Diane Arbus: Příběh jedné obsese

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

Príbeh jednej vášne

Drama / Mysteriózní / Romantický / Životopisný

USA, 2006, 117 min

"Líbí se ti to? Ano...Co se ti na tom líbí? Že mě to děsí..." Bravo, tleskám, na takový film jsem čekal dlouho a upoutal mě od začátku do konce!(27.9.2008)

Velice, velice zvláštní, příjemně úchylné, skvěle zahrané a hezky chlupaté.. :)(9.4.2013)

"dee-ann" je za á za bé zvláštní.. na jejího nového souseda a následně také blízkého přítele lionela měřítka ani neexistují.. je naprosto jinej a přesně takoví lidé diane přitahují.. staň, co má se stát.. aneb takhle nějak se také mohla zrodit hvězda diane arbus..(13.12.2007)

• uiu

Film vůbec nesplnil moje očekávání. Nic proti, ale mezi hlavní dvojicí to vůbec nejiskřilo a vlastně vůbec nevím, čím ji muž s vlčí chorobou tak přitahoval (kromě toho, že měla podivnou úchylku ohledně chlupů a nahoty). Chybí typické charisma Downeyho postav (ono taky hrát 3/4 filmu bez mimiky skoro není herectví) a ani Nicole Kidman nepředvádí zrovna herectví, z kterého bych byla unešená. Diváka nenechá nahlédnout pod svou slupku a působí jen jako ulítlá úchylná uťáplá žena v domácnosti, která konečně našla smysl života ve scházení se s divnými lidmi. Film pak působí jen jako nějaké fetiš porno a přitom se z toho dalo vykřesat mnohem mnohem víc, už jen klasický vztah kráska a zvíře. Co je k sobě přitahovalo? Kdy si uvědomila, že miluje jaký je uvnitř a následně že miluje i to, jak vypadá? A co naopak chlupáče přitahovalo na ženušce z přízemí? Film si snaží hrát na šokující zpověď plnou sexu, nahoty a rebelství proti zaběhlému společenskému kodexu, ale myslím, že právě v tomto případě měli sáhnout po jemné a intimní tónině dvou lidí, kteří se každý z vlastních důvodů skrývají před světem, bylo jim ubližováno a osud jim zkřížil cesty, aby zjistili, že na světě existuje člověk, který jim rozumí. Naprosto promarněný námět...(5.2.2011)

Reálná Diane Arbus si snímky outsiderů a všemožně pokřivených lidí získala místo na Pantheonu světové umělecké fotografie. Fantaskní nadreálný film, který o ní natočil Steven Shainberg (Sekretářka) nerekonstruuje události jejího života. Skrze fiktivní příběh vytváří podmanivý klíč do světa jejích fotografií. Pro Diane měla každá fotka svůj příběh, který je do ni částečně vepsán, ale z velké části zůstává nevyřčen. Film ukazuje fascinující, emocionálně pohnutý zrod jedné fotky.(18.8.2008)

• - Dianina fotografie "Identická dvojčata" se stala jednou z nejdražších fotografií vůbec a byla prodána za 478 000 dolarů. (formelin)

• - Původně byla do hlavní role obsazena Samantha Morton. (formelin)

• - Strýček režiséra Stevena Shainberga byl blízkým přítelem skutečné Diane Arbus. (formelin)