Katastrofický / Drama / Dobrodružný

USA, 2006, 98 min

• Rob Roy

Festivalová pecka !!!!!(6.7.2006)

POSEIDON mohol trvať 130 minút, ako by sa dalo očakávať, prvých 30-40 min mohli tvorcovia venovať postavám. Scenár ale kráča popcornovejšou cestou, loď prevracá po prvých desiatich minútach, v ktorých každú z hlavných postáv naťukne sotva v minútovom sóle. Viacej, ale stále iba nevyhnutné minimum, sa o nich dozvedáme priebežne vo zvyšných 80 minútach, počas úniku z "dna" lode na jej "palubu" - a to už sme v Deep Blue Sea, akurát bez žralokov. Postavy teda nič moc, len aby boli, krátke emocionálne záchvevy pri ich postupných úmrtiach sú našróbované. Príbeh prakticky neexistujúci. Ale pre tých pár naozaj hnusne skľučujúcich, klaustrofobických scén dávam i tak popcornové, veľkoplátnové 3*. Je to prázdny a občas trochu blbý film, ale nenudíte sa ani sekundu a je to slušná, technicky perfektne prevedená roller-coaster ride of thrills. Hoci nie tak cool a nepredvídateľná ako Deep Blue Sea.(5.5.2006)

Byl jsem na téhle akcičce v kině, a po celou stopáž jsem se parádně bavil. Vyžadovalo to ode mne jediné, a to sice pokusit se nevšímat si hrozných hereckých výkonů a neproveditelných a nereálných akcí. Vypnul jsem mozek a zabavilo mě to, ale zpětný pohled si vyžaduje kritiku.(11.8.2008)

Človek by si myslel, že po desiatich rokoch megaúspešnej loďokatastrofickej filmovej drámy sa človeku porovnávanie vytratí, no Petersen sa mýlil. Škoda, že s pôvodným Poseidonom to ale zrovnávať nemôžem. Komerčák ako riť, no čo z toho, keď sa ani nezačne a už je tu vlna, žiadne vypsychoanalyzovanie postáv, takže ani žiadny dramatický a citový vzťah si k nim divák nenadviaže. Tým pádom však aspoň stavili na rýchlosť, efekty, kameru, Russella a celkom schopnú gradáciu. Celkovo je to teda mierny nadpriemer. 55%.(16.1.2007)

Do Varů jako "půlnoční film" se to skvěle hodí, takovou vysmátou atmosféru, kdy se posměšně tleská každé podařené záchranné akci a každé stupidní hlášce, v normálním kině nezažijete. Ale film jako takový ničím nepřekvapí. Hrdinové jsou hrdinní, voda je mokrá, CGI grafika je špatná (úvodní vychvalovaný záběr možná stál dva miliony dolarů, ale postava Joshe Lucase se po digitální lodi pohybuje ještě méně přirozeně než postavičky v Diablu), dialogy jsou debilní (mým favoritem je následující rozhovor dvou dívek: "Tvůj táta mi někoho připomíná." "Když jsem byla malá, dělal starostu New Yorku." "COOL!"), konec je happy...ale po všem tom (rádoby)umění jde o příjemnou změnu.(6.7.2006)

• - Režisér Wolfgang Petersen si nechal postavit dokonalou repliku lodě převrácené dnem vzhůru, kterou mohl znovu a znovu zatápět vodou pod obrovským tlakem. Tato "hračka" je jedním z hlavních důvodů proč film stál 160 milionů dolarů. (Stegr)

• - Reverenda Franka Cotta, kterého v originálním filmu ztvárnil Gene Hackman, měl původně hrát Clive Owen. Tato postava se nakonec do filmu nedostala. (imro)

• - Propracované studiové interiéry, inspirované skutečnou luxusní lodí Queen Mary 2 a postavené "dnem" nahoru, mohli tvůrci postupně zaplavovat pomocí obrovských umělých bazénů - a v některých případech jimi dokonce i kompletně rotovat. (Specs)