Diane Arbus: Příběh jedné obsese

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

Príbeh jednej vášne

Drama / Mysteriózní / Romantický / Životopisný

USA, 2006, 117 min

Co napsat k tomuto snímku? To bylo naprosto dokonalé!!! Diane Arbus už mám ráda hodně dlouho a její dílo obdivuju, proto jsem se hodně těšila.. A když vezmu v potaz ještě to hvězdné obsazení.. Nicole Kidman si tímto snímkem vysloužila místo v mé TOPce (sice nevím, na jak dlouho, ale opravdu jsem si ji oblíbila) a Robert Downey Jr... Ten je prostě dokonalý, i když vlastně celý film nevypadá jako Downey.. :D Přes to všechno, jakého podivína hrál, mě naprosto dostal, i když tam byly vlastně jen jeho oči a rty :) Co víc říct? Hudba skvělá, kamera krásná, příběh neotřelý a zajímavý, některé scény vášnivé a erotické a závěr krásně romantický.. Proč můžu mít v TOPce pouhých 10 filmů?(27.1.2012)

Kráska a zvíře jako hard art předstírající, že je a současně není životopisným příběhem. Pohádka o osvobození princezny uvězněné ve věži společenských konvencí, tvářící se jako psychologická studie temných vášní v kontrastu zasazená do pestrobarevných kulis, které jakoby vypadly z dobových reklamních fotografií. Občas fascinující, ale občas poněkud přestřelené urputnou stylizací, umělostí, která přepadává do kýče, ale přitom se bije v prsa okázalou nekonvenčností. Všichni se v silně stylizovaných kulisách pohybují a mluví tááák umělecky pomalu, až je to občas komické. A Diane, ve skutečnosti inteligentní, sečtělá, dynamická, je podána spíš jako zaostalá a poněkud dezorientovaná domácí puťka, která se vyplašeným zíráním na chlupy propracuje k osvobození od takových okovů jako je rodina, děti či starostlivý manžel. Filmařsky brilantní, místy magické, s řadou velmi silných až úžasných momentů, obrazů a scén. Přesto ve výsledku spíš sebestředné než upřímné a proto možná jako celek ne až tak přesvědčivé jak by mohlo být, kdyby se tolik netlačilo..(24.1.2015)

Takhle si představuju ideální životopis. Není třeba se striktně držet všech událostí v životě dané osoby, stačí trochu povolit fantazii a nechat působit spíše jen dojmy a pocity, které daná osoba vyvolávala. Dianino pozvolné seznamování s "lidskými zrůdičkami" a naopak ztráta zájmu o přízemního manžela je jistě zajímavá, středobodem filmu je ale její zvláštní a intenzivní vztah s "chlupáčem odvedle". Dlouho se neviděla nic tak emotivního, jako byla scéna holení a následného milování. Krása:-) Nicole Kidman a Robert Downey jr. (ač většinu času zcela k nepoznání - leda podle velmi výrazných očí, které z kožíšku přímo září) předvádějí výborný výkon.(3.10.2007)

Diane skrývá pod upnutými knoflíčky cudné halenky soukromé peklo a vedle svého manžela by jako krásná "podržtaška" setrvala v tichém odevzdání možná do konce svých dnů nebýt nového souseda, který je na tom pro svou zjevnou jinakost podobně a jemuž Diane bez zábran nechá pootevřít svoje "tajné složky". Kožich je film, jaký se nevidí každý den, téma by zasloužilo víc "zatnout do masa", ale i to decentní pojetí mě hodně bavilo, stejně tak Kidmanka, která roste, a Robert Downey Jr., který už narostlý je, jen si toho ještě málokdo všiml. PS: Jsem divná, když mi v kožíšku připadal charismatičtější než bez ? :)(16.9.2007)

Napašmaný sexuálnymi scénami s Nicole Kidman (sú naozaj erotické) no ostal som prekvapený z vizuálne veľmi zaujímavého a bizarného príbehu aký by som od biografického filmu nečakal.(25.12.2007)