poster

O Terezce a paní Madam (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 45 min

 • Elyssea
  **

  Paní Madam mi byla rozhodně milejší než otravná princeznička.(21.4.2011)

 • misulka03
  *

  Když jsem uviděla zdejší vysoké hodnocení (především vysoké na českou pohádku, kde se většina pohybuje okolo hranice 50%), tak jsem nevěřila vlastním očím. Asi jsem úplně mimo, ale mě tato pohádka a hlavně paní Madam lezla strašně na nervy! Nemůžu hodnotit jinak. Záchranou pro mě byla jen Šafránsková s Hanzlíkem.(7.1.2014)

 • kingik
  ***

  Úsměvná studiová pohádka z dob, kdy režiséři ještě ovládali svoje řemeslo a herci uměli hrát. Tradice "papundeklových" pohádek žádnou jinou tv zemi nepostihla v takové míře jako tomu bylo u nás. Tvůrci si mohli dovolit v některých tvůrčích počinech i experimentovat s ne tak docela pohádkovými prvky, které dovedně skloubily v rozvernou pohádkovou šarádu, k níž si přizvali špičkové české herce.Tohle je právě jeden z těch případů, kdy se s tradičními pohádkovými schématy pracovalo novou a groteskní formou. Scénář je poměrně jednodušší, cílený na komiku a je napsán tak, aby umožnil hercům improvizovat. Této možnosti se nejlépe zhostila v té době sympatická Líba Šafránková, jejíž bravurní etuda ksichtíků a šklebů zahrnuje opravdu přepestrou škálu. Její rovnocennou soupeřkou je jí Iva Janžurová a její výchovné metody, které nebudou mít na princeznu zrovna pozitivní dopad a ta se následně rozstoná. To novátorské schéma je nejvíce patrné ve střetech dvou hlavních protichůdných představitelek, kdy je v pohádce přítomno také nejvíce gagů.Ty jsou zhusta originální a ční nad zbytkem. Dobře vyšel i pokus udělat z princezny "holku od vedle" v moderním pojetí i přístupu, co má své slabiny a bojuje s typickými princeznovskými manýry. Dějově to až tak bohaté není. Sázka na groteskní humor v podstatě nedovoluje rozehrát konzistentní dějové jádro. Rámec toho je výborná herecká sestava, jíž dominuje ženské duo, které postupně upozadí veškerý mužský element. Do té doby to nebyl příliš vídatelný prvek v oblasti české pohádkové tvorby. Kdo si potrpí na kvalitní technickou stránku, bude notně zklamaný. Triky jsou předpotopní a na obrazové kvalitě citelně zahlodal nemilosrdný zub času. V každém případě ženské trio Koutná-Šafránková-Janžurová předvedlo kvalitu. První jmenovaná dáma se postarala o náležitě řemeslnou režii podbarvenou neotřelými nápady a ty dvě dámy za ní prokázaly, že jsou to Paní herečky. 60%(12.1.2015)

 • hippyman
  ***

  vcelku příjemné retro se skvělým obsazením a roztomile předpotopními televizními "triky"... neškodné. 60%(27.11.2012)

 • otík
  ****

  Správně potřeštěná pohádka ze starých dobrých dob, kdy se točili pohádky pro děti i dospělé na úrovni. Janžurka je teda až moc ujetá, ale plejáda známých herců i v těch nejmenších roličkách s celkově báječnou náladou a veselou hudbou je zárukou zábavy a kvality.(28.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace