Katastrofický / Drama / Dobrodružný

USA, 2006, 98 min

• Matty

-Je to s námi zlé? -Je to velmi zlé. Petersenovi už z té vody měkne mozek. Natočit jalové drama o jedné větší loďce převrácené pupkem nahoru a následně jej vydávat za moderní, superrealistický katastrofický film (Cinema 7/06), to svědčí přinejmenším o naprosté neschopnosti sebekritiky. Ignorace fyzikálních zákonů není jev, který bych si dovolil kritizovat (jelikož fyzice houby rozumím), ale šablonovité postavičky pár jedovatých slin zaslouží. Každý ze skupinky přežívajících se chová buď jako „an American Hero“, nebo jako kretén (někdy to vychází nastejno), nikdo jako člověk. Nepřipadá vám zvláštní, když se na jedné lodi sejde středoškolský závodní plavec, bývalý starosta New Yorku, homosexuální architekt-sebevrah a matka v lodičkách? Nemluvě o tom, že všichni mají žábry. Poseidon je, počínaje úvodní scénou, nechutně drahým a velkolepým filmem. Hnusné digitální triky střídají ty méně hnusné, něco odněkud neustále padá, vybuchuje, kov skřípe, lidé vřískají – na velkém plátně to mohl být Zážitek, dle dozvuků z Varů ne nutně Zážitek, jenž zamýšleli tvůrci, leč stále Zážitek. Jenže v televizi? S průměrným ozvučením, bez popcornu a vychlazené coly? Zapomeňte. Zapomeňte každopádně a doufejte přitom, že tomu odvážnému Sasovi brzy dojdou nejen nápady, ale rovněž finance. Apendix: Podle mnoha ohlasů jsem seznámení velké vlny s malou lodí čekal záhy po doběhnutí úvodních titulků, něco ve smyslu: „Ahoj“, „Ahoj“, „Šplouch“, skutečnost se má tak, že prolog zabírá nehorázných deset minut. :-) 45% Zajímavé komentáře: Dadel, numi, T2, uzzi, Balu..., Triple H, curunir(29.10.2008)

• Shushika

Jednohubka na jedno použití aneb nic, co by tu už v podobě Den poté a jiných katastrofických filmů nebylo. Technická stránka je většinou ok, ale proklamované "dokonalejší animace vody" se nekoná, protože valná většina filmu se odehrává v troskách (úvodní 2 min. záběr je však bravurní) . Dokonalá bouře tedy co do schopnosti vyvolat strach stále ruluje, protože živel byl bezprostředně na dosah. Ad postavy: ty opět (překvapuje to vůbec?) nemají moc co hrát, ale během svižných 95 minut stopáže si toho možná ani nevšimnete. Každopádně oceňuju narážky na Dobrodružství Poseidonu a dvě scary scény - obě v šachtě. Škoda, že si Petersen vybral tak ošoupanou látku a trochu podcenil finále. To nejlepší přijde na začátku a konec už nemá co nabídnout. Zejména pocit, že jste v tom byli s nimi...(50%)(3.5.2006)

Na Wolfganga Petersena jsem čekal více. Je to jen bombastičtější a trikově dokonalejší remake klasického katastrofického filmu Dobrodružství Poseidonu - ale tehdy jsem nevěděl, jak to skončí :)) Trailer: http://www.csfd.cz/film/208034-poseidon/videa/(4.7.2009)

Hezká loď, hezký holky, Lucas s Russelem bojujou o to kdo je větší macho, a ten kluk je celkem otrava.(6.1.2007)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Vizuální efekty(23.1.2007)

• Fergie

• - Propracované studiové interiéry, inspirované skutečnou luxusní lodí Queen Mary 2 a postavené "dnem" nahoru, mohli tvůrci postupně zaplavovat pomocí obrovských umělých bazénů - a v některých případech jimi dokonce i kompletně rotovat. (Specs)

• - Režisér Wolfgang Petersen si nechal postavit dokonalou repliku lodě převrácené dnem vzhůru, kterou mohl znovu a znovu zatápět vodou pod obrovským tlakem. Tato "hračka" je jedním z hlavních důvodů proč film stál 160 milionů dolarů. (Stegr)

• - Víno, které si Richard Nelson (Richard Dreyfuss) ve filmu objednává, je francúzske "Romanée-Conti". Stejné víno, dává Jim Duncan (William Holden) senátoru Parkerovi (Robert Vaughn) ve filmu Skleněné peklo (1974). (bfa)