Reklama

Reklama

Vyprovokovaná

  • Velká Británie Provoked: A True Story (více)

Obsahy(1)

Kiranjit Ahluwalia (Aishwarya Rai) byla provdána z Paňdžábu do Londýna. Zpočátku se k ní manžel choval dobře, ale pak ukázal svou pravou tvář. Začal pít, vyhledávat jiné ženy a jí jen mlátil a znásilňoval. Po 10 letech už s ním měla 2 syny. Po jedné dvouhodinové násilné scéně zapálila jeho postel, zatímco spal. Byla obviněna a odsouzena na doživotí za úmyslnou vraždu. Umožní jí odvolání žít svobodný život se svými dětmi, přestože se sama obviňuje za svůj neodčinitelný zločin? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Plynule, bez nejmenšího zaškobrtnutí, vyprávěný příběh podle skutečné události. Takové filmy vždy pozvedává poselství a rozšíření povědomí o daném problému. Bylo hodně užitečné spojit právě Aish s Kiranjit, jinak by se filmu nedostalo takové pozornosti. Proč by ale mělo být překvapením, že Aishwarya je výtečnou herečkou? Své kvality už prokázala mnohokrát v mnoha různých žánrech a činí tak stále. Skvělá Miranda Richardson udělala taky svoje a mohu jen připojit své skromné přání, kterým je akceptování filmu jako možného alarmu a nepodceňovat jeho dosah. Fakt, že pouze dobrá výchova může předejít podobným problémům, je nesporný. Po opakovaném shlédnutí přidávám i poslední hvězdičku, protože ty nejsilnější momenty nepřestávají fungovat a celek zcela automaticky vyvolává plodnou diskusi. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě, že tento film není feministický. Je to prostě popis události a docela dobře udělaný popis. Vypíchl bych jeden z dojmů. Přestěhujme kakaového klučinu z Pandžábu do Londýna a dejme mu do ruky pár liber. Klučina je potom jak z divokýxch vajec a dělá ženě to, co by si doma v Indii těžko troufal.Tam by ho obě rodiny tak sekli, že by čuměl. Proto si myslím, že by kakaoví klučinové měli zůstat doma. Nesouhlasím s komentářem LIVINGDEADa. Aishwarya Rai tu nemůže vypadat jako v Královně koření, jde do lochu a má na krku vraždu. To člověk prostě nevypadá ja na plesu průmyslovky. Aishwarya Rai to myslím zvládla velmi dobře a i jako šmudla ve vězeňským sáčku je moc půvabná. ()

Reklama

Josefin 

všechny recenze uživatele

Vyprovokovaná, film natočen podle skutečné události, mladá indka Akira upálí svého muže po letech fyzického, psychického týrání. Soud ovšem na to nebere zřetel a je odsouzena na doživotí. V hlavní roli kráska Aishwarya Rai Bachchan. Určitě téma, které by nemělo být opomíjeno v soudní jurisdiktci. Mírně nadprůměrný snímek, který mě ničím nevynesl na baldachýn,snad jen lidskou tyranií a nelidskostí. Je poselstvím toho, že ženy na celém světě se nesmí přestávat bít za svá práva! ()

Ramanam 

všechny recenze uživatele

Jsem mile překvapen, a to vždy potěší. Mám rád jen čistě indické filmy a kdykoliv, když se do toho přimotá někdo ze Západu, tak je to na výsledku znát a nelíbí se mi to, protože tam cpou ten svůj náhled a způsob myšlení. Navíc je to příběh z Anglie, takže jsem se tomuto snímku vyhýbal jako čert kříži, ale někdy musí i čert přehodnotit svůj postoj... Velmi hezky a přirozeně natočené, dobré postavy i příběh samotný, takže smekám. A. R. B. je klasicky výborná, opět není co vytknout. Co se mi lehce nepozdává jsou jen drobnosti v příběhu. Když chci někoho podpálit, což je jeden z oblíbených zvyků v oblastech, ze kterých pocházel ústřední manželský pár, tak se poté nemohu divit, brečet a propadat žalu, když dotyčný zemře. Toho chtěla snad jen trochu opéct z jedné strany a poté doufat, že mu dojde, jaký je to totální idiot a bude vše v pořádku? Ale dobrá, dle příběhu měla Syndrom Týrané Ženy a byla při činu psychicky mimo. To bych pochopil, protože její manžel byl ostudou mužského pokolení, a s takovým hnusem musí být velmi těžké žít. Asi bych si dovedl představit jiné promyšlenější formy likvidace, ale to zde raději rozvíjet nebudu. Že dostala vyznamenání? Tak to je už hodně diskutabilní. Vůbec nechci snižovat její utrpení, manžel si to zasloužil, i když upálení je dost hnusná smrt, jestliže existují i jiné způsoby a řešení, ale je to při vší úctě stále vrah. Určitě si zasloužila, aby ji pomohli a nějaký přiměřeně nízký trest prostě musela dostat, ale vyznamenání za Příkladnou Asijskou Ženu kvůli její odvaze? To jsou zase laciné politické bodíky a určitě existují stovky jiných žen, které by si to zasloužily mnohem více. Hodnotím-li čistě jen to, co jsem viděl, tak konstatuji, že jsem spokojený a ty necelé dvě hodiny byly velmi příjemně strávené. Čtyři hvězdy po zásluze uděleny. ()

malamia 

všechny recenze uživatele

Aishwarya Rai mě umí občas překvapit, když už si myslím, že nic nového nepředvede, tak to zvládne. A to i když hraje unylou utýranou indku, která neumí moc anglicky... Vlastne nejsem teď schopná napsat, co se mi na tom filmu líbilo, páč mnozí dost přehrávali, stavba byla jasná a infové umí větší drama, ale asi ten příběh, který je pravdivý, a hudba od Rahmana, který zas jednou citlivě a le krásně zabodoval, tomu dodali sílu.... ()

Galerie (11)

Zajímavosti (7)

  • V Indii byl film nadabován do hindštiny, punjabštiny, tamilštiny a telugštiny. (NinadeL)
  • Název filmu v angličtině odkazuje na právní pojem provokace nebo vyprovokování. Ten vysvětluje situaci neúmyslného zabití. Ačkoli interpretace toho pojmu je jasně daná, je vysvětlena také jako náhlá a dočasná ztráta sebekontroly. Pakliže ale nastane pauza mezi časem provokace a vykonáním vraždy, není dále dotyčný souzen jako vyprovokovaný. A o tohle šlo především v kauze Ahluwalie. (NinadeL)
  • K závěru natáčení musel být režisér Jag Mundhra na tři dny hospitalizován, kvůli vnitřnímu krvácení. (NinadeL)

Reklama

Reklama