• Německo

James Bond - Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

Po roce a půl otáčím hodnocení. Možná proto, že mě začal bavit poker, proto, že více bombastické akce, jako tak úvodní na Madagaskaru, by tomu jen uškodilo, a hlavně asi proto, že jsem konečně ochoten oddělit pojmy ‚Bond‘ a ‚Bourne‘, přičemž beru na vědomí, že podobný koncept neznamená plagiát. Místo toho jsem si užil dvě a půl hodiny napínavého dobrodružství, kterým vás Daniel Craig milerád protáhne s sebou. To vše s takovou razancí, že ty rány pěstí budete dostávat taky a když vám Eva Green zašeptá do ucha cukrkandlová slůvka, budete roztávat. Pár hodin po projekci jsem v nesnesitelném pokušení roztočit placku v DVD přehrávači znovu. Může mít film lepší vizitku?(9.11.2008)

Přiznám se, že nejsem moc velký fanda bondovek. Nemám moc rád Bondovu nezničitelnost, kterou nám ve vrchovité porci servíroval např. Pierce Brosnan. Některé scény už jdou za hranici absurdity. Chápu, že přávě v tom je kouzlo bondovek, kdy náš hrdina dokáže levou rukou postřílet armádu protivníků a přitom ještě v druhé ruce popíjet Martini (protřepané, nemíchané) ale na mě to zkrátka nikdy nijak zvlášť nepůsobilo. O to víc sem neměl na nové bonda v podání Daniela Craiga vůbec chuť jít na něj do kina. Přesvědčili mě ale velice kladné recenze mých přátel a tak sem si řekl proč ne. A jaký, že je ten nový Bond?? VÝBORNEJ!! Jako by s Danielem Craigem dostával nový Bond další rozměr, který mi naprosto vyhovuje. Ubylo více absurdit, vše je skvěle zrežírované včetně efektů a do toho charismatický Craig, který nám na plátně dokazuje, že není takové dřevo jako se o něm psalo a že je dalším výborným nástupcem Pierce Brosnana. Film rozhodně není dokonalý ale rozhodně jde o dalšího plnohodnotného pokračovatele série o agentovi s povolením zabíjet Jamesi Bondovi.(19.3.2007)

Martin Campbell podruhé vstoupil do stejné řeky a odmávnul start další vlny bondovek. Výsledek jeho druhé salvy je ale neuspokojivý, protože mě naprosto minul. Je to tak, Casino Royale je mi naprosto lhostejné. Tohle už totiž není bondovka. Tohle je lehce špionážní dobrodružný film, který míchá akční scény moderního stylu, tak je mají mazlíčci rádi třeba z Bourne Identity, tedy scény obzvláště v oblasti hand to hand soubojů pokud možno realistické, do "prostředí", které vyžaduje nelidskou výdrž, fyzickou odolnost a odporně tuhý kořínek, který zkrátka má jenom starý dobrý kapitán Bond. A Daniel Craig, budiž mu jeho nechutně fit tělo záviděno, není James Bond. Jsem si vědom, že má být Bondem zcela novým a jiným, ale tohleto není hrdinný agent Jejího Veličenstva, tohleto je jakýsi bijec shodou okolností nosící ono slavné jméno s iniciálami J. B. Úvodní freerunningová/parkourová honička po střechách a jeřábech je neskutečně dynamická, strhující, adrenalinová jako prase, stejně tak bitky, které po ní následují, ale pak všechno skončí explozí, vůči které je hlavní hrdina stejně záhadně imunní jako za starých časů, kdy si to nulanulasedmička štrádovala po Petrohradě v poctivém "sdělano v CCCP" tanku evidentně začleněném do operačního svazu severozápad, rozuměj Drang nach Britanien, rozuměj s řízením na pravé straně. Je to provar, ale "nejosobnější bondovka ze všech" mě díky tomuhle zásadnímu rozporu vůbec nevtáhla. Ale vůbec. A to musím Evě Green přiznat, že je ženou mnoha tváří, a všechny vyzařují velmi štědrou dávku oduševnělé krásy. Brát ji jako součást výpravy by bylo velmi ošklivé, ale když všichni při prohlášeních o jediné ženě, kterou kdy Bond miloval, stejně ošklivě zapomínají na Dianu Rigg alias Tracy DiVicenzo, nepřijde mi to zase tak nefér. Klasické vnější atributy bondovek, tedy product placement a těžký luxus braný jako samozřejmost, jsou zachovány. Dokonce je tu přítomen luxus zcela nevídaný, a to Aston Martin s automatickou převodovkou - doufám, že do Quantum of Solace, které očekávám s nemalými nadějemi, se už náš blonďatý model s nepříliš pestrou škálou hereckých výrazů naučí řadit jako chlap, na kterého si hraje;) Jak to tedy shrnout? Je to fofr, má to grády, nevzalo mě to, ale dát kvalitnímu řemeslu a filmu, o němž vím, co chce říct, akorát je mi to jedno, míň než 70%, to bych si neodpustil. Možná odpustil, ale to by Bonda musel hrát někdo jako "pro přátele Gerry" Butler:) A to bylo už opravdu vše, běžte a užijte si film;)(9.8.2008)

