• elizabeth_ba
  ****

  ..."Marto, co tady děláte?"- "Co tady dělám? Štefku"... Hodně dobře natočené drama (ač sem tam upadá do melodramatu), jenž, jak to má být, i dramaticky končí, přestože některé věci byly spíše úsměvné. Nevím, zda záměrně, nebo to jen mně tak po těch letech, které od natočení uběhly, přišlo. Výborné obsazení - půvabná, prve naivní a stále nešťastná Vítová, roztomile zkažená Mandlová, vznešeně krásná a studená Glázrová, a dobře hrající Nezval, Hrušínský, Kohout i Beneš (ač žádný z nich není mým idolem z té doby, bylo se na ně radost dívat) a Marvan v jedné ze svých menších rolí, v neposlední řadě krásné kostýmy, až člověk si říká, jestli by někdy nešlo tím kolečkem, které řídí běh života o kousek pootočit, aby se ten marně nepachtil za tou a ta zase za tímhle... ;-))(30.10.2013)

 • Sandiego
  ****

  Kosmopolitní kostýmní drama typické pro období protektorátu vyniká nad dobový průměr pečlivým ztvárněním secesního prostředí a hlavně nečekaně plastickým výkonem Hany Vítové a postavou Kiki šitou přímo na míru Adině Mandlové. Hold Čáp věděl co je to vkus a čím diváka oslovit.(2.3.2010)

 • nascendi
  ***

  Film je pozerateľný aj po 70 rokoch od svojho vzniku. Zdanlivo banálna melodráma je dobre zahraná, prostredie je autentické a kameraman snaživý. A k tomu chytľavá melódia nezabudnuteľnej piesne. Čo viac si možno od "starinky" priať.(15.4.2010)

 • Terva
  ****

  Nádherné romantické drama, co nikomu nic neslibuje. Hana Vítová byla a je stále krásná žena a role jí sedla k tělu. Film má dobrou hudbu.(25.12.2014)

 • sportovec
  ****

  Lidský život může být nadmíru obtížný i tehdy, když navenek působí sebestraktivnějším dojmem. Melodramatický příběh NOČNÍHO MOTÝLA překonává svá idylická východiska a nyvá směřování do červenoknižních jistot kýče zdařilou psychologií postav, pevnou režií i nosnými hereckými výkony; mimo tradičně ceněnou Vítovou bych ještě více zdůraznil Mandlové výkon ve zdánlivě vedlejší úloze prostitutky Kiki. Jakkoliv se případ, který dal námět pro MOTÝLA, může zdát nepravděpodobný, v čase našich prarodičů a praprarodičů byl častější, než bychom byli bývali s to sami sobě ochotni připustit. Titulní melodie filmu vypovídá víc než jen o nostalgii za jedním zmařeným lidským životem. Otázka sociální může mít - bohužel - širší rozměr a hlubší záběr. V každé době a v sebekostýmnějším filmu ze sebeatraktivnějšího prostředí.(14.3.2008)

 • - Titulní roli, Martu Dekasovou, měla původně ztvárnit Lída Baarová. Ta nebyla ale nakonec pod vlivem definitivního zákazu účinkování v českém filmu angažována a na její místo nastoupila Hana Vítová. (Marthos)

 • - Národní cena 1942 pro Adinu Mandlovou, režiséra Františka Čápa, kameramana Ferdinanda Pečenku a architekta Jana Zázvorku. (argenson)

 • - Film byl natočen za 16 dní. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace