• Německo

James Bond - Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

První dvě třetiny jsou výborné - výborná akce, výborný Bond, výborný humor, napětí, prostě dokonalost sama. V poslední třetině se nějak podivně začne vytrácet tempo a objevuje se rozvláčnost a tak nějak divně do sebe zapadající scény. Přijde mi, jakoby z poslední třetiny na poslední chvíli násilím vystřihli kus filmu. Nevím. Nezdá se mi, že by se Casino Royale výrazně lišilo od předchozích např. Brosnanovek. Bonda prostě po deseti letech hraje někdo jiný, doba a možnosti pokročily a film se tomu přizpůsobuje. Avšak to, co dělá Bonda Bondem tu je stejné jako před třiceti lety. Jinak asi nejlepší úvodní Bondovská píseň. UPDATE (23. 5. 2009): Odvolávám řeči o poslední třetině. Ten film je skvělý, úplně celý. Takže 100%.(30.11.2006)

Campbell si podřízne větev již úvodem, neboť naservíruje naprosto dokonalou akci. Po celý zbytek se mu nepodaří úvodní honičce vyrovnat a tak se paradoxně stávají poté nejadrenalinovějšími scénami partie pokeru, během kterých jsem společně s přísedící Evou Green tajil dech. Daniel Craig je výborný, ale je to úplně jiný Bond a když říkám úplně, tak to myslím doslova. Jiná gesta, jiné vystupování – je to rozhodně lepší přístup, než kdyby se světlovlasý Bond snažil kopírovat své předchůdce. Škoda poslední třetiny, kdy film přeřadí na zdlouhavou romanci, která sice má svůj účel pro formování charakteru, ale kdyby byla poloviční, rozhodně by nepůsobila tak přeslazeně. Akční finiš je překvapivě dost nevýrazný (nikoli špatný, ale ani památný – namísto akce utkví v paměti akorát oči Evy Green). Rozhodně povedený restart série, který však nabízí méně akce, než by bylo záhodno. Ale Craig za trochu té trpělivosti stojí – je drsný, šarmantní a zatraceně osobitý, aby se dokázal směle utkat s Ethanem Huntem a Jasonem Bournem… P.S. Nechápu, proč měla Eva Green v některých scénách až tak nesmyslně výraznou rtěnku. Chvílemi díky tomu vypadá jak předražená štětka.(24.11.2006)

Po roce a půl otáčím hodnocení. Možná proto, že mě začal bavit poker, proto, že více bombastické akce, jako tak úvodní na Madagaskaru, by tomu jen uškodilo, a hlavně asi proto, že jsem konečně ochoten oddělit pojmy ‚Bond‘ a ‚Bourne‘, přičemž beru na vědomí, že podobný koncept neznamená plagiát. Místo toho jsem si užil dvě a půl hodiny napínavého dobrodružství, kterým vás Daniel Craig milerád protáhne s sebou. To vše s takovou razancí, že ty rány pěstí budete dostávat taky a když vám Eva Green zašeptá do ucha cukrkandlová slůvka, budete roztávat. Pár hodin po projekci jsem v nesnesitelném pokušení roztočit placku v DVD přehrávači znovu. Může mít film lepší vizitku?(9.11.2008)

