poster

Diane Arbus: Příběh jedné obsese

 • Česko

  Kožich: Imaginární portrét Diane Arbusové

 • USA

  Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

 • Slovensko

  Príbeh jednej vášne

Drama / Mysteriózní / Romantický / Životopisný

USA, 2006, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • nash.
  ***

  Kráska a zvíře jako hard art předstírající, že je a současně není životopisným příběhem. Pohádka o osvobození princezny uvězněné ve věži společenských konvencí, tvářící se jako psychologická studie temných vášní v kontrastu zasazená do pestrobarevných kulis, které jakoby vypadly z dobových reklamních fotografií. Občas fascinující, ale občas poněkud přestřelené urputnou stylizací, umělostí, která přepadává do kýče, ale přitom se bije v prsa okázalou nekonvenčností. Všichni se v silně stylizovaných kulisách pohybují a mluví tááák umělecky pomalu, až je to občas komické. A Diane, ve skutečnosti inteligentní, sečtělá, dynamická, je podána spíš jako zaostalá a poněkud dezorientovaná domácí puťka, která se vyplašeným zíráním na chlupy propracuje k osvobození od takových okovů jako je rodina, děti či starostlivý manžel. Filmařsky brilantní, místy magické, s řadou velmi silných až úžasných momentů, obrazů a scén. Přesto ve výsledku spíš sebestředné než upřímné a proto možná jako celek ne až tak přesvědčivé jak by mohlo být, kdyby se tolik netlačilo..(24.1.2015)

 • Nick Tow
  ***

  Diane cíti svoju inakosť, za "inú" ju považuje aj jej okolie. Akurát,že nikto nevie čo s tým. A potom príde ten osudový okamih, veľký tresk, stretnutie s kýmsi, kto je v "inakosti" až po uši a zrazu... Fiktívny portrét fotografky Diane Arbus chcel byť možno tiež "iný" ako väčšina filmov, ale v skutočnosti je vlastne až banálne /ne/obyčajný. Iba občas sa mu darí zakryť neznesiteľný narcizmus, artistnú maniéru, kašírovanosť, predstieranú bizarnosť, neobratnosť , doslovnosť. Steven Shainberg, ak to trochu preženiem, si to chcel rozdať v bordeli s tými najštetkovatejšími kurvami a pritom sa im hanbil ukázať aspoň stredňák, keďže gule si doma zabudol. V jednej scéne hovorí Diane svojmu mužovi (rutinérskemu módnemu fotografovi, ktorý ide práve cvaknúť akúsi reklamu s gazdinkami a žehličkami) s neskrývanou dávkou opovrhnutia: "je to také predvídateľné". No, tento scenáristom nahodený smeč nemôžem nechať tak: platí to najmä o filme. Z predstieranej artistnosti vždy zostane len tristnosť. P. S. Jedna hviezda putuje tvorcom za "pokus", ďalšie dve Nicole Kidman, ktorá opäť raz predvádza herecké umenie z nejakého iného sveta.(5.7.2007)

 • liuk
  ****

  "Zvláštní, podivný film." Budete si ze začátku stále opakovat, ale bude vás to bavit, už jen protože ta jeho neuniformita se nedá moc popsat a v podstatě je ze začátku racionálně normální. Čím více se jeho dosti lyrické vyprávění posouvá dále, tím více je už doopravdy podivnější, jenže divákovi připadá naopak právě lidštější a lidštější. Ze začátku cudná Nicole taky kvete s každou minutou, a svou krásu dokoná skvělou finální scénou. Robert Downey Jr. předvádí svůj další skvělý výkon, i když skoro celý film odkrývá pouze nepatrné části obličeje. Zatímco o hodně slabší Sekretářka ukazovala postavy vychylující se od "normálu" ve vlastnostech, které by mohly být potlačeny, Fur si pohrává s takovými, se kterými nic neuděláme, i kdybychom se přetrhly. No a pokud vás, milí mužští kolegové, štve holení tak jako mě, možná se váš postoj k téhle lidské činnosti po tomto filmu tak trochu zkrášlí ;) -Did you like that? -It terrified me. -Of course, but...But did you like it?(4.5.2007)

 • papaJA21
  ****

  Krásný film v úchvatných kulisách. Navíc natočený s ohromným vkusem a geniálně zahraný.(6.2.2012)

 • mysicka
  ****

  "dee-ann" je za á za bé zvláštní.. na jejího nového souseda a následně také blízkého přítele lionela měřítka ani neexistují.. je naprosto jinej a přesně takoví lidé diane přitahují.. staň, co má se stát.. aneb takhle nějak se také mohla zrodit hvězda diane arbus..(13.12.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace