Džungle před tabulí

Blackboard Jungle

• slovenský

Džungľa pred tabuľou

USA, 1955, 101 min

Škoda, že tento film nebyl natočen barevně, ačkoliv třeba Rebelovi bez příčiny z téhož roku se té výsady dostalo. Protože ačkoliv Rebel obsahuje množství zajímavých myšlenek, které jsou dodnes aktuální, jako celek neskutečně zastaral. To ale není případ Džungle před tabulí. Na tomto filmu se jeho stáří neodrazilo, neztratil nic ze své působivosti. Jako důkaz stačí uvést například francouzský snímek Mezi zdmi, který zpracoval stejné téma s odstupem 50 let a jeho dějová linie a celková struktura je téměř totožná. Námět filmu pochopitelně není nijak originální, ostatně problémy spojené se školní výukou existují od doby vzniku prvních škol. Ale zpracováno je to bravurně. Bez přebujelého optimismu děl jako Příběh Rona Clarka. Jinak tohle je také ve všech směrech ten nejklasičtější Hollywood, co si umím představit. Celý film byl natočen v kulisách, osvětlení je neustále naprosto precizní, příběh je vystavěn jako podle učebnice. Nic z toho nevadí, protože režisér si s příběhem plným klišé poradil a výsledek obecenstvo okamžitě vtáhne. ___ A to jsem si myslel, že půjde o komedii ze života středoškoláků. Úvodní titulky, pod kterými zní Rock Around The Clock, tomu docela napovídaly.(21.4.2010)

Film jsem si pustil hned po dočtení vynikající knihy a i když je knize věrný, přišel mi rutinní a zajímavý jen použitím hudby, kdy dramatické situace doprovázejí dobové hity v čele s rokenrolovou hymnou "Rock around the clock". Mladý Sidney Poitier zaválel a později přestoupil na opačnou stranu barikády v podobném snímku PANU UČITELI S LÁSKOU.(10.8.2013)

Výborné drama za školního prostředí podle románu spisovatele Evana Huntera, jinak známého jako Ed McBain(13.3.2003)

Film, co odstartoval éru rock'n'rollu? Záslužná věc, ale naštěstí to není všechno. Džungle před tabulí se dívá (na padesátá léta) nebývale drsným způsobem na problematiku věčného boje žáků s učiteli a i dneska je to docela síla. Klidně bych to promítal ve školách, třeba by někteří současní delikventi prohlédli...(29.3.2009)

Film, který se nebál citlivé problematiky rasismu a kriminality mládeže na amerických školách a svého času vzbudil oprávněně kontroverzní odezvu. Hitem se však každopádně stal "Rock around the clock" Billa Haleyho.(23.4.2005)

• - První film, který využil ve svém soundtracku rock´n´roll. (Pavlínka9)