První dvě třetiny jsou výborné - výborná akce, výborný Bond, výborný humor, napětí, prostě dokonalost sama. V poslední třetině se nějak podivně začne vytrácet tempo a objevuje se rozvláčnost a tak nějak divně do sebe zapadající scény. Přijde mi, jakoby z poslední třetiny na poslední chvíli násilím vystřihli kus filmu. Nevím. Nezdá se mi, že by se Casino Royale výrazně lišilo od předchozích např. Brosnanovek. Bonda prostě po deseti letech hraje někdo jiný, doba a možnosti pokročily a film se tomu přizpůsobuje. Avšak to, co dělá Bonda Bondem tu je stejné jako před třiceti lety. Jinak asi nejlepší úvodní Bondovská píseň. UPDATE (23. 5. 2009): Odvolávám řeči o poslední třetině. Ten film je skvělý, úplně celý. Takže 100%.(30.11.2006)

Ještě než jsem na to šel, tak mi bylo jasný, že to bude Bondovka trochu v jiným stylu, ale nakonec toho bylo změněno podle mě až moc. Hned jak to začne, tak se Casion Royale rozběhne opravdu ve velkým stylu a prvních 15 - 20 minut je úplně ta nejvostřejší akce, plná ultra kasakaderských kouksů a střílení, jenže po tomhle paradním rozjetí už jaksi filmu dochází dech a během těch dvou dalších hodin už ho film mockrát nenabere. ještě potěší pěkná Bondova bouračka v autě, taky je hned od začátku jasný, že Bond bude totálně nesmrtelnej a že všechno bude řešit pěkně drsně a silově, což mi teda nějak nevadilo, kór když bitky byly fakt pěkně realisticky udělaný a Craig se v nich opravdu hodně snaží, ale přece jen sem byl zvykledj na trochu jinýho bonda, ale zase to neni nějak extrémní a dokonce i docela často krvácí Taky tady citelně chybí Bondovy hlášky a vtípky, možná jich Daniel Craig pár řekne, ale nějak jsem je moc nezaznamenal sand jen 2 si pamatuju. Příběh je bohužel taky docela lehce předvídatelnej a v některých částech to je fakt extrém a dost často se stavá, že film vypadává z tempa, taky trochu zamrzí hodně slabej padouch v podání Madse Mikkelsena, za prvé jeho zločinecký úmysly sou fakt dost chabý a žádnej genialni zločinec nebo nelítostnej drsňák to taky neni, krom toho je ta zločinecké linie rozprostřená do několika lidí a tak trochu se to rozmělňuje, ale to co fakt vůbec, ale opravdu vůbec nepotěší je, že už tady nejsou žádný vychytávky, jako rakety v autě, spešl hodinky nebo tak něco a dost to tady chybí. Jinak si ale myslim, že Danile Crag se Bonda zhostil celkem slušně, ale musel ho upravit trošku k obrazu svému, takže Bond je daleko drsnější rychlejší a možná i odvážnější, ale zase mu schází vtip a trochu mu chybí charisma a taky nevypadá moc na žádnýho playboye, ale jinak celkem spokojenost a Bondgirl taky ujde. Celkově si myslim, že Casion Royale je sice možná realističtější, i když některý kousky Craiga jsou taky spíš k zasmání a akčnější než ostatní bondovky, ale ten příběh je fakt mizernej, tohle fakt nebylo na 2 a pul hodiny, ale i tak si myslim, že to pro Bondovky neni žádná ostuda(2.12.2006)

• - Pôvodne sa mal film natáčať aj v Južnej Afrike, avšak tvorcom sa tu vyskytli problémy týkajúce sa zabezpečenia a tak bolo natáčanie presunuté na Bahamy. (Greenpeacak)

• - Přestože se děj odehrával vedle Prahy také v Černé hoře, Anglii, Miami, Benátkách a na Madagascaru, filmování probíhalo stále na českém území. (TheCrook)

• - V čase 45:28 se objevuje Boeing 737 české letecké společnosti Travel Service, avšak scéna se odehrává na miamském letišti, kam žádné z letadel Travel Service nikdy neletělo. (imagoo)