, který při natáčení používal Durt Munro (Anthony Hopkins). Další dva automobily použité při natáčení filmu jsou k vidění v muzeu Transport & Toy Muzeum nedaleko města Wanaka. (Pepinec)

• - Režisér nechal pro potřeby natáčení vyrobit 4 motorky, dvě na detailní záběry a dvě na jízdu. (imro)

• - Když Durt Munro (Anthony Hopkins) objedná místo čaje Coca Colu, servírka mu ji doleje zhruba do čtvrtiny sklenice. V dalším záběru má najednou ale Coly více, přestože neupil. Potom je ve sklenici opět méně. (Chundys)