• Německo

James Bond - Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

Touto bondovkou získává celá dlouhá série zcela nový rozměr. Konečně totiž našla uvěřitelného Jamese Bonda! Daniel Craig, jenž na sebe vzal tu přetěžkou úlohu, byl na roli perfektně připraven, jak po fyzické, tak po duševní stránce a proto je Bond chladnokrevně nekompromisní, ale zároveň lidsky chybující. Pokud se Vám zamlouvala záchodová bitka v předtitulkové scéně, tak Vás dostane i celé Casino Royale, protože se odehrává ve stejném duchu - reálném! Jak mě první scéna nakopla, tak mě následující sprint staveništěm alá free runing s černým běžeckým ďáblem naprosto ohromil. A takhle bych mohl pokračovat dál - automobilová honička na letišti, schodištní souboj v kasínu nebo řítící se dům v závěru jsou do detailu promakané a velmi náročné parádičky, které od bondovek sice čekáte, ale s jakou precizností a reálností jsou zde provedené, mě opravdu nadchlo. Osobní souboje jsou ostré jako Rambův nůž, scény v kasínu správně vypjaté, automobily slušivě nablýskané a bondgirl samozřejmě krásná. Záporák s krvácejícím okem je ďábelský, lstivý a úskočný, při scéně Bondova mučení patřičně odporný a mráz nahánějící. I když stopáž vysoce převyšuje délku ostatních bondovek, ani jednou jsem se nenudil a nejednou jsem se přistihnul, jak mi atmosféra filmu napnula všechny svaly v těle. Daniel Craig je nejlepší, nejpřirozenější a nejreálnější Bond ze všech dosavadních herců, jenž se o tuto roli podělili a s velkým nadšením jsem přijal zprávu, že se upsal na další dva díly. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/594 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/147 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(22.11.2006)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $167,445,960Tržby Celosvetovo $596,365,000Tržby za predaj DVD v USA $81,250,298 //počet predaných kusov 5,432,770║ Pre mňa jednoznačne najlepší James Bond. Z prvu zatracovaný projekt a nakoniec prekvapenie ako hrom a opäť v réžii Martina Campbella. /videl v kine 3x: 95%/(11.1.2007)

Aneb když se James vydá ve stopách Jasona... Černobílý prolog a první potitulková scéna nasadí laťku kvality vysoko a bohužel celý zbytek snímku se již tvůrcům nedaří se jí byť jen přiblížit. Nový Bond nepostrádá atmosféru, dobré technické zpracování ani nápaditou akci. Ovšem co výrazně postrádá je lepší scénář, který by to celé lépe držel pohromadě a vyrovnanější tempo.(3.12.2006)

Martin Campbel opět stojí na počátky cesty nového Jamese Bonda. Před lety s Piercem Brosmanem vytvořil jednu z nejlepších bondovek, Zlaté oko. Teď se vrátil, aby to samé zkusil s Danielem Craigem. Trochu jiným Jamesem Bondem, který se vrací k původní myšlence chlapského poloboha, kterého většina mužů uznává za svůj neotřesitelný idol. Pro někoho bude těžké překousnout modrookého svalovce, ale pokud to dokáže dostane Jamese Bonda, který stojí za to, aby dostal šanci. Casino Royale je velmi dobrý akční film, který by ani nemusel mít v hlavní roli agenta 007. Konečně vidíme, že James není robot, který plní vše s naprostou precizností a neposlouchá rozkazy do poslední tečky. Jeho nová bondgirl je zvláštním způsobem krásná Eva Green, které to v některých scénách neskutečně sluší, ale někde je obyčejná. Záporák je stejně důležitý jako klaďas a zde přichází na scénu Mads Mikkelsen. Trochu svým vzhledem (až na svou štíhlost) připomíná, jednoho z největších protivníků slavného agenta, Blofelda. Je velmi sebejistý a jako záporná postava se rozhodně povedl. Jeho neférový souboj s Jamesem přivázaným na židli je opravdu bolestivý zážitek pro většinu mužů... Doufám, že příští film nezkazí snahu udělat z Bonda trochu skutečnějšího a citlivého hrdinu. PS: málem mi tekla slza, když bond otočil toho Aston Martina ...(15.7.2007)

Martin Campbell se při svém druhém bondovském refreshi vydal přesně opačnou cestou než poprvé a opět na celé čáře uspěl. Craigův buldočí, fyzičtější, zranitelnější a labilnější Bond je mi mnohem bližší než Brosnanův suché fórky trousící seladon. Specielně pak musím ocenit životnou bondgirl Evu Green a drsnou a zároveň vtipnou scénu mučení. Bondovka, jakou lze brát vážně.(22.11.2006)