poster

Faktótum

 • USA

  Factotum

 • Francie

  Factotum

 • Německo

  Factotum

 • Slovensko

  Faktótum

Komedie / Drama

USA / Norsko / Francie / Německo, 2005, 94 min

Režie:

Bent Hamer

Předloha:

Charles Bukowski (kniha)

Scénář:

Jim Stark, Bent Hamer
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Flipper
  *****

  Aj keď film mapuje život priemerného Slováka, treba ho ľúbiť asi tak ako Bukowski ľúbil víno. A budúci lekári učte sa správnemu obväzu penisu.(1.5.2008)

 • POMO
  ****

  Veľmi vtipná óda na život jedného sympatického lúzra. Film s trefným suchým, "nezávisláckym" humorom, je žiarivým reflektorom na skrytý herecký talent Matta Dillona. Výborné sú aj Marisa Tomei a Lili Taylor, hrajúce jeho čudácke "mrdny". Plné hodnotenie nedávam iba preto, lebo úvahová rovina filmu nevykryštalizovala v niečo pevnejšie, respektíve mne bližšie (až tak na dne ako hlavný hrdina som veru zatiaľ nebol:-). Ako alternatívna zábava je to však rovnaká paráda ako čokoľvek od Jarmuscha. Mňam.(4.7.2005)

 • darkrobyk
  ***

  Ach jo, čekal jsem víc. Bukowského miluji, dostala mne hned jeho první mnou přečtená kniha -Šunkovej nářez. Vynikající! A pak už jsem jen hltal a hltal. Jen poezii až tak nemusím. Já raději lyriku, a když pijácké básně, tak F.Gellnera. Jeho život byl uragán, smršť, tornádo, tsunami. Tenhle film je krotký, utahaný, opatrný....Bukowski ve svých vzpomínkách píše, že nesnášel letadla a přednášky. Když ho pozvali na univerzitu do Los Angeles, tak během letu z té hrůzy vypil láhev whisky a druhou než dorazil mezi studenty... Byl dobytek, ale jeho knihy jsou plné nádherných nápadů, chlastu, vtipu a sexu utrženého ze řetězu. Na film se klidně vykvajzněte, jděte do jeho psaní!(28.2.2011)

 • kinej
  *****

  Bukowskiho jsem se svého času načetl přehršel, a dá se říct, že si na něj potrpím. A můžu říct, že jsem byl Faktótem příjemně překvapen. Zde se opravdu nelze nevyhnout srovnávání se starší bukovinou Barfly. A řekl bych, že Faktótum je díky volnějšímu pojetí trošinku zdařilejší a chytlavější. Barfly působil moc doslovně knižně, ač se jednalo o původní scénář. Na Mickey Rourkeovi bylo patrné, že si zřejmě Bukowskiho nastudoval z filmových záběrů a pak se předlohy křečovitě držel. Výsledek byl sice výborný, ale Matt Dillon dopadl krapet lépe. Asi se nedrží předohy tak zarputile jako Rourke, což v důsledku působí autentičtěji. Prostě se tolik nesnaží. Vnější podoba více sedla Rourkovi, ale v projevu je lepší Dillon. Lili Taylor je pak herecky úplně geniální, nemohli vybrat lépe. Je nápadně podobná té šlapce ze snad nejslavnější Bukowského fotogtafie. I to, že kniha Faktótum je pouze volnou předlohou filmu prospělo. Sem tam něajká glosa z knihy a sem tam něco od scénáristy z rukávu působí překvapivě kompaktně a když divák přistoupí na pravidla hry, je mile potěšen. Film mě uspokojil na tolik, že jsem ani neřešil přesun děje do přítomnosti, protože Buk je věčný a může existovat kdekoliv a kdykoliv. Dávám 5, prože jsem Bukovo fanda a pochybuji, že by šel film podle jeho předloh natočit lépe.(29.2.2008)

 • Faye
  ****

  Henry Chinaski je člověk, který prostě nezapadá do davu. Jeho život je alkoholická autodestrukce, žádné plány do budoucnosti, žije . den za dnem. Práce? Jako taxikáře ho nechtěli a fabrika na okurky- otrava. Takže pije, kouří, zvrací, píše, sází a peleší se. A svět? Co je mu po něm.hlavně, že mu tam vždycky někdo naleje . Kašle na konvence a je svým způsobem spokojený. Někdy možná i trochu smutný, ale nic co by nespravila další láhev a trocha té fyzické lásky.. „Dávám svůj čas. To je všechno co můžu dát“. Mickey Rourke se mi sice jako Chinaski v „Barfly“ líbil mnohem víc (zřejmě měli i víc společného). Přesto i Matt Dillon se zhostil role věčně uváleného a opilého spisovatele na výbornou.(22.11.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace