Star Trek II: Khanův hněv

• slovenský

Star Trek II: Khanov hnev

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1982, 108 min

Popravdě řečeno, od legendárního Khana jsem čekal o mnoho většího frajera - kromě jedné scény (hned té první, v níž se objeví) ve mně nevzbuzoval žádný velký respekt (ta jeho údajná superinteligence mi přijde poněkud pochybná). Vlastně mi ze všech startrekovských hlavních padouchů, s nimiž jsem se zatím setkal (momentálně mám za sebou 5 z 12 filmů), přišel asi nejslabší. Už jen ta "amazonská" stylizace jeho posádky je dost cheesy (holt 80. léta a jejich záliba v nevkusné módě a účesech). O akci tu divák moc nezavadí, rozjezd poměrně pomalý (stejně tak tempo celého filmu) a zápletka dost jednoduchá (což není nutně zápor, spíše varování, aby někdo marně neočekával složitý děj s hromadou zvratů a šokujícími pointami). Napětí sice funguje, ale opravdu znatelné je jen v klíčových scénách. Rozhodně mě potěšily na svoji dobu výborné triky, zato nepříjemně mě překvapil emoční chlad v sekvenci, kvůli níž se film tak proslavil. 70 %(9.6.2013)

|100%| Naprostá spokojenost. Na začátku musím jako tradičně připomenout, že originální sérii, známou ve zkratce jako TOS (The original series) mám rád nejvíc. Přesto vidět filmy po několika letech TOS je pro fanouška staré klasiky velké nadšení. Prvním film nesoucí název: Star Trek: Film (1979) jsem hodnotil 5* (91%). Tam stačilo záživnější pojetí příběhu a něco z TOS - lepší chování a využití postav, ale přesto bylo perfektní. Zato tohle totálně nemá chybu. Jede si to přímočarým směrem, dost to připomíná TOS, ale je to jiné - má to svůj styl. Tradičné narážky Spocka a McCoye, Kirk ve svém živlu, zde jako Admirál, ale přesto řídí lod. Příběh je jednoduchý a zajímavý v tom, že má pozoruhodného záporáka Khana, který se chce Kirkovi pomstít. V jedné epizodě TOS jsme Khana už viděli - tehdy mě zaujal, zde měl aspoň více prostoru. Takže, čekal jsem, že se půjde hned na věc, kdy začne Khan řádit. A ono to šlo hezky mírně, rozvíjelo se to. Bylo to napínavé, dobrodružné a tak dále. Myslím si, že se nedá o Star Treku nějak dlouze debatit. Kdo je velkým fanouškem (osobně se za něj považuji), tak mu stačí málo ke štěstí. Herecké obsazení je skvělé, co k tomu dodávat. Konec mi přišel dosti smutný, ale aspoň dobře sehraný. Akce zde bylo také dost. Hudba se povedla - parádní soundtrack, který obsahoval i motivy z klasiky TOS. Takže tempo a atmosféra - to pomalu houstlo. Čas filmu utekl jak nic - hltal jsem každou sekundu. Nemám co už dodávat.(14.5.2014)

Po prvním Star Trekovém filmu přišla změna režiséra, změna hudebního skladatele a všechno se obrátilo vzhůru nohama. Změna to ale nebyla ani k horšímu, ani k lepšímu, prostě vznikl naprosto odlišný film. Akčnější, dobrodružnější, zábavnější, ale také zase méně filozofický a hluboký a ani tak veliký. Výborného Jerryho Goldsmithe nahradil rutinér James Horner (který se ale snaží a výsledek není sice výborný, dobý ale ano), znovuobjevení záporáka Khana, který se objevil už kdysi dávno v seriálu bylo na druhou stranu velmi zajímavým tahem a dobrou volbou. Smrt na konci filmu (je tu snad ještě někdo, kdo neví, pro koho si tady přišla zubatá?) musela být pro fanoušky opravdový šok a vlastně i mě pořád ještě dojímá. Velmi dobrý ST film.(11.7.2009)

Rozpočet $11,2miliónaTržby USA $78,912,963Tržby Celosvetovo $97,000,000║ triková stránka slušná, dej až toľko nenadchne /60%/(17.3.2010)

Že vraj najlepší Star Trek film... A spočiatku je to vlastne skôr nuda. Khanova banda hipíkov je dosť smiešna a Kirkovi chvíľu trvá, kým sa zorientuje. Ale potom, keď sa začne akcia, už vydrží napätie až do konca. Triky solídne, hudba správne hornerovsky veľkolepá. Takže trvdenie z úvodu je možnože aj pravdivé, aj pri zarátaní nových Abramsoviek...(3.2.2017)

• - Roddenberry původně psal scénář, který zahrnoval Klingony, cestování časem a vraždu Johna F. Kennedyho. Studiu se však námět nelíbil, a tak povolali producenta Harve Bennetta, který Star Trek do té doby neviděl. Rychle to však napravil. Zhlédl celý původní seriál, kde ho zaujala epizoda "Vesmírné sémě", a námět byl na světě. (mirliflore)

• - Původně měla ve filmu figurovat ničivá federační zbraň The Omega System. Jelikož se však k mírumilovné Federaci moc nehodila, byla nahrazena terraformačním zařízením Genesis. (mirliflore)

• - Pri nakrúcani obrovského výbuchu bežala kamera rýchlosťou 2500 snímok za sekundu. Scéna sa natáčala v Cow Palace v San Franciscu iba jednu sekundu, ale vo filme trvá 104 sekúnd. Klasická 35 mm kamera natáča rýchlosťou 24 snímok za sekundu. (ursinko)