Katastrofický / Drama / Dobrodružný

USA, 2006, 98 min

• Rob Roy

Festivalová pecka !!!!!(6.7.2006)

POSEIDON mohol trvať 130 minút, ako by sa dalo očakávať, prvých 30-40 min mohli tvorcovia venovať postavám. Scenár ale kráča popcornovejšou cestou, loď prevracá po prvých desiatich minútach, v ktorých každú z hlavných postáv naťukne sotva v minútovom sóle. Viacej, ale stále iba nevyhnutné minimum, sa o nich dozvedáme priebežne vo zvyšných 80 minútach, počas úniku z "dna" lode na jej "palubu" - a to už sme v Deep Blue Sea, akurát bez žralokov. Postavy teda nič moc, len aby boli, krátke emocionálne záchvevy pri ich postupných úmrtiach sú našróbované. Príbeh prakticky neexistujúci. Ale pre tých pár naozaj hnusne skľučujúcich, klaustrofobických scén dávam i tak popcornové, veľkoplátnové 3*. Je to prázdny a občas trochu blbý film, ale nenudíte sa ani sekundu a je to slušná, technicky perfektne prevedená roller-coaster ride of thrills. Hoci nie tak cool a nepredvídateľná ako Deep Blue Sea.(5.5.2006)

Človek by si myslel, že po desiatich rokoch megaúspešnej loďokatastrofickej filmovej drámy sa človeku porovnávanie vytratí, no Petersen sa mýlil. Škoda, že s pôvodným Poseidonom to ale zrovnávať nemôžem. Komerčák ako riť, no čo z toho, keď sa ani nezačne a už je tu vlna, žiadne vypsychoanalyzovanie postáv, takže ani žiadny dramatický a citový vzťah si k nim divák nenadviaže. Tým pádom však aspoň stavili na rýchlosť, efekty, kameru, Russella a celkom schopnú gradáciu. Celkovo je to teda mierny nadpriemer. 55%.(16.1.2007)

Naprosto obyčejnej katastrofickej film s neuvěřitelnym rozpočtem. Docela by mě zajímalo, kde se všechny ty prachy ztratily. Triky jsou tak na úrovni televizních filmů. Zřejmě prachy posloužily jen na přeplácení velkejch jmen (od Kurta Russella počínaje a Fergie konče - jinak ona byla asi jediná postava, která mi byla svym způsobem sympatická). Pro mě po všech stránkách naprostej průměr - 50%. Dodávám, že originál jsem sice kdysi viděl, ale už si z toho téměř nic nepamatuju, takže srovnávat nemůžu.(18.6.2008)

Poseidon se na první pohled může zdát jako sázka na jistotu. Zvučné jméno na pozici režiséra, solidní obsazení a olbřímí rozpočet. Mohl to být výtečný popcornový remake nehynoucí klasiky. Mohl, ale není. On je totiž plný úsměvných rozporů. V čemž je paradoxně jeho hlavní síla. Začněme u Wolfganga Petersena. Od Smrtící epidemie se mu dvakrát moc nedaří, byť jeho filmy jsou ještě stále zárukou jisté tuctové kvality. Na druhou stranu na otevřeném moři se mu tradičně daří, jak prokázal v Ponorce i v Dokonalé bouři. Zde se pokusil změnit zažité schéma katastrofických filmů. Žádná dlouhá expozice představující jednotlivé postavy. Šup vlna a jedeme. A tady se vše zvrtne. Představte si to nejčistší myslitelné béčko. Jedno klišé vedle druhého v kadenci, která rozechvívá bránice. Dialogy jsou svým zvráceným způsobem dokonalé. Samá patetická zvolání v tisíc a jedné variaci na "(ne)Dokážeme to!". Navíc pronášená z úst postav typu hrdinného otce, mimochodem bývalého hasiče. Hláškujícího vychcaného úlisného hejska. Roztomilého klučiny či mentorujícího gay starce. Prostě jeden scénáristický skvost vedle druhého. Je to vskutku zábavné a navíc zabalené do slušivého technického hávu. Například scéna převrácení je velmi zdařilá. Ovšem celkově je Poseidon nechtěně zábavné béčko, které i díky dobrému tempu uteče jako voda. Co na tom, že baví zcela jiným způsobem než měli tvůrci v plánu.(27.11.2007)

• - Režisér Wolfgang Petersen si nechal postavit dokonalou repliku lodě převrácené dnem vzhůru, kterou mohl znovu a znovu zatápět vodou pod obrovským tlakem. Tato "hračka" je jedním z hlavních důvodů proč film stál 160 milionů dolarů. (Stegr)

• - Přestože je loď obrácená, v mnoha scénách jsou vidět běžně stojící lavice. (Beckett51)

• - Reverenda Franka Cotta, kterého v originálním filmu ztvárnil Gene Hackman, měl původně hrát Clive Owen. Tato postava se nakonec do filmu nedostala. (imro)