Dallas mezi námi (festivalový název)

• Německo

Dallas unter uns

(festivalový název)

Německo / Maďarsko / Rumunsko, 2005, 90 min

Réka Lemhényi

Drsná divočina , pre nás často krát nepochopiteľná , no pre nich, aj tá bieda má svoje čaro.(14.3.2010)

Cigánska balada odohrávajúca sa v osade pozliepaných chatrčí blízko obrovského smetiska. Životné podmienky pripomínajú svet po apokalypse. Neustále prehrabovanie v masách tlejúcich odpadkov a recyklácia odpadu do zberu tvorí jediný zdroj príjmov. V tejto spoločnosti nemajú miesto kroje, husličky a iný folklórny kolorit; cigánski jazdci na koňoch bez sedla s vlajúcimi košuľami už dávno vymizli. Isté znaky kultúry ostali, ale na povrch vystupujú len zriedka. Miestni ani nemajú snahu zmeniť život, postačuje im trochu viac peňazí na alkohol. Nájdené smeti zabezpečia dostatočnú zábavu. Realistický obraz stavu národa, ktorý prestal kočovať a tým stratil hybnosť existencie je spojený s poetickým príbehom návratu ku koreňom a stratenej láske. Neutešenoť prežívania je zjemnená momentami radosti, ukazujúcimi, že aj na kolenách sa oplatí žiť. Tiesnivá atmosféra väčšiny filmu je sprevádzaná clivou hudobnou linkou.(20.10.2005)