Bílý drak

• Hong Kong

Xiao bai long qing hai fan bo

小白龍情海翻波

Hong Kong, 2004, 89 min

Wilson Yip

Yiu-Fai Lo, Wilson Yip

Tommy Wai

Romantická komická pohádka z blíže neurčené doby Číny, kde uprostřed středověkých kulis a oblečení existují butiky, kolageny proti akné, žemle od McD, chemické pokusy usvědčující vraha, kde se princ s hlavní hrdinkou prohánějí na kolečkových bruslích po paláci a hrají tenis. Nechybí tradiční "kung-fuovské" souboje, ani padouch. Ústřední motiv pohádky by měla být láska - tady postupně vzplanula mezi krásnou Bílou dračicí, které předala své schopnosti její teta (pomocí uploadu) a slepým a úchylným Slepičím pírkem, vášnivě milujícím flétnu a slepice. Zpočátku ho ona samozřejmě nemůže vystát, ale během doby, kterou je u něj nucena strávit, si na jeho ujetost začíná zvykat. Pak je tu hodný princ, který si ji chce vzít. Tradiční schéma v netradičním pojetí, které ale není celou dobu tak zábavné, jak se může zdát. Příliš mě to nebavilo. Zajímavé zpestření, to určitě, ale je to typ filmu, který mi stačí shlédnout pouze jednou.(28.9.2006)

• kleopetra

Pokud film berete jako pohádku, tak nějaké ty hvězdičky přidejte... Člověk by mohl od akčního filmu čeka trochu více... :-D(26.12.2008)

Jak film Bílý drak nejlépe charakterizovat? Je to je originální akční romantická komedie stylizovaná do polohy Tygra a draka. Nápad obohatit scénář nejen o parodii na tyto filmy, ale i na současnou společnost (fast food, shop centra atd.), vyšel režisérovi Wilsonu Yipovi skvěle. Není toho přespříliš, takže komedie nesklouzává do polohy trapnosti. Navíc chemie mezi hlavními hrdiny také funguje bezvadně, i stopáž je tak akorát, aby utáhla daný námět. Prostě příjemná a vtipná podívaná.(20.3.2006)

Je to celkom dobrá historická komédia. Má dobrý príbeh o mladej žene z vyššej vrstvy, ktorá sa zamiluje do princa, pričom vie, že ani ona mu nie je ľahostajná a navyše sa jej podarí získať znalosti najvyššej úrovne bojových umení, pomocou ktorých robí dobré skutky. Ale keď sa dozvie, že princa má v pláne zabiť slepý nájomný zabijak, chce mu v tom zabrániť, ale časom zisťuje, že v skutočnosti nie je taký, ako si myslí a kvôli spoločným zážitkom si k sebe nájdu cestu. Spracovanie nie je ničím výnimočné, ale nemám s ním väčší problém. Film je dosť krátky, takže tu nie je žiadna možnosť nudiť sa, prvá tretina pôsobí takým parodickým štýlom na podobné filmy, hlavne na tri najzásadnejšie v posledných rokoch, teda Tiger a drak, Hrdina a Klan lietajúcich dýk, určite sa to dalo podať aj lepšie, ale pozerá sa na to dobre, ale viac mi sadla stredná časť filmu, ktorá sa venuje spoločným chvíľam hlavnej hrdinky a zabijaka, má to takú príjemnú atmosféru a celkovo sa mi to páči, len škoda, že po tej hodine filmu už celková zaujímavosť upadne, síce stále to nie je zlé, ale už som to dopozeral len zo zotrvačnosti. Po stránke akcie som celkom spokojný. Je to len predsa skôr paródia a tak sa tu žiadna plnohodnotná akčná scéna nenájde, ale svoj účel splnia a je zaujímavé pozrieť si nejakú parodickú variáciu na známe scény zo spomínaných troch filmov. A čo sa týka humoru, tak ani nie je moc čo chváliť, žiadna výraznejšie vtipná scéna tu nie je, ale aspoň neprechádza do trápnosti, stále sa drží na obstojnej hranici a pár nápadov je aj celkom vydarených, hlavne prenos vedomia bojových umení. Herecké obsadenie sa mi páči, skvelá Cecilia Cheung, zaujímavý Francis Ng a plno známych tvárí vo vedľajších úlohách, z ktorých zaujme hlavne Andy On. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, síce Wilson Yip má na svojom konte aj neporovnateľne lepšie filmy, ale aj toto je dobrá práca. Keby bol celý film ako stredná časť, tak dám s radosťou ešte o stupeň lepšie hodnotenie, tá sa mi páčila, zvyšok už taký dobrý nie je, ale za aspoň jedno pozretie tento film určite stojí. Príjemná mierne nadpriemerná zábava. 63%(11.7.2012)

• Allien.9

Tak tohle bylo sakra divné... Na jednu stranu nehorázně stupidní, na druhou stanu hodně netypické a jako celek navíc docela zábavné. Když pominu několik opravdu ulítlých (respektivě silně nablblých) scén, jsou to dvě a půl.;-)(2.12.2011)