Pacifický ohnivý kruh

• Česko Kruh ohně - Tajemné sopky (více)
Dokumentární / Krátkometrážní / IMAX
USA, 1991, 40 min

Pacifický ohnivý kruh vás zavede tak blízko k vulkánům a seismické činnosti v Tichém oceánu, že se vám zatají dech. Tento cenami ověnčený film shlédly již miliony diváků v kinech IMAX po celém světě. Pacifický ohnivý kruh je příběhem o úžasných vulkanických silách a o půl miliardě lidí, kteří s nimi každý den žijí na výbušném okraji Pacifiku. Ucítíte žár až vás kamery zavedou ke zrodu nové sopky v Chile a znovu prožijete minulost s vyjímečnými a dramatickými záběry neblaze proslulé erupce Svaté Heleny v roce 1980.

Budete pochodovat spolu s obyvateli japonské Sakuradžimi, kteří se každoročně účastní evakuačního cvičení a uvidíte jednu z častých prachových erupcí tohoto velmi činného vulkánu. Počítačová animace vás zavede do středu zeměkoule, kde uvidíte, jaké procesy geologických sil zde probíhají a způsobují vulkanické erupce nebo zemětřesení. Katastrofické následky těchto sil jsou vidět při záběrech zemětřesení, které otřáslo městem San Francisko v roce 1989. (oficiální text distributora)

pevico

Tenhle dokument nenaplnil ani z části má očekávání. Mohl se více zabývat procesy formování Země a ukázat je na konkrétních případech. Bohužel se dozvíte něco tu, něco tam, ale dohromady vlastně nic... Fanouškům vulkanologie doporučuji spíše seriál "V jícnu sopky". ()

filmmovier

Dokument IMAXu o sopkách. Tenhle dokument je velice zajímavý a mě osobně dost potěšil. Podíváme se na zemětřesení v mém oblíbeném San Franciscu před dvaceti lety a dokument se věnuje i výbuchu Svaté Heleny. Dechberoucí, úchvatné záběry na sopky a lávy mě opět dostaly a komentář je samozřejmě také kvalitní. Alespoň český. Kdo má ¨rád sopky nebo přírodní katastrofy jako takové, toho jistě dokument potěší. Za mě 80%. ()

Kathane

Co může země všechno dokázat? Je to krásné nebo smutné? Každý děj má svou slabou negativní stránku, ale i pozitivní. Pojdme se pokochat přírodou, která nespí. Pojdme se podívat za civilizacemi, které se s tím naučili žít. ()