Trochu smutné. Casino Royale přináší do bondovek až příliš svěžího vzduchu. Daniel Craig je sice famózní, stejně tak jako ostatní osazenstvo, ale zbytek drhne. Před samotnou titulkovou sekvencí (která je také úplně nové a ještě k tomu s otřesnou písní) máme možnost se seznámit s bondem a jeho způsoby, i když je pravda, že se jedná o scénu spíše na efekt. Casino Royale je vlastně taková velká nafouknutá bublina, po jejíž splaskutní nezůstane vůbec nic, jen matné vzpomínky. Jenže je třeba se podívat trochu hlouběji do samotné kostry filmu. Herci - už jsem se zmínil, že výběr herců je nejsilnější stránkou celého snímku. Daniel je úžasný bond - opravdu jsem si jej hned oblíbil -, stejně tak jako Mads skvělým záporákem (škoda jen toho neustálého inhalování a pooodhalování zrůdného vzhledu). Scénář - ani ten není špatný, jen se hodně snaží ukazovat, že i bondovka nemusí být přímočará, což vůbec není ku prospěchu. Věnuje se zejména samotným scénám, které jsou opravdu brilatntní (pokerová partie, rozhovor s M, mučení...), ale jejich propojení většinou dost skřípe. Režie - a té jsem se bál ze všeho nejvíc, právem. Martin Campbell, stejně jako ve Zlatém oku, neustále předhazuje oku lahodící záběry, které postrádají hloubku. Snímku chybí napětí a dokonce i ty slibované emoce. Závěr - uveďmě jej na pravou míru. Hlavní dějová linka je ukončena, ale zůstává otevřeno plno vedlejších, což dává příslib velmi kvalitního pokračování, které snad příběh Casino Royale uzavře docela. Zcela paradoxně se tak tím nejlepším na celém snímku stává samotná postava Jamese Bonda, která je úžasná, a poté pěstní souboje, z nichž je přímo cítit pot, skvěle fungují. Znalci starších snímků určitě ocení skvělé odkazy... Při závěrečném pronesení slov: Bond. James Bond. Jsem měl pomalu chuť zatleskat radostí. Takže jen tak dál, nový Bond byl představen ve skvělém světle, doufám tedy, že další díly nebudou postrádat nadhled a spoustu skvělé akce, vždyť na to ostatní tu věru není místo. Casino Royale je vlastně dobrý film, jen nesmíte čekat klasickou bondovku ve stylu starších snímků, ale spíše thriller, který si hodně bere z původních knih. Nebýt příliš dlouhé nemocniční (romantické) linie, šel bych s hodnocením nahoru, ale bohužel je tato část velmi nudná - zbytek téměř DOKONALÝ. 70% [TOP 19/10 78%](16.11.2006)

Počátek Bondovy proměny v Bonda. Jamese Bonda. Proměna má tři fáze. Akční, thrillerovou a romantickou (od těla k emocím). Syrové akční scény nejsou jen výtečně zrežírované, ale také pomáhají s charakteristikou hlavního hrdiny (styl á la buldozer). Rovněž odvážně dlouhá pokerová sekvence ukazuje, že se Bond před ničím nezastaví, ale podstatná je zejména pro "kultivaci" 007 (učí se nosit drahý oblek a pít sofistikovanější drinky). Benátské finále (re)definici Bonda obohacuje agentovým poznáním, jak krutě se mu může vymstít citové angažování. Největší problém s řemeslně precizním snímkem mohou mít ti, jež očekávají naplnění bondovské šablony známé z mooreovek a brosnanovek (vtípky prokládané nezávazným sexem a spektakulárními akčními scénami, vloženými do filmu pro akci samou). Tohle je jiný, pravdivější Bond. Bond Iana Fleminga. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, d-corso, Jordan, Shaqualyck, Thrawn, gudaulin, Indy, Deverant, ]V[()Rt, Mr.Floyd(17.1.2007)

• - Do role Vesper byly zvažovány Cécilie de France, která o roli přišla kvůli špatné znalosti anglického jazyka, a Audrey Tatou, která nakonec své snažení vzdala a přijala roli ve filmu Šifra mistra Leonarda (2006). Dalšími kandidátkami byly Angelina Jolie a Charlize Theron. Role se nakonec zhostila Eva Green. (R´Hell)

• - Daniel Craig je Jamesom Bondom iba preto, lebo na agenta 007 bol herec Henry Cavill príliš mladý. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

• - Ve filmu se měla objevit i česká Tatra 700, ovšem z důvodu toho, že nebyly k mání dva identické vozy (z důvodu pouze 63 vyrobených exemplářů a mnoha interiérových a exterierových modifikacích), se nakonec ve filmu mihne ZIL 117. (dickens)