Džungle před tabulí

Blackboard Jungle

• slovenský

Džungľa pred tabuľou

USA, 1955, 101 min

Film, který se nebál citlivé problematiky rasismu a kriminality mládeže na amerických školách a svého času vzbudil oprávněně kontroverzní odezvu. Hitem se však každopádně stal "Rock around the clock" Billa Haleyho.(23.4.2005)

Výborné drama ze školního prostřední s charismatickým G. Fordem, které zdobí hlavně kriminalita a rasismus mezi studenty. Potěšila mě originalita tohoto tématu, kdy se učitel nesnaží problémové studenty zaujmout, něčím co je donutí se nad sebou zamyslet, např. hudbou nebo nějakou tvůrčí ptákovinou, tak jak se to objevilo o desítky let později v podobných filmech. Originální, drsné, chytré...drama jak má být a můj velký oblíbenec Sidney Poitier také nezklamal. 80%(9.4.2011)

Film jsem si pustil hned po dočtení vynikající knihy a i když je knize věrný, přišel mi rutinní a zajímavý jen použitím hudby, kdy dramatické situace doprovázejí dobové hity v čele s rokenrolovou hymnou "Rock around the clock". Mladý Sidney Poitier zaválel a později přestoupil na opačnou stranu barikády v podobném snímku PANU UČITELI S LÁSKOU.(10.8.2013)

Film, co odstartoval éru rock'n'rollu? Záslužná věc, ale naštěstí to není všechno. Džungle před tabulí se dívá (na padesátá léta) nebývale drsným způsobem na problematiku věčného boje žáků s učiteli a i dneska je to docela síla. Klidně bych to promítal ve školách, třeba by někteří současní delikventi prohlédli...(29.3.2009)

Výborné drama za školního prostředí podle románu spisovatele Evana Huntera, jinak známého jako Ed McBain(13.3.2003)