Smrtící úchylka

Saam cha hau

Divergence

Akční / Krimi

Hong Kong, 2005, 101 min

Je to nadpriemerný krimi thriller od Bennyho Chana. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi, ktorý sa stále nezmieril so záhadnou stratou svojej snúbenky spred desiatich rokov, no práve počas prevozu príde o svedka, ktorého zabil prvotriedny nájomný zabijak a tak ho chce dostať. Lenže situácia je omnoho komplikovanejšia, keďže viacero vplyvných mužov má svoje vlastné plány. Spracovanie je pomerne dobré, ale dalo sa to podať aj o niečo lepšie. Určite musím pochváliť, že dej je až prekvapivo prepracovaný, sú tu tri zásadné postavy so svojou líniou, pri ktorých už čoskoro vidno, že sú viac alebo menej prepojené, no celkový obraz sa utvára len pomaly. Preto je to dosť nepredvídateľné a dej je sám o sebe veľmi zaujímavý, lenže problém je, že je to celé podané takým mdlým spôsobom, jednoducho väčšinu času to išlo dosť mimo mňa a nevedelo si ma to získať ani zďaleka tak, ako by som chcel. A to ma veľmi mrzí, lebo v tom skutočne cítiť potenciál, lenže som sa nevedel naladiť na tú správnu vlnu. No na ten slušný priemer to bez problémov stačí, kladov je tu dosť, pár scén je vydarených a ten záver som vôbec nečakal, ale milo ma prekvapil. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Film obsahuje pár výraznejších akčných sekvencií a niekoľko kratších, nájdu sa tu hlavne naháňačky alebo nejaké tie kratšie prestrelky, prípadne súboje a síce nič ma z toho nenadchlo, ale aspoň ani nesklamalo. A najlepšie je zvládnutá akcia v strede filmu, obzvlášť časť na trhovisku. S hereckým obsadením som dosť spokojný, ale trochu sklamú ich postavy. Hlavné trio v zložení Aaron Kwok, Daniel Wu a Ekin Cheng, ale nanešťastie z nich ma výraznešie bavil iba Daniel Wu v úlohe zabijaka, no poteší slušný výber vedľajších postáv ako Suet Lam, Rongguang Yu, Eric Tsang alebo Angelica Lee, takže skutočne tých známych tvárí je tu plno. Réžia a technická stránka sú iba priemerné, Benny Chan je veľmi dobrý režisér, ktorý má na svojom konte viacero kvalitne zvládnutých projektov, ale tentoraz ma sklamal, vizuálna stránka je celkom slušná, ale inak si ma nezískal. Takže síce som trochu sklamaný, ale aj tak je Smrtiaca úchylka celkom zaujímavý thriller, ktorý sa minimálne kvôli obsadeniu a zvratom určite pozrieť oplatí. 60%(10.11.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $807,949(3.8.2010)

Akčná kriminálna dráma, ktorá trpí zbytočne zložitým príbehom. Tri dejové línie s každou ubehnutou minútou do seba zapadajú čoraz ťažšie a neprevdepodobnejšie aj v rámci vymedzeného žánru. Bleechingové filtrovanie obrazu vykazuje šedozelený "matrixovský" háv a rovnako ako ostatné formálne zložky predstavuje štandartne odvedené remeslo.(17.11.2005)

• Lacike

Nadany reziser Benny Chan mal tentokrat smolu a vyfasoval dost mizerny scenar. Zapletka je neskutocne trivialna, ale je podana strasne hlupym a prekombinovanym sposobom, kedy sa tri hlavne linie nevierohodne pretnu az v poslednych minutach filmu. Dovtedy sledujeme az prilis nesúvisiace udalosti podane velmi vlaznym nezazivnym tempom. Ani postavy nie su natolko zaujimave, aby dokazali vzbudit v divákovi zvedavosť (ustredne trio predvadze len svoj tuctovy standard) nad tym ako sa ich osudy vyvinú. Takze jedinou zachranou od totalnej nudy su akcne sceny, ktore Benny Chan uz tradicne natocil spickovo (najlepsia je nahanacka v strede filmu). Bohuzial su tu len tri, takze film si pustite najskor len raz a viackrat sa k nemu nevratite. Ale za to jedno pozretie (kvoli akcnym scenam) s rýchloposuvom v nudných pasážach určite stojí. 5/10.(16.1.2011)

60%.(20.3.2011)