Star Trek II: Khanův hněv

• slovenský

Star Trek II: Khanov hnev

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1982, 108 min

Khanův Hněv jsem už před nějakou dobou viděl, ale až teď, napodruhé, jsem ho víc docenil. Sice se Khan na postavu s "nadměrným geneticky vyšlechtěným intelektem" chová docela jako idiot, přesto je pěkné vidět sci-fi nutně nezaložené na dechberoucí akci, ale spíš charakterech a jejich interakci. Škoda, že právě tenhle jeden aspekt nezvládá Abrams, jehož postavy se chovají strojově "podle kánonu", ale chybí jim osobnost a osobitost.(3.6.2013)

Best of Star Trek. Povznášející podívaná, která je stylem startrekovskou esencí, a přitom ze sebe vyláme dost hlášek, trikových atrakcí i emocí, a ještě tam nasadí tak sympaticky přepáleného záporáka. Dialogy lahodné jak v málokteré sci-fi.(25.3.2012)

Výrazný posun oproti jedničce - bohužel ne tolik zajímavý námět, ale podstatně zábavnější zpracování.(8.5.2009)

|100%| Naprostá spokojenost. Na začátku musím jako tradičně připomenout, že originální sérii, známou ve zkratce jako TOS (The original series) mám rád nejvíc. Přesto vidět filmy po několika letech TOS je pro fanouška staré klasiky velké nadšení. Prvním film nesoucí název: Star Trek: Film (1979) jsem hodnotil 5* (91%). Tam stačilo záživnější pojetí příběhu a něco z TOS - lepší chování a využití postav, ale přesto bylo perfektní. Zato tohle totálně nemá chybu. Jede si to přímočarým směrem, dost to připomíná TOS, ale je to jiné - má to svůj styl. Tradičné narážky Spocka a McCoye, Kirk ve svém živlu, zde jako Admirál, ale přesto řídí lod. Příběh je jednoduchý a zajímavý v tom, že má pozoruhodného záporáka Khana, který se chce Kirkovi pomstít. V jedné epizodě TOS jsme Khana už viděli - tehdy mě zaujal, zde měl aspoň více prostoru. Takže, čekal jsem, že se půjde hned na věc, kdy začne Khan řádit. A ono to šlo hezky mírně, rozvíjelo se to. Bylo to napínavé, dobrodružné a tak dále. Myslím si, že se nedá o Star Treku nějak dlouze debatit. Kdo je velkým fanouškem (osobně se za něj považuji), tak mu stačí málo ke štěstí. Herecké obsazení je skvělé, co k tomu dodávat. Konec mi přišel dosti smutný, ale aspoň dobře sehraný. Akce zde bylo také dost. Hudba se povedla - parádní soundtrack, který obsahoval i motivy z klasiky TOS. Takže tempo a atmosféra - to pomalu houstlo. Čas filmu utekl jak nic - hltal jsem každou sekundu. Nemám co už dodávat.(14.5.2014)

Popravdě řečeno, od legendárního Khana jsem čekal o mnoho většího frajera - kromě jedné scény (hned té první, v níž se objeví) ve mně nevzbuzoval žádný velký respekt (ta jeho údajná superinteligence mi přijde poněkud pochybná). Vlastně mi ze všech startrekovských hlavních padouchů, s nimiž jsem se zatím setkal (momentálně mám za sebou 5 z 12 filmů), přišel asi nejslabší. Už jen ta "amazonská" stylizace jeho posádky je dost cheesy (holt 80. léta a jejich záliba v nevkusné módě a účesech). O akci tu divák moc nezavadí, rozjezd poměrně pomalý (stejně tak tempo celého filmu) a zápletka dost jednoduchá (což není nutně zápor, spíše varování, aby někdo marně neočekával složitý děj s hromadou zvratů a šokujícími pointami). Napětí sice funguje, ale opravdu znatelné je jen v klíčových scénách. Rozhodně mě potěšily na svoji dobu výborné triky, zato nepříjemně mě překvapil emoční chlad v sekvenci, kvůli níž se film tak proslavil. 70 %(9.6.2013)

• - Kirstie Alley v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Ve 26. minutě je použit stejný záběr, jako ve filmu prvním. Dopravní modul prolétá kolem kosmické lodě Enterprise. Loď je osvětlená, a ikdyž se modul dostane do světla, nevrhá na boku lodi žádný stín, ale na jeho povrchu je vidět výrazná světelná změna. (Terva)

• - Roddenberry původně psal scénář, který zahrnoval Klingony, cestování časem a vraždu Johna F. Kennedyho. Studiu se však námět nelíbil, a tak povolali producenta Harve Bennetta, který Star Trek do té doby neviděl. Rychle to však napravil. Zhlédl celý původní seriál, kde ho zaujala epizoda "Vesmírné sémě", a námět byl na světě. (mirliflore)